کد خبر: ۶۷۵۳۲
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۸
ارز مسافران خارجی 4 هزار و 100 خریداری می‌شود و به قیمت 4هزار و 300 تا 4 هزار و 700 تومان به مسافران ایرانی فروخته می‌شود!

آرمان پرس روزنامه جوان از بازگشت بازار آزاد ارز خبر داده است:‌

این روزها، فرودگاه‌های بین‌المللی به چهارراه استانبول و سه راه منوچهری و برخی لیدرهای تور به دلالان جدید ارز تبدیل شده‌اند؛ به‌طوری‌که ارز مسافران خارجی 4 هزار و 100 خریداری می‌شود و به قیمت 4هزار و 300 تا 4 هزار و 700 تومان به مسافران ایرانی فروخته می‌شود!

چند ماهی است که بحران ارزی کشور را فراگرفته و این بحران طی روزهای اخیر به قدری وسیع شد که به نقطه اوج خود رسید؛ به‌طوری‌که دلار 3 هزار و 700 تومانی در پاییز سال 96 به نرخ بی‌سابقه 6 هزار و 100 تومان در اَوایل هفته قبل رسید و همه مردم را مات و مبهوت و نسبت به آینده کار و زندگی خود نگران کرد.

در طی این چند ماه، دولت و مسئولان بانک مرکزی روزه سکوت گرفتند و چندان اقدام درست و اساسی‌ای جهت رفع بحران و تثبیت بازار ارز انجام ندادند تا اینکه نرخ دلار به مدار 6 هزار و 100 تومان وارد شد و در نهایت دولتمردان بالاخره گردهم جمع شدند و طی جلسه‌ای به ریاست جناب آقای روحانی، نابسامانی‌های ارزی کشور را بررسی و نهایتاً در جهت رفع بحران و تثبیت بازار ارز تصمیماتی را اتخاذ و مصوبه‌ای را ابلاغ کردند.

براساس دستورالعمل جدید ستاد اقتصادی دولت، مقرر شد تا از صبح روز 21 فروردین، دلار تک نرخی و قیمت هر دلار برای مردم و تمام فعالان اقتصادی و جهت رفع همه نیازهای قانونی و اداری آنان، همچنین نیازهای خدماتی مسافران، دانشجویان، محققان و دانشمندانی که برای کارهای تحقیقاتی خودشان به ارز نیاز دارند، 4هزار و 200 تومان باشد. همچنین ارز مسافرتی برای کشورهای نزدیک فقط 500 یورو و برای کشورهای دور هزار یورو به مسافران فروخته خواهد شد. براساس این دستورالعمل، اگر مسافری بخواهد مازادِ نیاز ارزی خود را از بازار آزاد تهیه کند باید دلار را بیش از نرخ 4هزار و 200 تومان بخرد که کارش به نوعی تخلف است و قاچاقچی محسوب می‌شود. اکنون دلار در بازار نایاب شده است، هرچند که از ابتدای هفته تاکنون بسیاری از صرافی‌ها تعطیل یا نیمه تعطیل شده‌اند، اما برخلاف وعده دولت همچنان دلار با قیمت 6 هزار تا 6 هزار و 500 تومان در بازار آزاد معامله می‌شود و مسافرانی که هزار یوروی دولتی کفاف هزینه سفرشان را نمی‌دهد به ناچار از بازار آزاد دلار مورد نیازشان را تأمین می‌کنند. اما این روزها برخی از دلالان از چهارراه استانبول به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی منتقل شده‌اند و از این بازار سودهای هنگفتی به جیب می‌زنند.

اکنون یک هفته‌ای از آن حال و هوای پرالتهاب بازار ارز گذشته است و طرح‌های جدید بانک مرکزی از جمله یکسان‌سازی قیمت ارز و کنترل خرید و فروش قیمت آن را تثبیت کرده است. خرید و فروش ارز در صرافی‌ها هم غیرقانونی شده و تهیه آن منوط به داشتن مدارک مسافرتی و تنها در باجه‌های فرودگاه ممکن است.

از این رو سری به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی زدیم تا از نحوه عرضه ارز به مسافران پرس‌وجو کنیم، در آنجا باجه‌هایی توسط شعب بانک‌های عامل ارائه ارز ایجاد شده که در قبال گرفتن حواله‌های ارزی؛ ارز موردنیاز مسافران را به آنها تحویل می‌دهد.

نه صفی بود و نه کسی ناراضی از جلوی باجه‌ها کنار می‌آمد، اما در حین مصاحبه با یکی از مسافرها، یکی از تور لیدرهای فرودگاه به سراغ مسافری آمد و پرسید: مسافر خارجی دارم دلار می‌خواهید؟ کمی آنطرف‌تر از باجه بانک، عده‌ای دورهم جمع شده بودند، کارمندان بانک می‌گفتند این تجمع جدید دلالان دلار است.

با اینکه بانک‌ها در فرودگاه‌های بین‌المللی باجه‌هایی برای تبدیل ارزهای مختلف به ریال دارند تا مسافران خارجی در بدو ورود به کشور ریال ایرانی برای استفاده در کشور داشته باشند، اما حالا دوگروه در فرودگاه‌های بین‌المللی هستند که جلوی این کار را می‌گیرند و این ارز را به جیب خود می‌زنند.

دلالان با سوء‌استفاده از عدم ارائه خدمات ارزی در صرافی‌های فرودگاه‌ها به دروغ به مسافرهای خارجی می‌گویندکه دیگر در ایران نمی‌توانند ارز خود را به ریال تبدیل کنند، اما در صورت تمایل همین دلالان می‌توانند ارز آنها را زیرقیمت دولتی از آنها خریداری کرده و ریال به جایش پرداخت کنند.

مسافران و توریست‌های خارجی هم بی‌اطلاع از همه جا اعتماد می‌کنند و هرچه دارند را در اختیار این سوداگران بازار ارز قرار می‌دهند.

البته این یک طرف ماجراست، همه می‌خواهند از این بازار سهمی ببرند، راهنمای توری را در نزدیکی یکی از دلالان دیدم که اصرار می‌کرد بیش از این حق من است، من می‌خواهم 31 مسافر خارجی را پیش تو بیاورم و به قیمت 4هزار و 100 تومان ارزشان را خریداری کنم، مبلغی که به من پیشنهاد می‌کنی کمتر از آن است که خطر را قبول کنم!

صف دلالان ارز در ورودی فرودگاه‌امام

به گزارش واحد مرکزی خبر، یکی از مسافران ایرانی که قصد سفر به خارج داشت و برای دریافت ارز خود به بانک مراجعه کرده بود، در خصوص فعالیت این دلالان گفت: جلوی در ورودی فرودگاه راهنماهای تور و دلالان صف کشیده‌اند و حتی نمی‌گذارند مسافران ایرانی وارد فرودگاه شوند و مصرانه اصرار دارند که این مقدار ارز که دولت برای سفرهای خارجی تعیین کرده بسیار کمتر از آن است که کفاف سفری سیاحتی را بدهد و می‌خواهند ارزهای خریداری شده خود را از توریست‌ها بین 4هزار و 300 تا 4 هزار و 700 تومان به ما بفروشند.

البته شاید علت این کار عدم اطلاع‌رسانی دقیق در فرودگاه توسط خود فرودگاه یا بانک‌های عاملی باشد که باید این ارزها را گرفته و تبدیل به ریال کنند؛ چراکه حتی برای خود ما هم پیدا کردن باجه‌ای که در قبال ارز، ریال تحویل می‌دهد کار ساده‌ای نبود.

رئیس باجه تحویل ارز فرودگاه امام خمینی افزود: ما به زودی راهنماهایی را برای مسافران خارجی در فرودگاه نصب می‌کنیم تا این مشکل برطرف شود.

اما آنچه در فرودگاه در حال انجام بود به نظر بزرگتر از آن می‌آید که بشود یکطرفه آن را برطرف کرد، انگار حالا باید فکری به حال جمع دلالان این بار نه در سه راه منوچهری که در فرودگاه‌های بین‌المللی کرد.

برچسب ها: دلار
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل