کد خبر: ۶۵۵۳۷
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰

آرمان پرس l رقابت اقتصادی آمریکا و چین که در چند سال گذشته با آهنگی آرام پیش می رفت، اکنون با قدم بزرگ چین برای تصاحب بازار خاورمیانه جدی تر شده است.

به گزارش تابناک؛ آتش جنگ اقتصادی آمریکا و چین حالا با پیشرفت چشمگیر جاده ابریشم جدید شعله ور تر شده است: جاده ای که به سراسر خاورمیانه کشیده شده و بسیاری از یاران قدیمی آمریکا از جمله عربستان را در برمی گیرد.

بلومبرگ خبر داده است، امسال با حمایت های دولت و بهبود شرایط اقتصادی، برنامه های تجاری چین با جهش بزرگی پیش برود. چین در نظر دارد که از امسال تا دوسال دیگر به طور سالیانه ۱۴ درصد پروژه «یک کمربند- یک جاده» را پیش ببرد.

در دو سال گذشته نیز این پروژه ۱۶ درصد پیشرفت داشته است. دولت چین تا سال ۲۰۲۷، ۱.۳ تریلیون دلار در این پروژه هزینه خواهد کرد. جاده ابریشم نوین - با نام رسمی 'یک کمربند- یک جاده' - ابتکار رئیس جمهوری چین است که برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ آن را مطرح کرد. این پروژه از دو بخش اصلی تشکیل شده است: کمربند اقتصادی راه ابریشم و راه ابریشم دریایی.

هدف از این برنامه، ایجاد یک منطقه اقتصادی یکپارچه و هماهنگ در مسیر کشورهای جاده ابریشم قدیم است اما به آن محدود نمی‌شود و به کشورهای جنوب شرقی و جنوب آسیا از جمله پاکستان گسترش خواهد یافت.

راه ابریشم نوین از سه مسیر شمالی، مرکزی و جنوبی تشکیل شده است. بخش شمالی چین را از طریق کشورهای آسیای مرکزی (قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان و ازبکستان) به روسیه و اروپا متصل می‌کند. مسیر مرکزی از آسیای مرکزی به ایران و خلیج فارس و همچنین ترکیه و دریای مدیترانه می‌رسد.

هدف اصلی برنامه تجارت و سرمایه گذاری چین که هسته اصلی سیاست خارجی پکن را تشکیل می دهد، پیوند آسیا و اروپا از طریق مجموعه ای از زیرساخت ها شامل جاده، راه آهن، ناوگان دریایی و برخی راه های ارتباطی دیگر است. به این ترتیب صادرات و واردات چین در یک دهه آینده به ترتیب ۱۰ درصد و ۵ درصد افزایش خواهد یافت.

سیاستگذاران دولت، همزمان با پروژه جاده ابریشم جدید دیگر سرمایه گذاری ها در خارج از کشور را زیر ذره بین برده اند و از اجرای هرگونه برنامه ای که به نظرشان بدون توجیه اقتصادی بیاید، جدا جلوگیری می کنند. کشورهای عربستان، روسیه،‌ مالزی، فیلیپین، اندونزی، تایلند و پاکستان بیشترین نفع جانبی را از جاده ابریشم جدید خواهند برد.

برچسب ها: آمریکا ، چین
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل