کد خبر: ۶۹۱۶۶
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۹
القدس العربی گزارش داد:
قرار است اولین گامهای اجرای نظام حکومتی جدید در ترکیه با اعلام نهایی نتایج رسمی آغاز شود؛ انچه که در روز پنجم ماه پیش رو انجام می شود و حکایت از پیروزی با اقتدار اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری دارد.

آرمان پرس l  إسماعيل جمال در القدس العربی چاپ لندن نوشت: قرار است اولین گامهای اجرای نظام حکومتی جدید در ترکیه با اعلام نهایی نتایج رسمی آغاز شود؛ انچه که در روز پنجم ماه پیش رو انجام می شود و حکایت از پیروزی با اقتدار اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری دارد.

به گزارش «انتخاب»، این رسانه عرب زبان ادامه داد: پس از برگزاری مراسم تحلیف و شروع رسمی کار اردوغان طبق نظام جدید، وی برای تشکیل دولت خود در سریع ترین زمان ممکن اقدام می کند؛ اقدامی که در واقع تغییری تاریخی در نظام ترکیه محسوب می شود و طی آن، منصب نخست وزیری کاملا لغو شده و دولت مستقیما زیر نظر رئیس جمهور اداره می شود.

در یک تغییر بنیادی دیگر، اردوغان نیازی به تایید اعضای کابینه خود از سوی پارلمان ندارد و خود صلاحیت کامل برای تشکیل دولت جدید براساس دیدگاه شخصی اش را دارد. بنابر اعلام قبلی اردوغان، تعداد وزاری دولت جدید، به 16 نفر کاهش می یابد و هدف از این کار، کاستن از بوروکراسی در این کشور است. در ادامه، تعداد وزارت خانه ها نیز به صورت چشم گیری کم شده و در یکدیگر ادغام می شوند تا سرعت خدمت رسانی افزایش یابد.

در حالی که معارضان اردوغان و برخی طرفهای غربی، بر این عقیده اند که منتقل کردن تمام اختیارات اجرایی به رئیس جمهور به این شکل گسترده، نوعی دیکتاتور مآبی و استبداد را نشان می دهد، اردوغان نظام ریاستی جدید را متکی بر تاسیس ساختاری می دادند که به دنبال استفاده از ابزارهای مشاوره و اتخاذ تصمیمات در سریعترین زمان ممکن و در اجرایی ترین حالتهاست.

از دیدگاه مخالفان، اردوغان تلاش می کند نقش پارلمان را به حاشیه برده و تمام صلاحیتها را از آن بگیرد، اما مصطفی شانطوب، رئیس کمیته قانون اساسی در پارلمان ترکیه می گوید: «پارلمان در نظام جدید ترکیه جایگاهی اصلی دارد، و شاهد کم رنگ شدن نقش آن نخواهیم بود».

شانطوب در مورد نقش پارلمان در نظام جدید تصریح می کند:«تغییرات پیش رو در نظام ریاستی طبق قوانین اساسی و از طریق پارلمان اجرایی می شود و پارلمان هم به نوبه خود قوانینی را صادر خواهد کرد و در واقع نظام جدید به پارلمان امکان نظارتی قدرتمند بر اقدامات دولت را می دهد».

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل