کد خبر: ۶۸۳۳۷
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵
تئودور کارسیک، مشاور ارشد در شرکت «گلف استیت انالیتیکس» که مرکز آن در واشنگتن است، گفت که این اتفاق مهمی است، انتظار می رود که احتمالا این پیام از سوی طرف های دیگر به دست آیت الله خامنه ای رسیده باشد، شاید توسط قطر یا عمان یا اردن یا حتی یک قدرت خارجی مثل روسیه.
آرمان پرس l روزنامه امریکایی واشنگتن پست امریکا به نقل از مقام عالی رتبه امریکایی که نامی از آن به میان نیاورده است، گزارش داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا به شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی هنگامی که دو هفته پیش به واشنگتن سفر کرده بود، گفته بود که شما بدون حمایت امریکا یک هفته هم دوام نمی آورید. به گفته این مقام عالی رتبه وی این اظهارات را برای توجیه درخواست تامین هزینه مالی حضور امریکا در سوریه بیان کرده است.

ترامپ ظاهرا در دیدار با این رهبر عضو شورای همکاری خلیج فارس می خواسته به نوعی به همه کشورهای عضو این شورا این پیام را بدهد که کشورش 7 میلیارد دلار صرف هزینه نظامی در سوریه کرده و کشورهای این حوزه باید پول بیشتری بابت این حضور امریکا بپردازند و هزینه حضور امریکا در خاورمیانه به ویژه سوریه را متحمل شوند.

چندی پیش مقام معظم رهبری از پیام غیرعلنی اخیر ترامپ به متحدانش در خاورمیانه صحبت کرده بودند که سوال های بسیاری بر سر این که رهبر ایران چگونه به مفاد چنین پیام هایی که از سوی ترامپ با رهبران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس رد و بدل می شود، پی برده است.

روز چهارشنبه هفته گذشته در حساب توئیتری مقام معظم رهبری توئیت شد: «چند روز پیش ترامپ به رهبران کشورهای عربی نامه ای نوشت که از آن مطلع شدیم، در آن نامه آمده است: ما هفت تریلیون دلار پرداختیم و شما باید در مقابل کاری کنید.» در ادامه این توئیتر آمده است: «ایالات متحده می خواهد برده اش باشند.»

کاخ سفید به طور علنی ارسال این پیام را اعلام نکرد، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا نیز هنگامی که در این باره از او سوال شد گفت که نمی تواند درباره پیام های رئیس جمهوری نظر دهد، اما یک مقام عالی رتبه دیگر به شرط آن که نامش فاش نشود به روزنامه واشنگتن پست گفت که «او واقعا نزدیک به دو هفته پیش پیامی به متحدانش در خلیج فارس فرستاده است.»

به گفته این مقام عالی رتبه وی در این پیام از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس خواسته است که فعالیت بیشتری در مناطق بحرانی منطقه مثل سوریه داشته باشند، وی در این پیام همچنین به آنها فشار آورده که فورا به راه حلی برای بحران ادامه دار خلیج فارس برسند.

به گفته این مسئول این پیام در ادامه مذاکرات رسمی ای بوده که ترامپ با رهبران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ظرف دو ماه گذشته داشته است.

وی توضیح داد: «تا الآن روشن نشده که رهبر ایران چگونه به محتوای این پیام دست یافته است.»

این در حالی است که تئودور کارسیک، مشاور ارشد در شرکت «گلف استیت انالیتیکس» که مرکز آن در واشنگتن است، گفت که این اتفاق مهمی است، انتظار می رود که احتمالا این پیام از سوی طرف های دیگر به دست آیت الله خامنه ای رسیده باشد، شاید توسط قطر یا عمان یا اردن یا حتی یک قدرت خارجی مثل روسیه.

در ماه گذشته میلادی ترامپ علنا از کشورهای خاورمیانه که متکی به حمایت ایالات متحده هستند، انتقاد کرد، وی در کنفرانس مطبوعاتی خود با با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه بعد از دیدار با او در واشنگتن گفت: «کشورهای موجود در منطقه که بعضی از آنها بسیار هم ثروتمند هستند، باید بپذیرند پول بیشتری بدهند و هزینه ها را بپردازند، آنها بدون حمایت امریکا یک هفته هم سر پا نمی مانند.»

منبع: الخلیج آنلاین / دیپلماسی ایرانی
برچسب ها: خاورمیانه ای
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل