کد خبر: ۶۶۵۵۸
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳

آرمان پرس l  مدیر مسئول جوان در کانال تلگرامی خود نوشت: رهبری سؤال قابل تأملی را روز پنج شنبه طرح کردند: چرا مردان غربی کاملاً پوشیده و وزین هستند اما زنان غربی تا حد ممکن که صرفاً اسمش پوشش عورتین باشد عریان هستند و صنعت زیباسازی را به صورت حد اکثری برای لذت بردن مردان به کار می‌گیرند؟ چرا همه هم پذیرفته‌اند که شأن و حق زن رعایت می‌شود؟ اما روشنفکران ما به استناد به همین زن، زنان جامعه خود را عقب نگه داشته شده، برده جنسی و ... معرفی می‌کنند.


دکتر عبدالله گنجی پرسیده است: چطور می‌توان باور کرد که مثال آوری و الگوی زن آزاد، همان عروسک غربی باشد؟ عروسکی که آورده تلذذش فقط برای مردان است و برهنگی‌اش را آزادی تمتع مردان تفسیر و او هم باورمند شده و پذیرفته است که توجه مردان به او به خاطر آزادی در جلوه گری است. علت چیست؟ به زن غربی آموخته‌اند که تو منوط به «اصل رضایت» هر کثافت کاری را می‌توانی انجام دهی و این یعنی آزادی و این کثافت کاری داوطلبانه یعنی رشد و آزادی. اما برای زن شرقی و خصوصاً زن مسلمان «قبح ذاتی» وجود دارد که فراتر از دسیسه مردان می‌تواند گوهر صدف او را حفظ کند.


اما آنچه در غرب اجرا می‌شود مبتنی بر معرفت و فرهنگ خودشان است که عقلانیت را در «سود» و «لذت» خلاصه کرده‌اند و زن نیز بخشی از پروسه لذت است. حالا باید منتظر باشیم که «دختران خیابان» فریاد بزنند ما آن آزادی را می‌خواهیم که در پروسه لذت دیگری سهیم باشیم و خلاف آن نه قبح ذاتی است که نقض حقوق ماست ما « اصل رضایت» را می‌خواهیم و تمام.

برچسب ها: عبدالله گنجی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل