کد خبر: ۶۸۸۴۶
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹

آرمان پرس l  امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه از دیپلماسی این کشور و سیاستهای خود در قبال لبنان طی سال گذشته تمجید کرد و گفت که اقدامات پاریس از بروز جنگ در لبنان جلوگیری کرده است.

ماکرون در مصاحبه با شبکه «بی اف ام تی وی» درباره دستاوردهایش در عرصه جهانی گفت: اگر فرانسه نبود احتمالا همین الان که داریم با هم صحبت می‌کنم شاهد یک جنگ در لبنان بودیم. این تحرک و دیپلماسی ما بود که مانع از آن شد.

وی همچنین تاکید کرد که میانجیگری فرانسه نقشی حیاتی در حل بحران سال گذشته در لبنان ایفا کرد. 

ماکرون در ادامه اضافه کرد؛ « من به شما یادآوری کنم که سعد الحریری نخست وزیر لبنان به مدت چندین هفته در ریاض بازداشت بود

اواخر سال 2017 میلادی سعد الحریری که به ریاض سفر کرده بود ناگهان با حضور بر صفحه تلویزیون عربستان از سمت خود استعفا کرد. چند روز بعد مشخص شد که استعفای نخست وزیر لبنان تحت فشار و با اجبار آل سعود صورت گرفته است هر چند که عربستان این موضوع را تکذیب کرد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در همان زمان ضمن اعلام اینکه الحریری در ریاض در بازداشت به سر می‌برد گزارش داد که استعفای عجیب نخست‌وزیر لبنان بخشی از تلاش‌ جاه‌طلبانه ولیعهد سعودی برای تکان دادن ساختار قدرت در منطقه و مقابله با رقیب عربستان، یعنی ایران بود.

به دنبال بحران به وجود آمده توسط عربستان، فرانسه به عنوان میانجی مداخله کرد و با دعوت الحریری به پاریس تلاش کرد ضمن لاپوشانی کردن مساله بازداشت نخست وزیر لبنان، به این بحران خاتمه بدهد.

دولت عربستان با سفر الحریری به فرانسه موافقت کرد اما همزمان به فرزند و همسر او اجازه خروج نداد و آنها را در ریاض به صورت گروگان نگه داشت.

با اعتراف ماکرون به گروگان گرفته شدن نخست وزیر لبنان احتمالا طی رزوهای آینده شاهد واکنشهایی از سوی کشورهای مختلف علیه ریاض و روشن شدن ابعاد مختلف این پرونده خواهیم بود.

منبع: فارس
برچسب ها: فرانسه
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل