کد خبر: ۶۹۲۸۹
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۵
تلاش برایِ کاهشِ حریم آبی ایران
*رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته در مطلبی مدعی شد مزاحمت‌های دریایی ایران برای ناوهای جنگی آمریکا در منطقه به صفر رسیده است. ترامپ در توئیت خود نوشته است: "مزاحمت‌های ایران برای ناوهای آمریکا: سال 2015: 22 مورد، سال 2016: 36 مورد، سال 2017: 14 مورد و سال 2018: صفر «...»
آرمان پرس l آمریکا در تلاش است کاهش نقض حریم آبی ایران از سوی شناورهایش را به شکل دیگری برای افکار عمومی جلوه دهد. این یک حقیقت است که رفتار آمریکایی‌ها در خلیج‌فارس طی یک‌سال اخیر تغییر کرده است، موضوعی که فرماندهان ارشد نظامی ایران بر آن تاکید کرده‌اند؛

به نقل از وطن امروز؛ بویژه بعد از ماجرای دستگیری 15 ملوان آمریکایی در سال 94 توسط سپاه اما حالا آمریکایی‌ها با وارونه نمایی، این عقب‌نشینی را با عنوان کاهش مزاحمت‌ دریایی ایران برای ناوهای آمریکایی مطرح کرده‌اند!

این ادعا که اخیرا از سوی نیروی دریایی آمریکا تکرار شد حالا بار دیگر از سوی ترامپ توئیت شده است. رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته در مطلبی مدعی شد مزاحمت‌های دریایی ایران برای ناوهای جنگی آمریکا در منطقه به صفر رسیده است. ترامپ در توئیت خود نوشته است:

"مزاحمت‌های ایران برای ناوهای آمریکا: سال 2015: 22 مورد، سال 2016: 36 مورد، سال 2017: 14 مورد و سال 2018: صفر."

نیروی دریایی آمریکا چند روز پیش با تکرار ادعای خود مبنی بر اقدامات ناامن و غیرحرفه‌ای نیروهای ایرانی در خلیج‌فارس، به شبکه خبری فاکس‌نیوز اعلام کرد: «ایران در سال ۲۰۱۸ حتی یک مورد مزاحمت برای آمریکا در آب‌های خلیج (فارس) نداشته است». بنابر ادعای فاکس‌نیوز: «در آخرین سال‌های ریاست‌جمهوری باراک اوباما قایق‌های نظامی ایران چندین بار برای شناورهای آمریکا مزاحمت ایجاد کرده‌اند که موارد بسیاری از آن در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاده بود اما در نخستین سال ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ تعداد این رویارویی‌ها کاهش ۶۰ درصدی داشته است.آخرین باری که یک گزارش درباره رویارویی میان نیروهای ایران و آمریکا مطرح شد ‌آگوست ۲۰۱۷ بود که در آن یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی تلاش داشت روی ناو هواپیمابر آمریکایی فرود بیاید. بدترین حادثه نیز ژانویه ۲۰۱۶ رخ داد، زمانی که نیروهای ایرانی 2 قایق نیروی دریایی آمریکا را توقیف و ۱۰ تفنگدار آمریکایی را بازداشت کردند.»

اما ادعای کاهش مزاحمت از سوی ایران برای ناوهای آمریکایی نخستین‌بار سال گذشته و در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ مطرح شد. ادعایی با رویکرد تبلیغاتی و مصرف داخلی برای هواداران رئیس‌جمهور فعلی آمریکا؛ اگرچه اواخر سال گذشته فرماندهان نظامی ایران به این ادعا واکنش رسمی نشان داده و تاکید شد شرارت آمریکایی‌ها در مسیرهای دریایی خلیج‌فارس و تنگه هرمز کمتر و در نتیجه رویارویی نیروهای نظامی ایران با آنها نیز کمتر شده است اما آمریکایی‌ها بر استفاده تبلیغاتی از این موضوع اصرار دارند. سردار فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه نیز چند روز قبل از تکرار ادعای آمریکایی که از سوی نیروی دریایی این کشور مطرح شده بود به موضوع رویارویی ایران و آمریکا در خلیج‌فارس اشاره کرد. فدوی ضمن اشاره به تغییر رفتار آمریکایی‌ها این موضوع را مرتبط با خروج آمریکا از برجام دانسته بود. وی ششم تیرماه در یادواره شهید «سیدمهدی خوش‌سیرت» در گلزار شهدای آستانه اشرفیه در این باره گفت: «‌ناو‌های آمریکا در زمان اعلام خروج ‌از برجام از مرز‌های آبی ایران دور شدند. آنها خودشان اعتراف کردند ‌از ترس عکس‌العمل جمهوری اسلامی ‌دور شدند». سردار علی فدوی پیش از این بهمن سال گذشته نیز از تعیین آبراهه توسط جمهوری اسلامی برای عبور کشتی‌های فرامنطقه‌ای گفت و اعلام کرد آنان از این قوانین تخطی نکرده‌اند.

برچسب ها: ایران
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل