کد خبر: ۶۸۳۵۰
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۵
*گاهي احساس مي‌كنم واجب شده است كه براي بيانيه‌نويسان دولت، شله زرد يا حلوايي، نذر «سلامت عقل» كنيم.روحاني بارها و بارها اين پيام را صادر مي‌كرد كه اگر به توافق هسته‌اي نرسيم، چرخ زندگي و حتي آب خوردنمان نمي‌چرخد! ؛ منتقدان جيب‌شان خالي است وگرنه همه حرف‌هاي متعارض رئيس‌جمهور و تيم مذاكره كننده را از ابتدا تاكنون با خط خوش مي‌نوشتند و در بسته‌هاي پستي به آدرس دفتر رئيس‌جمهور مي‌فرستادند اما چه كنيم كه هزينه خريد همه تمبرهاي پستي جهان را نداريم!
آرمان پرس l دولت در بيانيه‌ای جديد در مدح برجام، مطلب يكي از نهاد‌هاي حكومتي را بهانه قرار داده و به منتقدان توافق ناكام با امريكا با عصبیت و مغلطه‌هاي آشكار تاخته و منتقدان را اينگونه معرفي كرده است: «آنها در تعارضي آشكار، هم دلواپس حضور امريكا در برجام بوده‌اند و هم شاكي خروج امريكا از برجام»!


گاهي احساس مي‌كنم واجب شده است كه براي بيانيه‌نويسان دولت، شله زرد يا حلوايي، نذر «سلامت عقل» كنيم. واقعاً براي ايران با عظمت با اين تمدن و با اين انبوه انديشه‌ورزان، تأسف‌آور است كه بيانيه‌هاي دولتش در قرن 21 در چنين سطح عوام‌پسند و مغلطه‌آميزي غوطه‌ور باشد. چه كسي و در چه زماني نگران حضور امريكا در برجام يا خروج امريكا از برجام بوده است؟! غلط‌انداز بودن اين سخن، آشكار و شفاف است زيرا از ابتدا بحث‌ها بر سر شيوه مواجهه و مذاكره و دغدغه‌ها درباره خطاهای راهبردی و تاکتیکی دولت در این مذاکرات بود.

منتقدان، نگران سرنوشت كشور و دلواپس چنين روزهايي بودند كه سه سال است برنامه هسته‌اي را متوقف كرده‌ايم و حالا رئيس‌جمهور امريكا مي‌گويد بالاترين سطح تحريم‌ها را عليه ايران اعمال خواهد كرد. كسي به صرف حضور يا غيبت امريكا در برجام نقدي نداشت زيرا اصولاً نظام كليت مذاكرات را پذيرفته بود اما اگر تعارضي باشد در دهها سخنراني و اظهارنظر عوامل برجام و رئيس‌جمهور محترم و نيز در كتاب ايشان است كه پنج سال دم از مذاكره با كدخدا و بي‌ثمر بودن مذاكره با اروپا زدند و حالا كدخدا را مزاحم مي‌نامند و سراغ تضمين گرفتن از اروپا رفته‌اند. واضح است كه در چنين شرايطي بيانيه‌نويسان دولتي از شرم سخنان متعارض رئيس‌جمهور و مذاکره‌کنندگان محترم، اينچنين ناشيانه و كوچه بازاري‌پسند به منتقدان برجام كه در واقع منتقد روند رسيدن به توافق هسته‌اي بودند، حمله كنند.

دولت آقاي روحاني در طول مذاكرات چندين اشتباه فاحش داشت و منتقدان، بيشتر دست روي اين خطاها مي‌گذاشتند. از ميان اين خطاها اشاره به سه مورد بسنده است كه ديگر جايي براي بيان بقيه خطاها باقي نمي‌گذارد.

اولين اشتباه «موج اعتماد به امريكا» در ميان مذاكره‌كنندگان بود كه حالا اين اعتماد و حرف‌هايي كه درباره آن زده شد، مضحكه خاص و عام شده و حكم مثل سائر را در ميان مردم پيدا كرده است. ساده‌لوحاني كه به سابقه گفت و گوي ظريف با جان كري در دوران حضور او در نمايندگي سازمان ملل يا فاميل بودن كري با ايراني‌ها به خاطر داماد كرماني‌اش اشاره مي‌كردند، حالا براي دولت بيانيه‌هاي ساده‌لوحانه‌تري مي‌نويسند تا آن رسوایی خود را پنهان كنند. شرم بر آن روشنفكري كه در شب خروج امريكا از برجام در توئيتي نام يكي از روزنامه‌هاي كشور را برد و عامل اصلي خروج امريكا از برجام را انتقادهاي هسته‌اي آن روزنامه دانست. اينها با هيچ نذري سلامت عقل پيدا نمي‌كنند.

خطاي فاحش دوم متصل كردن سرنوشت كشور به سرنوشت برجام بود. روحاني بارها و بارها اين پيام را صادر مي‌كرد كه اگر به توافق هسته‌اي نرسيم، چرخ زندگي و حتي آب خوردنمان نمي‌چرخد! بارها منتقدان از او خواستند كه اين پيام‌ها را كه واقعي هم نيست، اين‌قدر آشكار صادر نكند اما هر بار او بر شدت آن مي‌افزود!

خطاي آشكار سوم متوقف‌كردن چرخه غني‌سازي با هدف اعتمادسازي در طرف مذاكره‌كننده بود و از اين جهت خيال اروپا و امريكا را براي مذاكرات طولاني و اعمال فشار و طراحي و نقشه‌كشي بيشتر آسوده كردند.

حالا بيانيه‌نويس بي‌انصاف دولت، به جاي اشاره به اين دغدغه‌هاي منتقدان، آنها را در تعارض حضور و خروج امريكا از برجام معرفي مي‌كند. منتقدان جيب‌شان خالي است وگرنه همه حرف‌هاي متعارض رئيس‌جمهور و تيم مذاكره كننده را از ابتدا تاكنون با خط خوش مي‌نوشتند و در بسته‌هاي پستي به آدرس دفتر رئيس‌جمهور مي‌فرستادند اما چه كنيم كه هزينه خريد همه تمبرهاي پستي جهان را نداريم!

آقاي بيانيه‌نويس دولت! شبي كه ترامپ برجام را پاره كرد، دوستان اصلاح‌طلب شما در رسانه‌هاي فارسي‌زبان بيگانه، مثل كودكان خطاكاري كه براي پرت كردن حواس والدين‌شان، دست به كار ديگري مي‌زنند، مشغول بازانتشار توئيت‌هاي همفكران‌شان درباره حادثه پاساژ كوروش بودند و برخي همفكران ديگرتان مثل گنگ خواب ديده از بيان اضطراب خود ناتوان شده بودند، بيراه نيست كه حالا شما هم «تعارض برجامي» را كه در مالكيت معنوي خود شماست، به ديگران نسبت دهيد.

به یاد بیاورید روزهای پس از برجام را که رئیس‌جمهور، کامروا و مفتخرانه پشت تریبون رفت و خواند: «شکر خدا که هر چه طلب کردم از خدا / بر منتهای همت خود کامران شدم»! و حالا مردم این فیلم را دست‌به‌دست می‌کنند! فکر آینده خود باشید و از این آثار معنوی کمتر به جا بگذارید و بر تعارضات خود اضافه نکنید.

*جوان
برچسب ها: برجام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل