کد خبر: ۶۶۵۹۲
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
فریدمن، در رابطه با تیم مدیتریتی بن سلمان، اظهار کرد که این تیم «بسیار کوچک» است و به او «نصیحت‌های وحشتناک» می‌دهد. برخی از این نصیحت‌ها به ماجراجویی‌های شکست‌خورده بن سلمان در یمن، لبنان و قطر منجر شده است. «او خوی خشنی دارد. اغلب وزرای او می‌ترسند او را به چالش بکشند یا به او نصیحت صادقانه بدهند.»
آرمان پرس آمریکا برای مهار بن سلمان باید یک فرستاده ویژه تعیین کند.

به گزارش فرارو، توماس فریدمن، روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی، طی یادداشتی در روزنامه نیویورک‌تایمز به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در خصوص محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، توصیه‌هایی کرد و نوشت: «بزودی ملک سلمان، زمام قدرت را به محمد بن سلمان تحویل خواهد داد. کسی که از قبل هم، حاکم فعلی است. بن سلمان نه یک دموکرات است و نه علاقه‌ای به ترویج دموکراسی دارد. بیشترین چیزی که ما می‌توانیم از او توقع داشته باشیم، نوسازی ساختار اجتماعی- دینی و اقتصادی عربستان است. اما با توجه به اینکه چگونه این کشور به دلیل سال‌ها اصلاحات موقت دچار کساد شده، این (اقدامات بن سلمان) عمیقا مهم هستند.»

فریدمن با اشاره به اصلاحات «عمیق» اجتماعی، دینی و اقتصادی بن سلمان، به آمریکا توصیه کرد که «رغبت‌های بد او را مهار و رغبت‌های خوب او را پرورش دهد.»

از دیدگاه این روزنامه‎‌نگار آمریکایی، بن سلمان به دنبال گذار جامعه‌ای در عربستان است. جامعه‌ای که در آن سیستم‌های آموزشی اسلامی و غربی مدرن هر دو حضور دارند.

فریدمن با اشاره به طرح‌های ولیعهد نوشت: «او عضو فقیرترین جناح خانواده حاکم است. پدر او، فقط حاکم ریاض بود و به فاسدنبودن معروف بود. در نتیجه، بن سلمان با رنجش زیاد و تحقیر پسرعموهایش بزرگ شد. پسرعمو‌هایی که در کنار بازرگانانِ بزرگِ نزدیک به آنان به طرز موهنانه‌ای ثروتمند شده‌اند. کارزار ضد فساد او، با هدف ریشه کن کردن جریان اختلاس صورت گرفت، اما عناصری از انتقام، قدرت و تصاحب پول هم در آن مشهود بود. او هنوز، ۵۶ سعودی ثروتمند را در حصر خانگی قرار داده است. او نیاز دارد تا همه آنان را آزاد و کل ماجرا را تعطیل و یک دادگاه ضدفساد شفاف و دائمی برای بررسی همه پرونده‌ها تاسیس کند.»

فریدمن ادامه داد: «او (بن سلمان) نمی‌تواند اصلاحات اقتصادی‌اش را بدون سرمایه‌گذاران جهانی بدست آورد. امروزه، تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران خارجی (و سعودی) می‌پرسند: 'اگر من پولم را در عربستان بگذارم یا با یک عربستانی شراکت کنم، آیا آن ثروت می‌تواند بدون هشدار در (هتل) ریتز کارلتون، مصادره شود؟ ' بدون حاکمیت قانون، هرگز در عربستان سرمایه‌گذاری کافی صورت نخواهد گرفت یا شغل کافی ایجاد نخواهد شد. بدون (ایجاد) شغل، اصلاحات اجتماعی به تحلیل خواهند رفت و افراطگرایی دینی، زمینه مناسب برای بازگشت را خواهد یافت.»

فریدمن، در رابطه با تیم مدیتریتی بن سلمان، اظهار کرد که این تیم «بسیار کوچک» است و به او «نصیحت‌های وحشتناک» می‌دهد. برخی از این نصیحت‌ها به ماجراجویی‌های شکست‌خورده بن سلمان در یمن، لبنان و قطر منجر شده است. «او خوی خشنی دارد. اغلب وزرای او می‌ترسند او را به چالش بکشند یا به او نصیحت صادقانه بدهند.»

فریدمن با بیان اینکه همه این مسئولیت‌ها می‌توانند اصلاحات بن سلمان را تضعیف کنند، پیشنهاد کرد: «بنابراین، ما نیاز داریم تا با مشورت عاقلانه، با او به طور منظم درباره همه این مسائل، تعامل کنیم. اما، رکس تیلرسون در ریاض مورد احترام نیست. ما هیچ دستیار دائمی وزیر خارجه برای امور خاور نزدیک نداریم. ما هیچ سفیری نداریم. شما دیوانه‌اید؟ شما نیاز دارید تا جیمز بیکر یا دیو پترائوس را به عنوان فرستاده ویژه شما به خلیج (فارس) منصوب کنید. فردی که بتواند به بن سلمان کمک کند مسئله یمن را حل کند. نزاع‌ها با همسایگان را خاتمه دهد و تمام انرژی‌اش را بر ساختن عربستان متمرکز کند. عربستانی که در داخل شکوفا شده و توسط همسایگانش تحسین می‌شود. این بهترین خاکریز در برابر توسعه‌طلبی ایران است.»

این روزنامه‌نگار افزود: «اگر بن سلمان، ایران را در همه تعقیب کند، تهران، قدرت او را تضعیف خواهد کرد. این تضعیف به تدریج اتفاق خواهد افتاد. ما نیاز داریم تا به طور منظم در کنار گوش او باشیم... . اگر فکر می‌کنید که  فقط با تشویق موضع ضد ایرانی و اصلاحات دینی‌اش، همه چیز به خوبی کار خواهد کرد، اشتباه می‌کنید.»
برچسب ها: ایران
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل