کد خبر: ۶۸۸۰۵
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶
ادعای مطرح از سوی وب‌سایت نشریه سعودی «ایلاف»:
روزنامه عربستانِ سعودی مدعی شد: در آخر هفته گذشته، مذاکراتی بین سفیر ایران در اردن در اتاق یک هتل در عمان همراه با محافظان ایرانی و در اتاق دیگر در همان هتل ـ که چند تن از مقامات امنیتی بلندپایه اسرائیلی از جمله معاون اول موساد، بوده‌اند ـ انجام گرفته است. این روزنامه مدعی شده، پیام‌ها بین دو طرف توسط یک واسط اردنی ردوبدل شده است.

آرمان پرس l  بنا بر ادعای یکی از نشریات سعودی، طی آخر هفته گذشته، ایران و اسرائیل از مسیر اردن و با واسطه این کشور غیر مستقیم بر سر مواضع و جنگ در جنوب غربی سوریه مذاکره کرده‌اند.

به گزارش «تابناک»؛ بر پایه ادعای مطرح از سوی وب‌سایت نشریه سعودی «ایلاف»، در این مذاکرات ایران ملتزم شده است که در درگیری‌های میان نیروهای دولتی بشار اسد و گروه‌های مخالف در جنوب غربی سوریه مشارکت و دخالتی نداشته باشد و از سوی دیگر، نیز اسرائیل متعهد شده تا زمانی که نیروهای حزب‌الله و ایران در مرزهای سوریه در تعارضات دخالتی نداشته باشند، هیچ مداخله نظامی در مرز سه‌گوشه اسرائیل و سوریه نخواهد داشت.

این گزارش که هنوز به تأیید هیچ منبع رسمی نرسیده، بیان کرده است، مذاکرات میان اسرائیل و ایران غیر مستقیم در آخر هفته گذشته، مذاکراتی بین سفیر ایران در اردن در اتاق یک هتل در عمان همراه با محافظان ایرانی و در اتاق دیگر در همان هتل ـ که چند تن از مقامات امنیتی بلندپایه اسرائیلی از جمله معاون اول موساد، بوده‌اند ـ انجام گرفته است. این روزنامه مدعی شده، پیام‌ها بین دو طرف توسط یک واسط اردنی ردوبدل شده است.

منبع روزنامه ایلاف بیان کرده، این مذاکرات مربوط به جنگ در سوریه و کمپین قریب‌الوقوع در جنوب این کشور، به‌ ویژه در منطقه درعا و قنیطره بوده است.

همچنین به ادعای این روزنامه، اسرائیل در این مذاکرات بیان کرده پکه نباید در جنگ‌ها و زدوخوردهای احتمالی در خط آتش‌بس مرز سوریه و فلسطین اشغالی در جولان و همچنین مرز اردن با فلسطین اشغالی درگیر شود.

به گفته منبع روزنامه ایلاف، مذاکرات در این خصوص بین طرف ایرانی و اسرائیلی به‌ قدری با سرعت ‌پیش رفته که تعجب اسرائیلی‌ها را برانگیخته است!

به ادعای این روزنامه سعودی، سفیر ایران در اردن «مصطفی مصلح زاده» (توضیح تابناک: مصطفی مصلح زاده، سفیر پیشین ایران در اردن بوده و اکنون وی سفیر ایران در اردن نیست) ظاهراً دستور انجام این مذاکرات را از مقامات عالی در ایران دریافت کرده است.

گفته‌ شده، ایران و اسرائیل طی روزهای اخیر، حجم عظیمی از پیام‌ها را در خصوص وضعیت جنگ در سوریه مابین خود ردوبدل کرده‌اند. اسرائیل در این پیام‌ها به ایران در خصوص بروز جنگ مستقیم در صورت اعزام نیروهای خود و حزب‌الله به جنوب سوریه هشدار داده است.

به گفته روزنامه ایلاف، ایران موافقت کرده است، در صورت عدم‌مداخله اسرائیل در هیچ یک از تعارضات داخلی سوریه، از مداخله نظامی در جنوب این کشور خودداری کند.

در همین حال، نشریه «میدل ایست مانیتور» در مطلبی به نقل از روزنامه «معاریف» اسرائیل عنوان کرده است که یکی از اعضای پارلمان اسرائیل «کنست» با نام «ایال بن ریون» ادامه حکمرانی بشار اسد در سوریه تأمین‌کننده منافع امنیتی اسرائیل است.

این نماینده کنست عنوان کرده، به رغم همه مسائل، این مسأله بقای بشار اسد در سوریه تأمین‌کننده منافع اصلی و خالص اسرائیل یک موضوع واقع‌بینانه و با توجه به شرایط پیچیده سوریه است.

وی همچنین بیان کرده که خارج کردن ایران از سوریه هم در منافع روسیه است و هم در منافع آمریکا و اسرائیل و خواسته که نبرد سیاسی و نظامی اسرائیل برای محدود کردن ایران در منطقه ادامه پیدا کند.

گفتنی است، هنوز هیچ واکنش رسمی به ادعاهای مطرح از سوی روزنامه سعودی در خصوص مذاکرات غیر مستقیم ایران و اسرائیل صورت نگرفته است.

تکمیلی:

وزارت خارجه ادعای رسانه‌های اسرائیلی و سعودی درباره مذاکره غیرمستقیم ایران و اسرائیل را تکذیب کرد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ادعای برخی رسانه‌های صهیونیستی و سعودی در خصوص مذاکره غیر مستقیم ایران و رژیم صهیونیستی در اردن گفت: این ادعا از اساس کذب و خبرسازی است. جمهوری اسلامی ایران قطعا و اساسا رژیم جعلی، تروریستی و غاصب اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و هدف چنین دروغ پراکنی هایی کاملا واضح و آشکار است.

قاسمی خاطر نشان کرد: در بحبوحه خیانت برخی کشورهای عربی به آرمان فلسطین و پایمال کردن مجاهدت و مقاومت چند ده ساله ملت مبارز آن سرزمین، خبرسازی مغرضانه و پوچ برخی وبگاه‌های منتسب به محور عبری - عربی برای انحراف افکار عمومی جهانیان از جنایات اخیر رژیم صهیونیستی جای هیچگونه تعجبی ندارد.


برچسب ها: ایران
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل