کد خبر: ۶۹۲۰۶
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۹
استراتژی سوریه در عرصه اجرایی برای آزادسازی مناطق جنوبی با سرعت بالا و مافوق انتظارها و تصورات، به موفقیت‌های قابل توجهی دست پیدا کرد. این موضوع علاوه بر شوک شدید نیروهای متجاوز بود که در نتیجه موضع گیری علنی و اخیر آمریکا ایجاد شده بود.
آرمان پرس l به نقل از روزنامه لبنانی البناء، امین حطیط تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه در مقاله‌ای با اشاره به عملیات آزادسازی جنوب لبنان و پیشرفت سریع آن، به پیامدها و اجرای این عملیات اشاره کرده و می‌نویسد: ارتش عربی سوریه و متحدانش هنوز از پاکسازی کامل حومه دمشق و چارچوب امنیتی چسبیده به آن فارغ نشده بودند که پاکسازی بخش مرکزی سوریه به ویژه در حومه حماه و حمص را آغاز کردند. در ادامه این سوال مطرح شد که مسیر آزادسازی در سوریه کدام بخش است، به ویژه که عرصه سوریه بعد از دستاوردهای گسترده در بخش های مرزی چهارگانه در شمال و جنوب شاهد حضور مستقیم عوامل بیگانه و اشغالگری آنها در اراضی سوریه است که از سوی رژیم صهیونیستی و آمریکا و ترکیه ادامه پیدا کرده است.

در سایه این فضا، فرضیه‌هایی مطرح شد مبنی بر اینکه سوریه احتمالاً بعد از هفت سال از مبارزه تدافعی خسته شده و این روند بر فعالیت‌های سیاسی در جهت آزادسازی باقیمانده اراضی این کشور و اخراج اشغالگران از آن تاثیرگذار خواهد بود. سوری‌ها البته زمان کافی به فعالیت‌های سیاسی دادند، حتی اگر این بخش اندکی طولانی مدت شد. در مقابل، بار دیگر نظریه تکمیل آزادسازی ها با ابزارهای نظامی با وجود هر هزینه و جانفشانی نیز مطرح شد. با این وجود رهبران هوشیار در سوریه تصمیم دیگری را اتخاذ کرده و استراتژی دو جانبه ای را در پیش گرفتند تا بتوانند از هر دو فرصت با اصلاح رویکرد فعالیت‌های سیاسی استفاده کنند. آنها رویکرد خود را متوجه ملت سوریه کردند، ملتی که عناصر مسلح، آنها را مجبور کرده بودند که بستری مناسب برای حفاظت از آنها فراهم کند، اما بشار اسد چندین مرتبه از طریق رسانه‌های خارجی تصمیم نهایی سوریه را اعلام و تاکید کرد که تمامی اراضی سوریه از شمال گرفته تا جنوب از طریق روند آشتی یا فعالیت‌های نظامی آزاد خواهد شد.

این تصمیم که بشار اسد شخصا آن را اعلام کرد، شوکی بزرگ برای دشمنان سوریه به شمار می‌رود. آنها همواره روی پیچیدگی‌های مشخص عملیات در جبهه جنوب حساب باز کرده بودند، چرا که موجودیت آمریکا و رژیم صهیونیستی و اتاق عملیات متجاوزان تحت عنوان الموک که در اردن فعالیت می‌کرد، در جنوب سوریه ملموس بود. در این اتاق عملیات مجموعه‌ای از افسرهای رژیم‌های عربی و کشورهای عضو پیمان ناتو حضور داشتند.

شوک ناشی از این تصمیم گیری باعث افزایش روحیه دوستان و متحدان سوریه شد و روزنه امیدی برای آینده‌ای درخشان همراه با آزادی و آزادسازی کامل اراضی سوریه را نوید بخشید.

بعد از اعلام این مطلب و تصمیم جدی سوریه، آمادگی‌های میدانی در جبهه جنوبی در دو محور آغاز شد. در بُعد نظامی نقل و انتقالات نیروها که بعد از آزادسازی حومه دمشق و مرکز سوریه اندکی فارغ بال شده بودند، آغاز شد. در عرصه سازش سیاسی نیز تحرکات موسسات غیرنظامی و امنیتی و اطلاعاتی و تماس‌های آنها با ساکنان مناطق تحت سلطه گروههای تروریست و عناصر مسلح بومی آغاز شد.

هنوز روند آماده‌سازی‌ها به پایان نرسیده بود که طرح آزادسازی منطقه به صورت روستا به روستا و با جزئیات کامل تهیه شد و به سه صورت مختلف توزیع شد.بخش اول مربوط به مناطق و شهرهایی بود که بر اساس سازش با گروه‌های مسلح آزاد می‌شود. بخش دوم سازش با دولت را رد می‌کردند و آزادسازی آنها نیازمند عملیات نظامی بود. گروه سومی نیز وجود داشت که نیازمند اقدامات ترکیبی بود که با عملیات نظامی غافلگیرکننده و شدید آغاز می‌شد و در ادامه زمینه برای سازش آنها با دولت فراهم می‌گشت.

استراتژی سوریه در عرصه اجرایی برای آزادسازی مناطق جنوبی با سرعت بالا و مافوق انتظارها و تصورات، به موفقیت‌های قابل توجهی دست پیدا کرد. این موضوع علاوه بر شوک شدید نیروهای متجاوز بود که در نتیجه موضع گیری علنی و اخیر آمریکا ایجاد شده بود. آمریکایی ها بعد از این که نسبت به هر نوع عملیات نظامی سوریه برای آزادسازی مناطق جنوبی هشدار داده و به بهانه اینکه این منطقه بخشی از منطقه کاهش تنش به شمار می‌رود، نگرانی خود را از این عملیات اعلام کرده بودند، از مواضع خود عقب نشینی کرده و به گروه های مسلح ابلاغ کردند که آنها نباید بر روی حمایت آمریکا حساب کنند.

مشخصاً مواضعی که آمریکا در این زمینه اتخاذ کرد، در نتیجه نیروهای تأثیرگذاری بود که سوریه به عرصه میدانی گسیل کرده بود و تصمیم قاطعی بود که آنها برای آزادسازی این مناطق گرفته بودند. همچنین در این رابطه می توان به اشتباه ارزیابی‌های گروه‌های تروریستی اشاره کرد که مبانی مربوط به توافق کاهش تنش را نقض کرده و به نیروهای دولتی سوریه در مناطق جنوبی حمله کردند و هدیه گرانبهایی را به دولت این کشور دادند تا بتواند به صورت کلی از تعهدات خود در خصوص این توافق شانه خالی کند.


پیامدهای آزادسازی مناطق جنوب سوریه

به این ترتیب سوریه در تصمیم‌گیری و عملیات آزادی‌بخش خود در دو جبهه نظامی و سازش سیاسی موفقیت‌آمیز عمل کرد و این موفقیت خود را در عرصه واقعی نیز به نمایش گذاشت. نگاهی به آینده جنوب سوریه می‌‌تواند دیدگاهی خوش بینانه در رابطه با آزادسازی کامل و قطعی این منطقه ارائه کند. آزادسازی که می‌تواند پیامدهای زیر را به دنبال داشته باشد:

1- فروپاشی روحیه عناصر مسلح و عوامل تروریستی و بروز اختلاف و شکاف در میان آنها و رویکرد حداکثری آنها در خصوص پذیرش سازش. در این شرایط عناصر باقی مانده در اوضاع سختی قرار می‌گیرند و جنگ با آنها برای ریشه‌کنی کامل آنها آسان‌تر خواهد بود.

2- در نتیجه این حمله ادعاهای مطرح شده در رابطه با معامله و توافقات صورت گرفته در جنوب سوریه از بین رفت. چرا که اگر این توافق‌ها موفقیت‌آمیز بود، نتایج خود را در جنوب کشور نشان می‌داد و شرایط ویژه‌ای را متناسب با منافع نیروهای متجاوز به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی ایجاد می‌کرد و به اسرائیل این امکان را می داد که شکست خود در ایجاد منطقه امن یا کمربند امنیتی چسبیده به جولان اشغالی را جبران کند.

3- در نتیجه این عملیات، تحولی در ماهیت مرزهای اردن و سوریه به وجود می‌آید و این مرزها در آینده نزدیک از گذرگاهی برای عوامل تروریستی و تسلیحات آنها به گذرگاهی اقتصادی و تجاری به نفع دو کشور تبدیل می‌شود. بازگشایی گذرگاه نصیب در مرز سوریه و اردن با نظارت نیروهای سوریه و آزادسازی بصری الشام مقدمه‌ای بر این تحولات است.

4- عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی به مواضع گذشته در التزام و مطالبه اجرای توافق توقف درگیریها در سال 1974. این به معنای تسلیم شدن اسرائیل در سقوط پروژه تجاوزطلبانه ضد سوریه است. آنها با این پروژه به دنبال تسلط کامل بر سوریه یا تحت حاکمیت گرفتن بخش‌هایی از این کشور برای ایجاد کمربند امنیتی در جنوب بودند.

5- در نتیجه این عملیات جنوب سوریه از دایره مذاکرات بین جریان‌های بین‌المللی خارج شد و فرضیه و تلاش‌های صورت گرفته برای مطرح کردن این منطقه به عنوان پرونده‌ای برای معامله بین گروه‌های فرامنطقه ای با شکست مواجه شد. این در حالی است که سوریه اعلام کرده بود که تصمیم گیرنده نهایی در این خصوص دولت و ملت سوریه است و هیچ کسی نمی‌تواند به نیابت از آنها در این منطقه تصمیم‌گیری کند.

آزادسازی جنوب سوریه بخشی مهم و پیچیده از مناطق مرزی این کشور است و می‌تواند نقطه عطفی در تاریخ جنگ دفاعی سوریه و متحدانش در برابر تجاوز صورت گرفته به این کشور باشد. این نقطه عطف را می‌توان به سایر تحولات شهرهای حلب و دیرالزور و تدمر و غوطه و قلمون و دیگر مناطق این کشور اضافه کرد که الگوی مهمی در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی و اجرا در آزادسازی بخش‌های باقی مانده مرزی در شرق و شمال کشور ارائه می دهد.

منبع: تسنیم
برچسب ها: سوریه
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل