کد خبر: ۶۹۲۰۴
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۴
دو شهرک "داعل" و "طفس" در همسایگی هم در درعا قرار دارند اما در شرایطی که یکی به آشتی ملی پاسخ مثبت داده و دیگری آن را رد کرده است، این سوال مطرح می شود: دلیل این موضع چیست؟
آرمان پرس l در حالی که پرچم سوریه بر فراز میدان شهرک "داعل" در حومه غربی درعا به اهتزاز در آمده و افراد مسلح سلاح ها و تجهیزات نظامی سنگین خود را به ارتش سوریه تحویل داده اند، شهرک "طفس" در همسایگی آن ضمن مخالفت با هرگونه آشتی، پرچم جنگ را در برابر دولت و ارتش سوریه بالا گرفته است

در این شرایط باید پرسید دلیل مخالفت طفس با آشتی چیست؟

افراد مسلح در داعل سلاح های خود را زمین گذاشتند

در داعل گروههای موسوم به "مجاهدان حوران" و یگان "العمر" که بزرگترین یگان مبارز در این شهرک به شمار می آید با زمین گذاشتن سلاح های خود تصمیم گرفتند گزینه آشتی پیشنهادی دولت سوریه را بپذیرند.

عامل اصلی موافقت افراد مسلح با آشتی، فشار اهالی داعل بر آنان بود زیرا از اهالی این شهرک نیستند و به همین دلیل از آنجا بیرون رانده شدند.

عامل دوم اینکه مردم داعل بر فرزندان خود که سلاح به دست گرفته بودند، فشار آورده و آنان را به بازگشت و از سرگرفتن زندگی طبیعی تشویق کردند.

مواضع اردن در قبال نبرد جنوب سوریه چیست؟

دست رد افراد مسلح در طفس به آشتی؛ واکنش ارتش چه بود؟

در مقابل در طفس که در حومه غربی درعا و در همسایگی داعل قرار دارد، افراد مسلح با هرگونه حل و فصل پیشنهادی دولت سوریه و روس ها مخالفت و اعلام کردند به مبارزه علیه ارتش سوریه ادامه می دهند و به این ترتیب نیروی هوایی ارتش سوریه خطوط امداد آنان را که تروریست ها از آن برای نقل و انتقال مهمات و نیرو استفاده می کردند، مورد حمله قرار دادند.

نکته قابل توجه اینکه تصمیم ارتش سوریه مبنی بر نهایی کردن وضعیت نظامی در طفس پس از آن اتخاذ شد که نیروهای تروریستی گروه موسوم به "ارتش خالد بن ولید" وارد طفس شده و با داعش که این منطقه را تحت اشغال دارد، بیعت کردند.

علاوه بر این مواضع ارتش سوریه در چند ساعت گذشته از طفس هدف قرار گرفت که کشته شدن تعدادی از نیروهای ارتش و افسران را به دنبال داشت.

این تحولات موجب شد ارتش در صدد نهایی کردن وضعیت طفس برآید و تمام راههای امدادی به این شهرک را از نوی و انخل در شمال تا تسیل در غرب درعا مسدود کند.

از طرف دیگر افراد مسلح در شهرک بصری الشام  واقع در حومه شرقی درعا پس از گفت وگویی که با مشارکت طرف روس انجام شد، سلاح های سبک و سنگین خود را تحویل دادند.

افراد مسلح بیشتری سلاحهاشان را زمین می گذارند

در این میان منابع میدانی تاکید کردند در چند روز آینده شاهد روند بیش از پیش آشتی خواهیم بود و افراد مسلح نیز تحت فشار مردمی و مخالفت آنان با هرگونه اقدام مسلحانه و با توجه به پیشروی نیروهای ارتش و تسلط بر دهها روستا وشهرک، سلاح های خود را تسلیم خواهند داد.

با این توضیحات عملیات نظامی ارتش سوریه در درعا که موجب تحت کنترل گرفتن بسیاری از روستاها و شهرک ها شده است، به مثابه برداشتن گام های بزرگ است و به این ترتیب نیروهای ارتش به مرز اردن نزدیک می شوند و چیزی به بازپس گیری کنترل گذرگاه مرزی نصیبدر مرز اردن نمانده است و این وضعیت در داخل اردن که اوضاع اقتصادی وخیمی دارد، تاثیرمثبتی خواهد داشت.

از سوی دیگر حضور نیروهای مسلح در مرز سوریه و اردن بر امنیت این کشور تاثیر منفی دارد و این موضوعی است که "عمر الرزاز" نخست وزیر اردن به آن اشاره کرده و اظهار داشت: اردن اجازه نخواهد داد پناهندگان سوری وارد خاکش شوند زیرا در این مورد تهدید امنیتی وجود دارد و امکان تشخیص و یا جدا کردن یک  شهروند بیگناه و صلح طلب سوری از بقیه وجود نخواهد داشت؛ درگذشته چنین سناریویی را تجربه کردیم و دیگر نمی خواهیم تکرار شود.

این در حالی است که منابع میدانی اعلام کردند، هدف از نبردهای کنونی ارتش سوریه رسیدن به گذرگاه مرزی نصیب است اما پیش از آن باید امنیت تمام مناطق اطراف آن تامین شود تا هیچ فرد مسلحی نتواند دستاوردی را که ارتش سوریه محقق ساخته و شامل تسلط بر بیش از 70 درصد از شهرک ها و روستاهای شرق و غرب درعا است، در معرض تهدید قرار دهد.

منبع: تسنیم
برچسب ها: ارتش سوریه
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل