کد خبر: ۶۷۴۵
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۶
اختصاصی آرمان پرس
... البته آن طور که از گزارش ها بر می آید هواپیمای ولیعهد عربستان تنها در فرودگاه بن گوریون فرود آمده است و ولیعهد عربستان ترجیح داده که در همان داخل هواپیما به دیدارهای سری خود بپردازد ...

آرمان پرس – گروه بین الملل : با اعلام امروز دربار عربستان سعودی مبنی بر شرکت محمد بن نایف ولیعهد جدید عربستان سعودی به جای ملک سلمان در اجلاسی که از سوی باراک اوباما در کمپ دیوید برگزار می شود معادلات تعامل این کشور عربی با کشورهای غربی وارد فاز جدیدی شده است به نحوی که به نظر می رسد نایف جوان که حالا با وخامت حال پادشاه فعلی رویای پادشاهی که پدرش در رسیدن به آن ناکام مانده بود را در سر می پروراند نقشه های جدیدی برای تابعیت محض عربستان از آمریکا و رژیم صهیونیستی دارد .

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس هنوز دو هفته از روی کار آمدن این ولیعهد جدید نمی گذرد که وی در قامت یک پادشاه تمام عیار بسیاری از شئون حکومتی را در اختیار گرفته و از سیاست خارجی تا امور امنیتی و از موضوعات داخلی تا مسائل دربار را تحت نظر خود به مدیریت در آورده است . اما شاید تعجب برانگیزترین خبری که روی تلکس خبرگزاری ها قرار گرفت و تعجب بسیاری از ناظران بین المللی را به دنبال داشت سفر کوتاه و چند ساعته محمد بن نایف به تل آویو بود . سفر بی سابقه ای که نه تنها در هم سلفان محمد بن نایف جایی نداشت بلکه در میان سایر مقامات شبه جزیره نیز یک بدعت محسوب می شد . عربستان البته همواره در سال های گذشته از روابط استراتژیکی با رژیم صهیونیستی برخوردار بود اما بیشتر تلاش داشت این روابط پشت پرده های سیاست باقی بماند و برای برانگیخته نشدن خشم کشورهای اسلامی و مردم منطقه هیچ گاه علنی نشود اما ولیعهد جدید عربستان با این سفر خود به ناگاه همه موضوعات را به دایره علنی کشید و به این ترتیب از روابط دو کشور رونمایی کرد .

البته آن طور که از گزارش ها بر می آید هواپیمای ولیعهد عربستان تنها در فرودگاه بن گوریون فرود آمده است و ولیعهد عربستان ترجیح داده که در همان داخل هواپیما به دیدارهای سری خود بپردازد اما موضوعی که مهم است این است که محمد بن نایف چه روابط پشت پرده ای با اسرائیل دارد که در اولین سفر رسمی اش در این جایگاه مهم ترجیح می دهد مقصدش را تل آویو قرار دهد ؟ همچنین بلافاصله پس از این سفر جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در ریاض به دیدار این شاهزاده عربستانی و اولین نوه عبدالعزیز که احتمال دارد به قدرت برسد می رود و با وی رایزنی می کند . کار حتی به جایی می رسد که محمد بن نایف در اظهار نظری عجیب و خنده دار حکم اعدام آیت الله نمر رهبر شیعیان عربستان را به جان کری الام می کند و در تاکیدی عجیب تر تصریح می کند : این یک مساله داخلی است اما من ترجیح می دهم شما هم در جریان آن باشید .

اگر بخواهیم ساده انگارانه همه این اتفاقات را در کمتر از دو هفته ناشی از یک عملکرد دیپلماتیک از سوی ولیعهد عربستان بدانیم اما از دستور جدید دربار عربستان برای شرکت این چهره عربی در اجلاس کمپ دیوید نمی توان گذشت . همه گزاره ها نشان دهنده این است که در دوران جدید حکومت در عربستان سعودی این کشور ده ها برابر گذشته تمایل دارد به غرب نزدیک شود اما به نظر می رسد اصلی ترین گزینه ای که در حال حاضر وظیفه هدایت سیستماتیک در اختیار غرب قرار گرفتن عربستان را بر عهده گرفته است ولیعهد کنونی این کشور است . شواهد نشان می دهد محمد بن نایف کاملا هدف دار و در جهت اهداف سرویس های اطلاعاتی اسرائیل برای بهره برداری اط منابع و ظرفیت های عربستان سعودی عمل می کند و در اجلاس کمپ دیوید هم نقش رهبری کشورهای عربی در جهت تامین منافع آمریکا پس از توافق هسته ای آمریکا را بر عهده خواهد گرفت .

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل