کد خبر: ۶۷۳۳۰
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲
هزاران میلیارد پول کثیف به جیب چه کسانی رفت؟
*نتیجه فوری تصمیم دیشب دولت، افزایش 500 تومانی نرخ ارز مرجع از 3700 تومان به 4200 تومان است! دولت اگر چنین اراده ای داشت، بدون آزار دادن مردم و با شفافیت و توجیه مردم، قیمت را 500 تومان افزایش می داد . اما عجیب اینکه رییس کل بانک مرکزی امروز در مجلس گفت "قرار نیست مبلغ 4200 تومان، نرخ تعیین شده برای دلار ثابت بماند؛ بلکه متناسب با متغییرهای اقتصادی این نرخ حرکت می کند". این یعنی هنوز هم برای تعدیل (افزایش!) جدید قیمت و تثبیت دوباره آن در رقمی بالاتر، جا و اشتها هست!
آرمان پرس l معاون اول رئیس جمهور دیشب اعلام کرد "دولت از فردا به هر کسی که دلار بخواهد با نرخ ۴۲۰۰ تومان عرضه می کند". روزنامه های حامی دولت چند ساعت بعد با هم تیتر زدند "دلار تک نرخی شد؛ 4200 تومان". نرخ دلار در 5-6 ماه گذشته سیر صعودی به خود گرفت و از 3700 تومان به 6200 تومان  رسید.

یک سوال بسیار مهم:  دولت می توانست این افزایش لجام گسیخته را مهار کند یا نمی توانست؟ اگر نمی تواند، چرا خلاف واقع حرف می زند و سرگرم نمایش به جای تلاش و تدبیر واقعی است؟ اگر می توانست، چرا 6 ماه دست روی دست گذاشت و کاهش پیاپی ارزش پول مردم و قدرت خرید 80- 90 درصد مردم را فقط تماشا کرد؟

امیدواریم احتمال دوم درست تر باشد و دولت بتواند نرخ ارز را مهار کند. اما باید پرسید چرا 6 ماه دست روی دست گذاشت و دلار 3700 تومانی را طی 6 ماه، 4 هزار و 5 هزار و  5500 تومان فروخت؟ آیا پر کردن جیب خود از راه ایجاد آشفتگی و تلاطم روانی در بازار و آسیب به اقتصاد کشور و قدرت خرید مردم، روش عاقلانه و منصفانه ای است؟

نتیجه تصمیم دیشب دولت، افزایش 500 تومانی نرخ ارز مرجع از 3700 تومان به 4200 تومان است! دولت اگر چنین اراده ای داشت، بدون آزار  دادن مردم و با شفافیت و توجیه مردم، قیمت را 500 تومان افزایش می داد . اما عجیب اینکه رییس کل بانک مرکزی  امروز در مجلس گفت "قرار نیست مبلغ 4200 تومان، نرخ تعیین شده برای دلار ثابت بماند؛ بلکه متناسب با متغییرهای اقتصادی این نرخ حرکت می کند". این یعنی هنوز هم برای تعدیل (افزایش!) جدید قیمت و تثبیت دوباره آن در رقمی بالاتر، جا و اشتها هست!

مردم دوست دارند تصمیم گیران دولت یک بار از سایه بیرون بیایند و بدون بازی با کلمات، شفاف بگویند که  دارند با اقتصاد و بازار ارز چه می کنند؟ و این رانت های هنگفتی که در بالا و پایین شدن قیمت ها ایجاد می شود، نصیب چه کسانی می شود؟ به یاد بیاوریم  در تلاطم ارزی سال 90، امثال حسین فریدون و علی صدقی (مدیر نجومی بانک های ملی و رفاه کارگران) و خانواده صفدر حسینی (مدیر نجومی صندوق توسعه ملی) دست به کار تاسیس صرافی شده بودند.

حرف هزاران میلیارد پول است که از جیب مردم برداشته شده و در جیب دیگران رفته است؛ پول کثیف و آلوده به خون مردم! کاش وزارت اطلاعات و سایر نهاد های امنیتی و اقتصادی ذی صلاح، بررسی و گزارش دهند که این رانت های دقیقا به جیب چه کسانی رفته است؟ (می شود تیتر زد: هزاران میلیارد پول کثیف به جیب چه کسانی رفت؟)


*منبع  :       کانال تلگرامی محمد ایمانی
*آدرس:   https://t.me/IMANImohamad51
*ID تلگرام:               IMANImohamad51@


برچسب ها: جهانگیری ، دلار
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل