کد خبر: ۶۹۲۷۶
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱
طی چند روز گذشته برخی منابع میدانی از وجود تجمع گروه‌های مسلح در شهر «سرت» و آمادگی برای نبرد بزرگ در هلال نفتی خبر دادند.

آرمان پرس l در پی سیطره نیروهای تحت امر ژنرال «خلیفه حفتر» بر منطقه هلال نفتی، شهر سرت بار دیگر کانون توجه رسانه‌ها قرار گرفته است به خصوص اینکه برخی منابع میدانی از وجود تجمع گروه‌های مسلح در این شهر و آمادگی برای نبرد بزرگ خبر می‌دهند.

یک عضو اتاق شناسایی و اطلاعات ارتش لیبی گفت که اخبار رسیده از داخل شهر سرت در خصوص تجمع گروه‌های مسلح تا کنون تأیید نشده است اما با این حال پیش‌بینی می‌شود که نبرد بزرگی در منطقه هلال نفتی و منطقه الجفره به وقوع بپیوندد زیرا این منطقه از اهمیت استراتژیک برخوردار است و هواپیماهای لیبی از این منطقه به پرواز درمی‌آیند و ارتش لیبی به خوبی می‌داند که تحرکاتی برای سیطره مجدد بر هلال نفتی وجود دارد.

این منبع نظامی افزود که شهر سرت تحت کنترل امنیتی نیروهای «البنیان المرصوص» وابسته به دولت وفاق ملی در طرابلس است و علاوه بر آن گروه موسوم به «سرایا بنی‌ غازی» که از سال ۲۰۱۴ از این شهر متواری گشته بودند، بار دیگر در این شهر استقرار پیدا کرده‌اند.

اهمیت جغرافیایی سرت

اهمیت شهر سرت به دلیل موقعیت جغرافیایی آن به خصوص پس از سیطره ارتش لیبی بر منطقه هلال نفتی است.

«احمد المسماری» سخنگوی ارتش ملی لیبی اعلام کرد که ارتش بار دیگر بر دو بندر نفتی «رأس لانوف» و «السدره» سیطره یافته و یگان‌های ارتش فرودگاه رأس‌لانوف و پایگاه‌های مهم را از اشغال نیروهای تحت فرماندهی «ابراهیم الجضران» آزاد کرده‌اند.

 

شهر سرت در مرکز لیبی واقع شده و مهم‌ترین شهر در این منطقه است به طوریکه هر گروهی که بر این شهر سیطره دارد می‌تواند تحرکاتی را به سمت شرق یا غرب آن انجام دهد و گذشته از آن نزدیکی این شهر به بنادر اصلی نفت (البریقه، رأس‌لانوف و السدره) و نیز نزدیکی به تعدادی از میادین نفتی به خصوص میادین واقع در جنوب شرقی باعث شده این شهر به یک نقطه استراتژیک مهم تبدیل شود.

پس از سیطره ارتش لیبی بر منطقه هلال نفتی و تحویل آن به دولت موقت لیبی در طبرق، دولت وفاق ملی مخالفت خود با سیطره ارتش بر این منطقه را اعلام کرد و «فایز السراج» رئیس شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی در دیدار با «غسان سلامه» فرستاده سازمان ملل تأکید کرد که موسسه ملی نفت در طرابلس تنها موسسه مسئول اداره منطقه هلال نفتی است.

السراج و سلامه همچنین تأکید کردند که تحولات اخیر و تصمیمات یکجانبه به نفع روند سیاسی کنونی جهت برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی نیست.

شهر سرت در ۷ سال گذشته

شهر سرت که در فاصله جغرافیایی بین شرق (طبرق) و غرب(طرابلس) لیبی واقع شده است در سال 2011 هدف بمباران توسط هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی قرار گرفت و پس از کشته شدن معمر القذافی، داعش در این شهر اعلام موجودیت کرد و تمامی موسسات دولتی و مدنی در این شهر از جمله ساختمان رادیو و تلویزیون، بیمارستان ابنآرمان پرس l سینا، دانشگاه‌ها و فرودگاه را به تصرف خود درآورد و سپس این سیطره و نفوذ خود را در فاصله بین طرابلس و طبرق گستردش داد و حتی مراکز حیاتی مثل چاه‌های نفتی را اشغال کرد.

فوریه ۲۰۱۵ داعش قطعه فیلمی را منتشر کرد که در آن اعدام ۲۱ تبعه مصصری در خاک لیبی را نشان می‌داد.

ماه آوریل همان سال نیز داعش یک قطعه فیلم دیگر از اعدام دستکم ۳۰ مسیحی اتیوپیایی در شهر سرت را منتشر کرد.

۲۴ آوریل ۲۰۱۶ فرماندهی کل نیروهای مسلح لیبی آمادگی خود برای نبرد آزادسازی سرت از اشغال داعش را اعلام کرد و در تاریخ ۱۷ دسامبر همان سال «فایز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی به طور رسمی آزادسازی این شهر پس از ۸ ماه نبرد و درگیری را اعلام کرد.

منبع: فارس
برچسب ها: لیبی ، خلیفه حفتر
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل