کد خبر: ۶۸۸۳۳
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۷

آرمان پرس l  روزنامه شرق در سرمقاله امروز به قلم یکی از دیپلمات‌های دولت اصلاحات نوشت:

« در دو دهه گذشته همسویی تاکتیکی ایران و ایالات متحده آمریکا سه خطر بزرگ صدام حسین، طالبان و داعش (در عراق) را از منطقه بیرون برده است.  همراهی انکارناپذیر باراک اوباما در حل‌وفصل بحران هسته‌ای، فرصت‌های غیرقابل انکاری را برای ایران در منطقه فراهم کرد. روشن است که در همه موارد فوق منطق این همراهی تاکتیکی، منافع و اهداف غیرهمسوی هریک از این دو بود و ایران با هوشمندی آن دوره‌ها را مدیریت کرد و برگ‌های برنده بزرگی را در منطقه به دست آورد. پیگیری همان همسویی این بار با اروپا برای گذر از تونل وحشت ترامپ ضروری است».

این روزنامه همچنین در ادامه پیشنهاد داد که ایران باید نگرانی‌های موشکی اروپا را برطرف کند.

شرق نوشت:

«موضوعی که می‌تواند موضع اروپا در مقابل آمریکا را سست کند و موجب فعال‌شدن گسل‌های برجام و نزدیکی اروپا به مواضع ترامپ شود. اشتراک دیدگاه این دو در فعالیت‌های موشکی و نقش ایران در منطقه هرچند از دو منظر و خاستگاه متفاوت است، حساسیت اروپا در این دو موضوع لزوماً از جنس ادعاهای ترامپ و مواضع ایالات متحده آمریکا نیست. ادعاهای ترامپ برخاسته از مواضع رژیم صهیونیستی و نخست‌وزیر افراطی آن که هیچ فرصتی برای تشویق آمریکا به رویارویی نظامی با ایران را از دست نمی‌دهد و لابی قدرتمند و پول بی‌حد و حساب عربستان است؛ اما بر کسی پوشیده نیست که در صورت اوج‌گیری بحران در این دو حوزه، موضع اروپا در دفاع از برجام نیز به شدت آسیب‌پذیر خواهد شد. هم‌زمان با تصمیم سنجیده مسئولان کشور در حفظ برجام و پیگیری مذاکرات در قالب جدید ۱+۴ و اقدام صحیح و سریع دستگاه دیپلماسی برای درخواست تشکیل کمیسیون مشترک جهت بررسی شرایط پس از نقض عهد و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، از راهبردهای منطقی کشور در شرایط پساخروج آمریکا از توافق بود. ضروری است اقداماتی که رافع نگرانی اروپا در «موضوعات دیگر» و بی‌ارتباط‌کردن آن با توافق هسته‌ای است در دستور کار قرار گیرد».

درخصوص ادعای مضحک این روزنامه اصلاح طلب درباره نابودی داعش، صدام و طالبان به واسطه همسویی تاکتیکی ایران و آمریکا چند نکته قابل ذکر است.

اول اینکه دولت اصلاحات به واسطه برخی قول و قرارهای پنهان، به آمریکا در مقابله با طالبان کمک کرد اما به جای تشکر و دست‌خوش، اتهام عضویت در محور شرارت را دریافت کرد. در همان روزگار - سال‌های ۸۲ تا ۸۴- توافق سعدآباد و پاریس و بروکسل میان ایران و ۳ کشور اروپایی امضا شد که با وجود انجام همه تعهدات از سوی ایران، تعهدات طرف اروپایی کاملاً زیرپا نهاده شد و تقریباً هیچ دستاوردی عاید ایران نشد.

دوم اینکه پیش‌تر آمریکائی‌ها اعلام کرده بودند نابودی داعش و گروههای تروریستی بین ۲۰ تا ۳۰ سال طول می‌کشد و قاسم سلیمانی فرمانده پیروز مقاومت که آمریکایی‌ها او را به اسم ژنرال سلیمانی می‌شناسند، کار داعش را ۲۴ سال زودتر از برنامه ریزی آمریکایی‌ها به پایان رساند و محاسبات و برنامه ریزی آمریکایی‌ها را از بین برد و با این پیروزی به شهادت مجله نیوزویک، پیش از آنکه داعش را زیر پا بگذارد، هیمنه آمریکا را شکست.

سوم اینکه جنایات صدام در هشت سال جنگ تحمیلی علیه ایران با حمایت و پشتیبانی مستقیم آمریکا و شرکای واشنگتن صورت گرفت.

چهارم اینکه براساس مستندات متعدد، داعش، صدام و دیگر گروهک‌های تروریستی و دیکتاتورهای منطقه همگی دستپخت آمریکا بوده و این ایران و محور مقاومت بود که کمر گروهک‌های تروریستی در منطقه را شکست و این موج بیداری اسلامی بود که دیکتاتورهای منطقه را برخلاف میل آمریکا نابود کرد.

پنجم اینکه، اصلاح طلبان به عنوان شبکه همکار داخلی غرب، با بزک چهره کریه آمریکا و شرکای اروپایی‌اش در پی خالی کردن دست ایران از مؤلفه‌های قدرت هستند. پیشنهاد تأمل برانگیز روزنامه شرق درخصوص مذاکرات موشکی با اروپا در حالی است که پیش از این مدیرمسئول این روزنامه اذعان کرده بود که صرفاً برای اینکه از سد افکار عمومی عبور کنیم، برجام را بزک کردیم!

برچسب ها: شرق ، طالبان ، داعش
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل