کد خبر: ۶۸۲۵۶
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۰

آرمان پرس l در حالی که طی سال‌های اخیر همزمان با حملات عربستان سعودی به یمن، انتقاد‌های زیادی علیه دولت انگلیس به دلیل فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی به عربستان وجود دارد گزارشی منتشر شده که بر اساس آن معلوم می‌شود عمق همدستی دولت انگلیس در جنگ عربستان در یمن به مراتب بیشتر است. شبکه خبری راشاتودی اخیرا به یک سند دولت انگلیس تحت عنوان «حمایت پرسنل بریتانیایی از نیرو‌های نظامی سعودی -- مخاطرات، آگاهی و مسئولیت» که تازه افشا شده اشاره کرد. بر اساس این سند معلوم می‌شود، اکنون و در حالی که عربستان در حال جنگیدن با تجهیزات و تسلیحات انگلیسی در یمن است، هفت هزار انگلیسی شامل پیمانکار، کارمند، نیروی خدمات اجتماعی و پرسنل نظامی در عربستان برای کمک به نیروی هوایی سعودی و دیگر نیرو‌های امنیتی این کشور مستقر هستند.

این سند 33 صفحه‌ای دولت انگلیس، به تاریخ روابط تسلیحاتی با عربستان سعودی و قرارداد‌های متعددی که میان دو کشور از دهه 80 میلادی تا کنون منعقد شده، اشاره کرده و می‌نویسد «در هر یک از این توافق‌ها، بخش سخت‌افزاری تنها نیمی از توافق بود. بیشتر آنچه تهیه شده «نرم افزار» است: شامل خدمات فردی. در ادامه آمده است، در تمام قرارداد‌های تسلیحاتی میان دو کشور، کارکنان و کارمندان بخش خصوصی و پیمانکاران و نظامیان انگلیسی در عربستان حضور داشتند.

بر اساس این سند، علت حضور انگلیسی‌ها، آموزش استفاده از تسلیحات به نیرو‌های عربستان سعودی و آموزش استفاده از هواپیما‌ها و انجام عملیات است. در یک قرارداد سرّی میان دو دولت توافق شده است خدمات کمک‌های فردی از سوی انگلیس فراهم شود که این شامل حمایت سرّی از عملیات نیرو‌های سعودی با هواپیما‌های انگلیسی در دوران جنگ، بدون توجه به این مسئله که آن جنگ قانونی یا غیرقانونی، است. بر اساس این گزارش معلوم می‌شود، کارمندان شرکت صنایع دفاعی و هواپیمایی بی‌اِی‌ای انگلیس که بزرگترین قرارداد‌های تسلیحاتی را با عربستان سعودی داشته، در سال 2017 مسئولیت نگهداری سیستم‌های تسلیحاتی هواپیما‌های تورنادوی فروخته شده به نیروی هوایی عربستان را برعهده داشتند. پرسنل انگلیسی مسئولیت آموزش دانشجویان و اسکادران عملیاتی را نیز عهده‌دار بودند و در پایگاه طائف عربستان سعودی برای آموزش جنگنده‌های تایفون فروخته شده به عربستان سعودی حضور داشتند. این درحالی است که عربستان سعودی از سال 2015 تا کنون حملات هوایی گسترده‌ای با تسلیحات و تجهیزات خریداری شده از انگلیس، علیه غیرنظامیان یمنی انجام داده است و بر اساس آمار سازمان ملل، جنگ یمن از سال 2015 تا کنون بیش از 10 هزار کشته و بیش از 20 هزار مجروح داشته است و محاصره کشور از سوی ائتلاف عربستان سعودی باعث شده بیش از یک میلیون نفر به بیماری وبا مبتلا شوند و در تمامی این اقدامات نیرو‌های انگلیسی در کنار نیرو‌های عربستان حضور داشتند.

منبع: تسنیم
برچسب ها: عربستان
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل