کد خبر: ۶۹۲۴۱
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
تحلیل یک روزنامه روس؛
به عقیده کارشناسان روس، ایران در شرایط کنونی بعید است تهدید خود برای بستن تنگه هرمز به روی صادرات نفت از منطقه را عملی کند، ولی قصد دارد به آمریکا نشان دهد که در صورت ضرورت، توانایی چنین کاری را دارد.
آرمان پرس l روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، امروز در تحلیلی نوشته است: مقامات نظامی و سیاسی ایران وعده داده‌اند که در پاسخ به اقدام آمریکا برای متوقف ساختن خرید نفت از ایران، تنگه هرمز را به روی صادرات نفت از منطقه خواهند بست.

پیش از این نیز برخی کارشناسان در تفسیر امکان بالا گرفتن تنش در روابط ایران و عربستان سعودی، یادآور شده بودند که وخامت اوضاع در منطقه خلیج فارس می‌تواند منجر به توقف صادرات حداقل 20میلیون بشکه نفت از طریق تنگه هرمز به دیگر کشورها شود. به عقیده آنها، در این صورت کشورهای اروپایی و آسیایی مجبور می شوند در خانه آمریکا را بزنند و مسلما تهدید اخیر خریداران نفت ایران از سوی واشنگتن هم در راستای تمایل آمریکا برای منزوی ساختن تهران در بازار نفت صورت گرفته است.

این روزنامه یادآور شد، این نخستین بار نیست که مقامات تهران نسبت به بستن تنگه هرمز هشدار می دهند. چنین تهدیدی در سال 2011و در بحبوحه بررسی تحریم‌ها علیه ایران نیز مطرح شده بود و جامعه جهانی این خطر احتمالی را بسیار جدی گرفت. واقعیت این است که در آن زمان حجم روزانه صادرات نفت از طریق تنگه هرمز 17میلیون بشکه در روز بود که بر اساس ارزیابی دولت آمریکا، 20درصد از کل نفت جهانی را شامل می‌شد. در سال 2012پنتاگون حتی هشدار داده بود که در صورت چنین اقدامی از سوی ایران، آمریکا به آن پاسخ نظامی خواهد داد.

بعید است ایران در شرایط کنونی دست به چنین اقدام شدیدالحنی بزند

دیدگاه کارشناسان روس درباره هشدار جدید ایران متفاوت است: "لئونید عیسی‌اف" کارشناس ارشد بخش علوم سیاسی مدرسه عالی اقتصاد مسکو به این روزنامه گفت، بعید است ایران چنین تهدیدی را اجرا کنند، چون این تنگه منحصرا مورد استفاده ایران قرار ندارد، ولی در صورت مسدود کردن تنگه هرمز، ضربه بزرگی به همه کشورهای منطقه خلیج فارس وارد خواهد شد.

این کارشناس همچنین بعید ندانست که ممکن است تحریکاتی نیز در این رابطه در منطقه صورت بگیرد که می‌تواند باعث درگیری نظامی بین آمریکا و ایران شود.

عیسی‌اف در عین حال یادآور شد که رهبران ایران دست به چنین اقدام شدیدالحنی (بستن تنگه هرمز) نخواهند زد. برای اینکه،  به عقیده وی، در حال حاضر مقامات تهران درصدد ادامه تحقق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و توسعه مبادلات بازرگانی خود با کشورهای اروپایی هستند و امکان توسعه همکاری‌ها در این زمینه نیز وجود دارد و بعید است که آنها در چنین شرایطی دست به چنین اقدامی بزنند و این هشدار تنها ارسال علامتی برای آمریکا و مقابله با ادامه تهدیدات این کشور است.

بسته شدن تنگه هرمز منجر به بحران انرژی جهانی خواهد شد

به عقیده "واسیلی تانورکوف" معاون مدیر گروه بزرگ شرکت‌های «آ.ک.ر.ا»، چنین اقدامی منجر به بحران انرژی در جهان و همچنین افزایش قیمت نفت رسیدن به حتی 200تا 400دلار در ازای هر بشکهخواهد شد، ولی بعید است ایران تصمیم خود برای بستن تنگه هرمز را عملی سازد. به گفته وی، برای اینکه چنین اقدامی عملا اعلام جنگ از سوی ایران نه تنها به کشورهای صادرکننده نفت در منطقه، بلکه واردکنندگان اصلی نفت در آمریکا، اروپا و حتی چین خواهد بود.

"آلکسی پانین" مدیر دفتر شرکت «Urus Advisory » در مسکو نیز تاکید کرده که باید تهدید ایران برای بستن تنگه هرمز را جدی گرفت و این اقدام می تواند پاسخ  تهران به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و ادامه اقدامات ضدایرانی در واشنگتن باشد. به گفته این کارشناس واضح است که تهدید آمریکا در مورد توقف خرید نفت از ایران باعث افزایش قیمت نفت و بروز مشکلات جدی برای  مشتریان نفتی ایران خواهد شد.


منبع: تسنیم
برچسب ها: آمریکا ، ایران ، نظامی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل