کد خبر: ۶۸۲۰۱
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۳

آرمان پرس l روزنامه جوان از پیش فروش سکه انتقاد کرده است:‌

براساس گزارش سازمان اطلاعات مرکزی امریکا، ذخایر ارز و طلای ایران با بیش از ۱۳۲ میلیارد دلار، از امریکا و ۱۵۵ کشور دنیا بیشتر است، اما چوب حراج زدن بر ذخایر طلای کشور با طرح پیش‌فروش سکه با هدف کنترل نقدینگی کار اشتباهی است و جا دارد افرادی سکان بازار سرمایه کشور را در اختیار بگیرند که با توسعه واقعی این بازار نقدینگی جهش یافته در اقتصاد ایران را در جهت توسعه بنگاه‌های اقتصادی به کار بگیرند.

اگر داستان اخیر بازی با تعرفه و واردات و قاچاق خودروهای خارجی را به یاد داشته باشیم، می‌بینیم که چگونه در اثر یک بازی دومینووار قیمت خودروهای خارجی چندین برابر شد و عده‌ای سرمایه‌دار و واردکننده از محل ورود قانونی و غیرقانونی (‌قاچاق‌) خودرو صدها میلیارد تومان به جیب زدند، حال شاید بازی با سکه نیز از همان جنس داستان‌ها باشد، زیرا چند ماه پیش عده‌ای تعداد زیادی سکه پیش‌خرید کردند و هم‌اکنون قرار شده است یک هفته زودتر از موعد اعلام شده سکه‌های خود را تحویل بگیرند. با این مشخصه که آنها در هر سکه 500 تا 700هزارتومان سود می‌کنند و حال آنکه در هیچ یک از اقتصادهای دنیا حتی در مهد نظام سرمایه‌داری هم از پرداخت چنین بازدهی و سودهای بادآورده‌ای خبری نیست.

شائبه کاسب‌کاری یا سیاسی‌کاری در دنیای اقتصاد

به نظر می‌رسد عده‌ای در دنیای اقتصاد گویا کار سیاسی می‌کنند و قواعد و قانون اقتصاد را در خدمت امور و اهداف سیاسی خود گرفته‌اند.

امروز باید دید اینگونه ثروت‌ها و سودهای غیرمتعارف نصیب چه اشخاص حقیقی و حقوقی شده است و این بازی‌های اقتصادی با چه اهداف سیاسی انجام می‌گیرد و این تغییرات ارزشی چه بر سر پول ملی که 80 میلیون ایرانی مصرف‌کننده آن هستند، می‌آورد.

یک روز ثبت‌سفارش متوقف می‌شود و ثبت‌سفارش‌کننده خودرو قبل از توقف ثبت سفارش، به همین دلیل هزاران میلیارد تومان سود می‌کند، حال بماند که اخبار غیررسمی از قاچاق 30 تا 66 هزار خودروی لوکس طی یکسال گذشته حکایت دارد (‌دقیقاً زمانی که ثبت سفارش مسدود بوده است) و روز دیگر، سرمایه‌های زیادی به پیش‌خرید سکه ورود می‌کند (تا جایی که در خبرها آمد یک فرد 24 هزار سکه پیش‌خرید کرد که با احتساب هر پیش‌خرید یک میلیون و 500هزار تومان، مجموع این خرید 38میلیارد تومان آب می‌خورد).

در این بین در خبرها آمده است که میلیون‌ها سکه پیش‌فروش شده است، این بدان معنی است که عده‌ای صاحب ثروت و اطلاعات نهانی در طرح پیش‌خرید سکه سرمایه‌گذاری‌های کلان کرده‌اند و هم‌اکنون با تحویل این سکه‌ها دهها درصد سود غیرمتعارف نصیبشان می‌شود و حال آنکه این ذخایر طلای کشور متعلق به 80 میلیون نفر ایرانی است و اگر ذخایر طلای ایران در سطح مناسبی قرار گرفته است، بر اساس تدبیر بزرگان نظام در سال‌های پیش بوده که تدبیری بسیار صحیح نیز بوده است، اما باید دید حراج و ارزان‌فروشی این طلاها در طرح پیش‌فروش سکه در شرایط کنونی کار صحیحی است و آیا این اقدام اجحاف به پشتوانه پول ملی نیست؟

تحویل سکه یک هفته زودتر از موعد تحویل، از آن خبرهایی است که نظریه چینش یک سفته‌بازی در بازار طلا را تقویت می‌کند، اما ما فرض می‌کنیم که این اتفاق طبیعی است و برای صیانت از ذخایر طلای ملی کشور این پیشنهاد ارائه می‌شود که به پیش خریدکنندگان سکه با سودی متعارف یا حواله سکه بدهیم یا اینکه مابه‌التفاوت قیمت روز سکه را از آنها دریافت کنیم (البته با تخفیفی جهت جبران سود بانکی پیش‌خریدکنندگان)؛ چراکه عرضه این حجم از طلا در جامعه عملاً توزیع ناعادلانه یک رانت بزرگ به برخی از سرمایه‌دارها و اجحاف در حق افرادی است که پولی برای حضور در طرح خرید پیش‌فروش سکه نداشته‌اند.

ضمن اینکه اگر طلای فیزیکی در ایران با هدف کنترل حجم نقدینگی در چندماه اخیر در قالب پیش‌فروش سکه در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است، چندان روش مناسبی نبوده‌، زیرا پیام واضحی برای تولید تورم است. کاش کنترل حجم نقدینگی از طریق بازارهای سرمایه و بیمه انجام پذیرد تا اقتصاد توسعه یابد و تمام سهامداران بنگاه‌های حاضر در بازار سرمایه اعم از کلان و جزء در اثر رشد تولید سود ببرند.

چه کسانی به نقدینگی حجم دادند

گفتنی است که در ابتدای دولت یازدهم منتقدان رشد حجم نقدینگی در دولت گذشته، به یکباره معتقد شدند که حجم نقدینگی تأثیری بر تورم ندارد، از ابتدای دولت یازدهم تاکنون حجم نقدینگی از محدوده 500هزار میلیارد تومان به مرز هزار و 500 هزار میلیارد تومان رسیده است و عمده این حجم نقدینگی (‌در سطح هزار و 300 هزار میلیارد تومان‌) در قالب شبه پول فعلاً در بانک‌ها پارک شده است، اما 200هزار میلیارد تومان الباقی نیز که تقریباً قدرت خرید آنی دارد، آنقدر است که هر بازاری اعم از ارز، سکه و طلا را به هم بزند.

انباشت ثروت مشکل امروز اقتصاد ایران

باید پذیرفت که در اثر توزیع ناعادلانه ثروت، هم اکنون ثروت در دست اشخاص حقیقی و حقوقی معدودی انباشت شده است و این بخش‌ها در اثر حجم نقدینگی عظیمی که در اختیار دارند، می‌توانند هر بازاری را با پمپاژ نقدینگی با مشکل روبه‌رو کنند و از این پول‌ها گاهاً در انتخابات‌ها بهره ببرند و یا برای به دست آوردن اطلاعات نهانی هزینه کرده تا بتوانند با چینش یک بازی دومینووار ثروت خود را بیش از پیش افزایش دهند؛ از این رو باید فکری به حال هدایت حجم نقدینگی به مسیر تقویت تولید ملی کرد.

در غیر این صورت با نظریه‌های تک بعدی خدای نکرده برآمده از کاسب‌کاری‌های عده‌ای اقتصاددان و فعال اقتصادی که گاهاً آلوده به سیاسی‌کاری‌هایی در دل دنیای اقتصاد است، دامنه بحران رشد حجم نقدینگی، تقویت اشتها، پتانسیل سفته‌بازی و دلال بازی در اقتصاد می‌تواند کشور را با بحران غیرقابل کنترلی روبه‌رو کند.


برچسب ها: روحانی ، طلا
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل