کد خبر: ۶۸۷۵۹
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰
به اعتقاد برخی کارشناسان رفتارهای عجیب ترامپ در عرصه بین‌الملل ناشی از اولویت‌هایی است که وی برای خود ترسیم کرده است؟
آرمان پرس l  به نقل از سی‌ان‌ان، تصمیم دونالد ترامپ برای لغو دیدار تاریخی با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی باعث "گیج شدن" رئیس جمهوری کره جنوبی شد و اعتراضات شدیدی را در سئول به همراه داشت. بسیاری در سئول بر روی این شعار اتفاق نظر دارند: ما ترامپ را محکوم می‌کنیم.

متحدان ترامپ که اخیرا اقدامات و تصمیمات عجیب وی را تجربه کرده اند معتقدند این تصمیم ترامپ در راستای دکترین "صلح از طریق قدرت" قرار دارد که طبق آن آمریکا از طریق نمایش اقتصاد و قدرت نظامی به جهان سعی در رسیدن به خواسته های خود را دارد.

البته اهرم‌های دیگری نیز وجود دارند که آمریکا در روابط خود با دیگران به سمت آنها روی آورده است. شخصیت رئیس جمهور آمریکا، وعده های انتخاباتی‌اش و فشار گسترده‌ای که بر سیاست داخلی این کشور وارده کرده از جمله این اهرم ها هستند.

سوزان ملونی کارشناس موسسه بروکینز درباره روابط ترامپ با متحدانش گفت: این دولتی است که معتقد است شما با ما هستید، حتی اگر نخواهید در کنار ما باشید. ما شما را به دنبال خود خواهیم کشید.

برخی اقدامات ترامپ قابل درک نیست. به عنوان مثال، رئیس جمهوری کره جنوبی از تصمیم ترامپ برای لغو نشست تنها پس از انتشار اخبار مطرع شدو کاخ سفید به سئول یا توکیو هیچ هشداری دراین باره نداده و رئیس جمهوری کره جنوبی مجبور به جمع آوری تیم امنیتی خود در نیمه های شب و تصمیم برای واکنش به این موضوع شد.

هرچند این مسئله برای بسیاری از متحدان آمریکا خوشایند نیست اما شاید دلیلی برای دقت بیشتر بر روی شعار " آمریکا در اولویت قرار دارد" ترامپ در زمان انتخابات باشد. به نظر می‌رسد این رئیس جمهور تمرکز اصلی را بر سر مسائل داخلی آمریکا گذاشته و قصد دارد از درگیر شدن در مسائل بین المللی امتناع کند.

به نظر می‌رسد ترامپ در مسائل بین ا‌ملللی اهمیتی به انتقادات و مخالفت‌ها نمی‌دهد و بیش از هرچیز خواستار تقویت پایگاه خود در داخل آمریکاست. به عنوان مثال وی با وجود مخالفت‌های شدید اتحادیه اروپا از برجام خارج شد و از سوی دیگر با انتقال سفارت امریکا به قدس اشغالی نیز موافقت کرد. این اقدامات تا اندازه زیادی از سوی حامیان ترامپ مانند مسیحیان پروتستان مورد تایید قرار گرفت.

مهمترین موضوع از نظر دیوید میلر، یکی از کارشناسان سابق مرکز ویلسون این است که ترامپ علاقه دارد دیگران او را دوست داشته باشند. این یکی از مهمترین اصولی است که ترامپ در ارتباط با متحدانش مد نظر قرار می‌دهد. شاید این یکی از دلایل تفاوت رفتار ترامپ در قبال اروپا و خاورمیانه است. تصمیم ترامپ  برای انتخاب عربستان و سرزمین‌های اشغالی به عنوان اولین مقصد سفرهای خارجی  به این دلیل نبود که این دو مهمترین نظام ها در سراسر دنیا بودند؛ بلکه به این دلیل بود که در این سفرها مورد استقبال و تمجید قرار می‌گرفت.

منبع: تسنیم
برچسب ها: ترامپ
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل