کد خبر: ۶۸۵۶۰
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸
چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق روز شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه برگزار شد و نتایج آن حدود یک هفته بعد اعلام گردید. اکنون سؤال این است که چه‌کسی پیروز این دور از انتخابات عراق بوده است؟
آرمان پرس l  نتایج این دور از انتخابات پارلمانی عراق چه از نظر مشارکت مردمی و چه از نظر ائتلاف‌های پیروز برای بسیاری غافلگیرکننده بود. از نظر میزان مشارکت با توجه به سه دوره گذشته که متوسط حضور بیش از 60 درصد بوده، در دوره کنونی کمتر از 45 درصد یعنی افتی 30درصدی را شامل شد.

مسئولان کمیساریای انتخابات عراق میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی اخیر را، ‌44.52 درصد اعلام کرده بودند. بر اساس این گزارش، در انتخابات اخیر 10 میلیون و 848 هزار نفر مشارکت کردند، این در حالی است که واجدان شرایط رأی‌دادن در عراق، 24 میلیون نفر اعلام شده بود.

با این حال و پس از شمارش آرا و اعلام نتایج دقیق و رسمی لیست ائتلاف‌های پیروز به‌شرح زیر اعلام گردید:

 • ائتلاف «سائرون» به‌رهبری «مقتدی صدر»: 54 کرسی
 • ائتلاف «الفتح» به‌رهبری «هادی العامری»: 47 کرسی
 • ائتلاف «النصر» به‌رهبری «حیدر العبادی»: 42 کرسی
 • ائتلاف «دولت قانون» به‌رهبری «نوری المالکی»: 25 کرسی
 • حزب «دموکرات کردستان» به‌رهبری «مسعود بارزانی»: 25 کرسی
 • ائتلاف «الوطنیه» به‌رهبری «ایاد علاوی»: 21 کرسی
 •  «تیار الحکمه» به‌رهبری «سید عمار حکیم»: 20 کرسی
 • حزب «اتحادیه میهنی کردستان» به‌رهبری «کوسرت رسول»: 18 کرسی
 • «الاراده» به‌رهبری «حنان فتلاوی»: 3 کرسی

حال با توجه به نتایج اعلام‌شده این سؤال پیش می‌آید که چه‌کسی و یا چه گروه و ائتلافی پیروز نهایی میدان انتخابات پارلمانی عراق است؟

با توجه به قانون انتخابات در عراق، برای تعیین نخست‌وزیر، حزب پیروز باید نصف به‌علاوه یک کرسی در پارلمان داشته باشد تا بتواند به‌تنهایی نخست‌وزیر را تعیین کند. در مجموع و پس از تغییرات متعدد در تعداد کرسی‌های پارلمان عراق در این دوره، 329 کرسی توسط منتخبان مردم پُر خواهد شد، بنابراین ائتلافی پیروز است و می‌تواند به‌تنهایی نخست‌وزیر را انتخاب کند که 165 کرسی در اختیار داشته باشد.

بنابراین با نگاه به نتایج رسمی اعلام‌شده می‌توان گفت که هیچ ائتلافی نتوانسته پیروز قطعی این انتخابات باشد، در واقع با نگاه به گذشته عراق و همچنین نوع انتخابات پارلمانی این کشور و تعدد گروه‌ها و اقوام مختلف صحبت از پیروزی قاطع جناح خاص در انتخابات بی‌معنی است، با این حال عده‌ای در روزهای گذشته با نام بردن از برخی گروه‌ها اعلام می‌کنند که به‌اصطلاح مقتدی صدر با کسب در نهایت 54 کرسی پیروز نهایی انتخابات است حال آنکه در حقیقت وی برای انتخاب نخست‌‌وزیر به بیش از 110 کرسی دیگر نیاز دارد که باید با ائتلاف با سایر گروه‌ها به این مهم دست یابد.

از سوی دیگر، بی‌شک گروه‌های دیگر که توانسته‌اند میزان قابل‌توجهی کرسی در پارلمان به خود اختصاص دهند از جمله ائتلاف فتح به‌رهبری هادی العامری و ائتلاف النصر به‌رهبری حیدر العبادی و حتی سایر رهبران سیاسی از جمله نوری المالکی و عمار حکیم برای پیوستن به فراکسیون اکثریت جهت انتخاب نخست‌وزیر آینده شروط خاص خود را داشته و از خطوط قرمز خود به‌راحتی عبور نخواهند کرد.

پیروز قطعی و نهایی دانستن مقتدی صدر و ائتلاف سائرون به‌رهبری وی در واقع عدم شناخت نسبت به جریان انتخابات در عراق است.

از زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق بحث ائتلاف مجدد میان احزاب، تشکیل فراکسیون اکثریت و در نهایت انتخاب نخست‌وزیر آینده جدی‌ترین بحث در محافل سیاسی این کشور است و تمام گروه‌ها در روزهای اخیر به‌دنبال تلاش برای رسیدن به بهترین نتیجه برای حصول منافع خود و عراق هستند.

تا این لحظه اخبار رسمی، قطعی و دقیق در رابطه با تشکیل فراکسوین اکثریت منتشر نشده و تنها گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که برخی از آن‌ها به‌شرح زیر است:

 1.  ائتلاف سائرون، تیار الحکمه، النصر، الوطنیه، القرار العراقی ــ این ائتلاف به حدنصاب 165 کرسی نخواهد رسید و یکی از گمانه‌زنی‌ها این است که آن‌ها برای رسیدن به حدنصاب به‌سمت کرسی‌های مسعود بارزانی متمایل شوند.
 2.  ائتلاف الفتح، النصر، دولت قانون، اتحادیه میهنی کردستان ــ گمان می‌رود عبادی به‌سمت ائتلاف با مقتدی صدر تمایل داشته و تلاشی برای قرار گرفتن در فهرست مقابل وی را نداشته باشد اما به هر حال یکی از گزینه‌های موجود همین ائتلاف است.
 3.  ائتلاف سائرون، الفتح، النصر، تیار الحکمه ــ این گزینه نیز یکی از گزینه‌های پیشِ‌رو است که باید عمار حکیم و مقتدی صدر نسبت به حضور الفتح در این ائتلاف رضایت دهند و در نهایت این ائتلاف شکل گیرد.

با این حال تاکنون خبر رسمی و دقیق درباره تشکیل فراکسیون اکثریت در پارلمان عراق منتشر نشده و تمامی مباحث مطرح‌شده در حد حدس و گمان است.

منبع: تسنیم
برچسب ها: عراق
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل