کد خبر: ۶۵۶۶۹
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
از روز گذشته که درگیری محدودی بین سوریه و اسرائیل رخ داد و منجر به سرنگونی جنگنده اف-16 ارتش اسرائیل و پهباد ارتش سوریه (به گفته مقامات اسرائیل پهباد ایرانی) شد، تحلیل ها و گمانه زنی های بسیاری پیرامون آن ارائه شده است. در این میان، همه رسانه های اسرائیل از روز گذشته، اختصاصی تحلیل هایی در مورد درگیری روز شنبه منتشر کردند و بیشتر آن ها نسبت به تشدید درگیری ها هشدار دادند. در این میان، همه رسانه های اسرائیل از روز گذشته، اختصاصی تحلیل هایی در مورد درگیری روز شنبه منتشر کردند و بیشتر آن ها نسبت به تشدید درگیری ها هشدار دادند.

آرمان پرس l  از روز که درگیری محدودی بین سوریه و اسرائیل رخ داد و منجر به سرنگونی جنگنده اف-16 ارتش اسرائیل و پهباد ارتش سوریه (به گفته مقامات اسرائیل پهباد ایرانی) شد، تحلیل ها و گمانه زنی های بسیاری پیرامون آن ارائه شده است.

به گزارش «تابناک»، در این میان، همه رسانه های اسرائیل از روز گذشته، اختصاصی تحلیل هایی در مورد درگیری روز شنبه منتشر کردند و بیشتر آن ها نسبت به تشدید درگیری ها هشدار دادند.

در همین زمینه، یعکوف کاتص، سردبیر روزنامه جروزالم پست نوشت: سال‌ها جنگ، سایه بین اسرائیل و ایران ما را به رویدادهای چنین روزی، نزدیک و نزدیک‌تر کرد. آنچه روز شنبه در مرز شمالی اسرائیل اتفاق افتاد، آغاز جنگی مستقیم و علنی بین اسرائیل و ایران است. ایران از یک ‌سو موفق به فرستادن یک پهپاد به حریم هوایی اسرائیل شده و متحد سوری آن توانسته است یک جنگنده F 16 اسرائیلی را سرنگون کند و از سوی دیگر، اسرائیل با گسترده‌ترین حمله خود به خاک سوریه از سال 1982 تاکنون، چندین آتشبار سوری و نیز مرکز کنترل پهباد ایران در سوریه را تخریب کرد.


کاتص در ادامه افزود: این‌ها صحنه‌هایی از یک جنگ بالقوه گسترده‌تر هستند که در صورت ادامه تلاش ایران برای تثبیت حضور خود در سوریه شعله‌ور خواهد شد. تحت چنین شرایطی، اسرائیل باید نگران واکنش روسیه به این رویدادها باشد. به نظر می‌رسد روسیه، دست‌کم به ظاهر در حال جانبداری از ایران و سوریه باشد. اگر روسیه تصمیم بگیرد در آینده، آزادی عملیاتی اسرائیل در سوریه را انکار کند، عواقبی جدی برای اسرائیل به همراه خواهد داشت؛ بنابراین، اسرائیل باید با دقت و احتیاط گام بردارد و گزینه‌ای جز پذیرش دستورالعمل‌های مسکو نخواهد داشت.

در همین رابطه، روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز هشدار داد: آتش درگیری میان اسرائیل، سوریه و ایران روشن شده است و اسد با تسلط دوباره بر بیش از 80 درصد خاک سوریه، اعتماد به نفس جدیدی یافته تا از مرحله تهدید به مرحله اقدام قدم بگذارد. ورود پهپاد ایرانی به حریم هوایی اسرائیل و حملات تلافی‌جویانه اسرائیل به خاک سوریه نشان‌دهنده وخامت اوضاعی جدی در منازعه مستمر بین اسرائیل از یک‌سو و ایران و رژیم اسد از سوی دیگر است.

هاآرتص در ادامه نوشت: اکنون اقدامات جایگزین تهدیدات شده و چشم‌اندازی برای پایان این تنش‌ها وجود ندارد؛ اگر از این پس سربازان ایرانی در حملات اسرائیل کشته شوند، اوضاع از بد به بدتر تبدیل خواهد شد. با این حال، این تنش، بیش از همیشه پیرامون قدرت‌های بزرگ دور خواهد زد.

این روزنامه اسرائیلی در ادامه تأکید کرد: برای روسیه که هنوز اسکادران‌های جنگنده و آتشبارهای ضد هوایی پیچیده خود را در شمال سوریه حفظ کرده است، اسد و حتی تا حدودی ایرانیان، بخشی از اردوگاه مسکو هستند که دست برتر را در جنگ سوریه دارد. دولت ترامپ تاکنون نسبت به اوباما، موضع قاطعانه‌تری علیه ایران گرفته است. آیا ترامپ چراغ سبز درگیری با ایران در مرز شمالی را به نتانیاهو خواهد داد؟ ما در میانه یک روز جنگی در بلندی‌های جولان هستیم؛ اما دو طرف در شیب بسیار لغزنده جنگی قرار دارند.


بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که اسرائیل خود را برای یک جنگ بزرگ ـ که به شدت از نتایج آن نیز می ترسد ـ آماده می کند. شاید به همین جهت بود که دو ساعت پیش از انهدام این جنگنده اسرائیلی، رسانه های اسرائیلی صدها اتوبوس را در حال انتقال خانواده هزاران شهرک نشین اسرائیل از مناطق شمالی در نقاط مرزی لبنان و سوریه نشان دادند. با انتقال ناگهانی هزاران شهرک نشین و در چهارچوب یک اقدام منظم و سازمان یافته با نظارت ارتش اسرائیل، می توان این گونه نتیجه گیری کرد که تل آویو در تکاپوی آماده شدن برای جنگ و رویارویی است.

برچسب ها: سوریه
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل