کد خبر: ۶۸۷۰۴
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۸
هادی محمدی
امروز محافل مختلفی پیرامون نوع واکنش و برنامه عمل ایران در قبال امریکا و اروپا گمانه‌زنی می‌کنند...

آرمان پرس l  امروز محافل مختلفی پیرامون نوع واکنش و برنامه عمل ایران در قبال امریکا و اروپا گمانه‌زنی می‌کنند و برخی از این توصیه‌‌ها گاه تا مرز توهم پیش می‌رود و اگر تعمدی برای فرار از نگاه واقع‌گرایانه نداشته باشند و امریکا و غرب را همانگونه که هستند و یا در تجربه عملی خود را نشان داده‌اند، مشاهده نکنند، حتماً پای اندیشه خود را در مسیر خیالی گذاشته و به دلیل فقدان شناخت، راه‌‌‌هایی را نشان می‌دهند که بدون اینکه بخواهند، منافع ملی و عزت و شرف و غیرت ایرانی را، خیانتکارانه زیر پا می‌گذارند و به دشمن هم فرصت جسارت بیشتر می‌دهند.

تردیدی نیست که آنچه ترامپ و تیم او را به اطمینان رسانده که با اندکی فشار همه‌جانبه، ایران به زانو در‌‌‌می‌آید، به موازات جاسوسی‌های منافقین که مزدبگیر بن سلمان شده‌اند، قلم به دستان قبیله‌گرا و حزبی است که قسم خورده‌اند به جز منابع خبری لندن و واشنگتن، هیچ تکیه‌گاه تحلیلی دیگری نداشته و به مؤسسه‌ای برای زیباسازی سیاست‌‌‌ها و چهره دشمن تبدیل شده‌اند.


حاصل کار این است که با فریب مردم و جامعه، آنان را به مقصدی هدایت می‌کنند که دشمن در انتظار آن است. سیاست‌های امریکا که در مصاحبه مطبوعاتی پمپئو بیان شد، نشان داد که امریکا با لیست دوازده‌گانه از خواسته‌هایش، نقشه راه براندازی در ایران را اراکه کرده، به طوری که حتی نزدیک‌‌‌ترین همپیمان اروپایی‌اش در لندن، آن را یک مسیر مذاکراتی برای توافق نمی‌داند و این اهداف را دست‌یافتنی نمی‌داند. منطق رفتاری امریکا و غرب، یک پایه ثابت دارد که نظام سرمایه‌داری بر آن بنیاد نهاده شده و آن منطق هزینه و فایده است.


ترامپ و نظام امریکا و کشورهای اروپایی هنگامی بر یک سیاست و رویکرد اصرار می‌ورزند و آن را حیاتی می‌دانند که دستاورد و فواید آن بر هزینه‌های این اقدام رجحان و برتری جدی داشته باشد. اینکه ترامپ و حتی اروپا با خیال راحت از برجام خارج می‌شوند و یا فقط از حفظ برجام، اجرای تعهدات هسته‌ای ایران را قبول دارند و به‌زودی در اعلام همراهی با امریکا نیز تردید نمی‌کنند، به این دلیل است که برای اقدامات خود و لیست خودخواهانه پمپئو هزینه‌ای احساس نمی‌کنند. امریکا در هفته اخیر با چین و در دو ماه اخیر در مقابل کره‌شمالی به دلیل هزینه واکنش احتمالی آنها عقب‌نشینی کرده و سیاست‌های خود را تعلیق نموده و یا به زمان دیگری موکول کرده است.


اینگونه نیست که همین منطق در مورد ایران نیز صادق نباشد و ایران نیز از اهرم و ابزارهای فشار، موازنه بخش، هزینه‌ساز برخوردار است که اگر غربزده‌های داخلی از خدمت به غرب منصرف شوند و دولت دکتر روحانی با خانه‌تکانی فکری و نیرویی و ترکیب کابینه، نفس جدیدی از خود نشان دهد، به سادگی و با سرعت می‌توانیم این ارعاب را به موازنه وحشت تبدیل کرده و اصرا بر فشار و تحریم را یک رویکرد با خسارت برای دو طرف و به کار‌گیری ابزارهای موجود و هزینه‌ساز برای غرب تبدیل کنیم.

منبع: روزنامه جوان

برچسب ها: روحانی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل