کد خبر: ۶۸۷۹۶
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۸

آرمان پرس l  پایگاه «العربی الجدید» در یادداشتی با عنوان «حاکمیت اسرائیل بر جولان روی دیگر معامله قرن یا اهرم فشار» نوشت:

اظهارات «ایسرائیل کاتص»، وزیر اطلاعات رژیم اشغالگر اسرائیل درباره احتمال به رسمیت شناخته شدن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان اشغالی توسط آمریکا که بر خلاف موضع سنتی آمریکاست، سوال‌هایی را درباره علل به میان آمدن این اظهارات در زمان کنونی را مطرح می‌کند و اینکه آیا با پیام‌های بیشتری که رژیم اشغالگر به نظام سوریه می‌فرستد و در چارچوب تلاش اسرائیل از طریق معادلاتی تازه برای سرکوب حضور ایران در سوریه است، مرتبط می‌شود؟.

نخستین معادله را اسرائیل بیش از دو هفته پیش مطرح کرد؛ هنگامی که با ارسال پیام‌های هشدار به روسیه تهدید کرد که ادامه حضور نظامی ایران در سوریه تل‌آویو را به معادله‌ای جدید برای ورود به سوریه و سرنگونی رژیم آن خواهد کشاند.

با وجود اینکه اظهارات کاتص از حیث محتوا چیز جدیدی نبود و مقامات اسرائیلی پیش‌تر هم سخنانی از این دست داشتند، اما باید به آنچه وی در توضیح گفته‌هایش به رویترز در گفت‌وگو با روزنامه یدیعوت آحارونوت بیان داشت، اشاره کرد.

کاتص در گفت وگو با این روزنامه اسرائیلی گفت که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با رئیس جمهور آمریکا در حال همکاری بر سر این موضوع هستند یعنی این موضوع از مرحله اظهار نظرها و پیشنهادهای اولیه درباره خواسته اسرائیل از آمریکا به مرحله پذیرش از سوی آمریکا رسیده حتی اگر در سطح قبول بررسی این ایده اسرائیل باشد، بخصوص در سایه معادلات کنونی و با وجود دولتی پشتیبان، نظیر آمریکا که متحد نه تنها اسرائیل بلکه دولت راست گرا و حامی شهرک سازی‌ نتانیاهوست.

کاتص در گفت وگو با یدیعوت آحارونوت همچنین گفت: در پی به رسمیت شناخته شدن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا و انتقال سفارت این کشور به قدس و بخصوص پس از لغو توافق هسته ای ایران و موضع گیری راهبردی آمریکا علیه ایران و نفوذ آن در منطقه، به رسمیت شناخته شده حاکمیت اسرائیل بر جولان توسط آمریکا بهترین جواب به تلاش ایران برای تقویت نفوذ نظامی خود در برابر اسرائیل است.

اظهارات کاتص حامل پیام‌هایی شفاف و چه بسا تهدید بیش‌تر نظام سوریه در صورت اصرار آن بر حضور نظامی ایران در سوریه است تا بگوید این کار برای دمشق به قیمت از دست دادن بلندی‌های جولان و امیدها برای این تمام می شود که روزی اسرائیل آماده مذاکره درباره سرنوشت این منطقه و عقب نشینی از آن ولو به شکل جزیی باشد.

شاید چیزی که اهمیت این اظهارات و پیام‌ها را بیشتر می‌کند چیزی است که درباره حمایت برخی در کنگره از تصویب قانون به رسمیت شناخته شدن حاکمیت اسرائیل بر جولان منتشر می‌شود ران دیسانتیس، عضو کنگره آمریکا و از طرفداران اسرائیل پیشنهاد تصویب قانونی را داده که جولان را بخش لاینفک اسرائیل تعیین می کند و این پیشنهاد مذکور را به کمیته امور خارجی کنگره ارائه کرده است.

در عمل می‌توان گفت که اظهارات کاتص در راستای تلاش‌های رژیم اشغالگر برای بهره برداری از اوضاع جاری در سوریه و به بن بست کشاندن هر گونه راه حلی در سوریه است که رژیم اشغالگر را به عقب نشینی از بلندی‌های جولان وادار می‌کند.

می توان یازدهم نوامبر 2011 را نقطه عطفی در این رویکرد اسرائیل تعیین کرد که این رژیم تحت رهبری نتانیاهو آمادگی خود را برای عقب نشینی از جولان در ازای حل صلح آمیز پرونده سوریه اعلام کرد آن هم بر اساس مذاکراتی که نتانیاهو با نظام حافظ اسد در اولین دور نخست وزیری خود داشت. این مذاکرات با میانجیگری ترکیه و آمریکا انجام شد و سپس در دور دوم نخست وزیری نتانیاهو بین سال‌های 2009 تا 2013 هم مطرح شد به گونه ای که نتانیاهو آمادگی خود را برای عقب نشینی از جولان اعلام کرد آن هم در ازای توافق صلحی با سوریه که ایران را از این کشور بیرون کرده و نفوذ آن را در دمشق تضعیف کند.

در نوامبر 2011 نتانیاهو برای نخستین بار به باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا ایده تجدید نظر در موضع سنتی خود مبنی بر مخالفت با پیوستن جولان به اسرائیل را مطرح کرد آمریکا از دوره مناخم بگین از سال 1981 مخالفت خود را با اجرای قانون اسرائیل درباره بلندی های جولان اعلام کرد و دولت سابق اوباما تاکید کرد که موضع خود در قبال جولان را تغییر نخواهد داد.

در شانزدهم آوریل 2016 رژیم اشغالگر اسرائیل جلسه هفتگی خود را در یکی از شهرک‌های جولان برگزار کرد و نتانیاهو در اثنای آن گفت که به جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا گفته است: «با هیچ گونه راه حل سیاسی در سوریه مخالفت نمی‌کنیم مشروط به اینکه اینکه کار به زیان امنیت اسرائیل نباشد یا در نهایت نیروهای ایرانی، حزب الله و داعش از خاک سوریه بیرون شوند و اکنون زمان آن رسیده که جامعه بین المللی دو واقعیت اساسی را به رسمیت بشناسد؛ نخست اینکه هر چیزی که در پشت خطوط مرزی رخ بدهد خطوط مرزی کنونی تغییر نخواهد کرد و دوم اینکه پس از 50 سال وقت آن رسیده که جامعه بین المللی جولان را تا ابد تحت حاکمیت اسرائیل اعلام کند.

ورود ترامپ به کاخ سفید در نوامبر 2016 امید رژیم نتانیاهو درباره امکان به جریان انداختن طرح تقویت حاکمیت اسرائیل بر جولان به عنوان بخشی از هر گونه راه حل سیاسی آتی در سوریه زنده کرد و نتانیاهو طی دو سال گذشته از طریق نشست‌های مکرر خود با پوتین تلاش کرده موافقت روسیه را با این طرح جلب کند اما چنین موافقتی از سوی کرملین اعلام نشده است با وجود اینکه در هفته‌های اخیر روسیه تدابیری در دفاع از منافع امنیتی و نظامی اسرائیل در سوریه انجام داده است که انصراف روسیه از مجهز کردن سوریه به سامانه های موشکی اس 400 و اظهارات پوتین درباره لزوم خروج همه نیروهای خارجی از جمله ایرانی‌ها از سوریه از همین دست است.

در مقطعی کنونی حداقل به نظر می‌رسد که برگه به رسمیت شناخته شدن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان توسط آمریکا در اصل به نظام سوریه نشان داده شده تا بر آن برای پایان دادن به موجودیت نظامی ایران در سوریه اعمال فشار کنند هر چند که همزمان موضوع پیشرفت مذاکرات نتانیاهو با ترامپ برای الحاق جولان به عنوان بند دیگر معامله قرن را رد نمی‌کند.

منبع: فارس
برچسب ها: جولان
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل