کد خبر: ۶۹۱۶۹
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۴
روزنامه سوئیسی:
یک روزنامه سوئیسی در مطلبی تهدیدها و تحریم‌های "دونالد ترامپ" علیه ایران را بزرگترین خطر برای اقتصاد جهانی از زمان ورود وی به کاخ سفید دانسته و رئیس جمهور فعلی آمریکا را بزرگترین خطر برای اقتصاد جهانی ارزیابی کرد.
آرمان پرس l  روزنامه "تاگس آنسایگر" سوئیس در مطلبی نوشت: تحریم‌ها علیه ایران که "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا تهدید به انجام آن کرده است بزرگترین خطر برای اقتصاد جهانی از زمان شروع ریاست جمهوری وی بر آمریکا است. به زودی کمبود نفت زیادی به وجود می آید.

نویسنده در ادامه نوشت: موتور اقتصاد دنیا همچنان کار می کند. اقتصاد جهانی همچنان رشد می کند. شرکت ها از سودهای روزافزون گزارش می دهند و رونق اقتصادی که سال ها از آن صحبت بود کم کم به شهروندان می رسد. اشتغال ملی دیگر یک کلمه به فراموشی سپرده شده نیست. کاهش قیمت نفت که از چهار سال پیش روند آن آغاز شده است به نفع رشد و رونق اقتصادی بوده و منجر به کاهش هزینه های انرژی و حمل و نقل برای شرکت ها شده و سبب شده مصرف کنندگان در سراسر جهان پول بیشتری برای چیزهای دیگر و یا پس انداز داشته باشند.

اما حداقل از هفته جاری دلایلی برای نگرانی به وجود آمده است. "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا می خواهد مهمترین منبع درآمد ایران را از این کشور بگیرد. وی اعلام کرده که از ماه نوامبر همه کشورهایی که همچنان سفارشات نفتی از ایران دارند را تحریم می کند. این تصمیم بزرگترین خطر ملموس و مشخص برای رشد جهانی از زمان شروع ریاست جمهوری ترامپ را ایجاد می کند. اگر این تصمیم ترامپ اجرایی شود دنیا در سال جاری میلادی با کمبودهای نفتی مواجه خواهد شد که به سختی جایگزینی برای آن وجود دارد.

در ادامه این مطلب آمده است: اگر ایالات متحده موفق شود صادرات نفت ایران را به این سرعت و میزان بالا و همان گونه که تصمیم گرفته است کاهش دهد در این صورت پایان ناگهانی روند رونق و رشد اقتصاد جهانی غافلگیر کننده نیست. ترامپ برای اینکه منافع خود در قبال تهران را پیش ببرد یک رکود جهانی برایش هزینه گرانی نیست.

اینگونه بی مبالاتی‌های خطرناک ماه هاست که همچنین در تهدیدات تعرفه‌ای ترامپ علیه اروپا و نزدیکترین متحدان تجاری وی دیده می شود. این می تواند اولین نشانه‌ها برای فرسایش زنجیره ارزش‌های اقتصاد جهانی باشد. در این اوضاع، جنگ تجاری تهدید کننده قبل از اینکه درست آغاز شود منجر به کاهش سرمایه گذاری بین‌المللی می‌شود. با این حال مناقشات تجاری که با گذشت زمان رو به افزایش است مانند سم خزنده‌ای برای اقتصاد جهانی است که با گذر زمان بدترین تاثیرات مرگبار را به نمایش می گذارد.

نویسنده در بخش دیگری از این مطلب با اشاره به اینکه با کاهش صادرات نفت ایران که تقریبا شامل 2 درصد تقاضای جهانی است یک سهم با ارزشی از تامین نفت دنیا کاهش می‌یابد که شرکت‌های نفتی آمریکا برای تقسیم این سهم صادرات نفت رغبت زیادی دارند، همچنین نوشت: به این ترتیب ترامپ به عنوان یک جنگجوی تجاری فرصت طلب به بزرگترین تهدید برای اقتصاد جهانی تبدیل شده است. در این شرایط برای کشورهای وابسته به نفت هیچ پادزهر کوتاه مدتی وجود ندارد.


منبع: تسنیم
برچسب ها: اقتصاد جهانی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل