کد خبر: ۶۸۳۴۰
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳
رجب طیب اردوغان، خواستار کاهش نرخ بهره شد و گفت که نرخ بهره مادر تمام شیاطین است. این اظهار نظر موجب شد که نرخ لیره سقوط کند.
آرمان پرس l به نقل از رویترز، رییس‌جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، خواستار کاهش نرخ بهره شد و گفت نرخ بهره مادر تمام شیاطین است. به این ترتیب با نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد توانایی بانک مرکزی برای محدود کردن تورم، نرخ لیره سقوط کرد.

نرخ لیره که نزدیک به ۴.۲۳۷۰ لیره در برابر هر دلار بود، پس از اظهارات اردوغان تا ۴.۳۰۸۰ لیره در برابر هر دلار سقوط کرد. روز چهارشنبه گذشته نرخ لیره به پایین‌ترین رکورد تاریخ خود، ۴.۳۷۸۰ لیره در برابر هر دلار، سقوط کرده بود، اما روز بعد توانسته بود با قدرت نرخ خود را تقویت کند.

اردوغان در سخنرانی خود در آنکارا، خطاب به تاجران، با اشاره به انتخابات زودهنگام در ۲۴ جون، گفت: اگر مردم در انتخابات به من بگویند که به راه خود ادامه دهم، من می‌گویم که در جنگ با این نفرین نرخ بهره، پیروز خواهم شد. «چراکه به اعتقاد من نرخ بهره، پدر و مادر تمام شیاطین است».

اخیرا بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره خود را از ۱۲.۷۵ درصد به ۱۳.۵ درصد افزایش داد. این درحالی است که نرخ تورم در ماه آوریل به ۱۰.۸۵ درصد رسید که از سطح هدف ۵ درصد بانک مرکزی، خیلی بالاتر است.

روز پنج‌شنبه هفته گذشته با انتشار اخباری در مورد این که اردوغان یک جلسه خارج از برنامه را با تیم اقتصادی خود تشکیل داده است تا به معضل افت ارزش لیره رسیدگی کنند، نرخ لیره از سقوط بازگشت. لیره ترکیه امسال ۱۱ درصد در برابر دلار سقوط کرده است.

منبع: مهر
برچسب ها: اردوغان ، بانک مرکزی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل