کد خبر: ۶۹۲۹۲
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳
گشودن باب معرکه جنوب سوریه بر وجود تفاهم های روسی اسرائیلی دلالت می کند که بسیار عمیقتر و جامع تر از تصورات موجود است و محدوده آن از تفاهم های روسی آمریکایی در مورد منطقه فراتر می رود.

آرمان پرس l مروان قبلان در العربی الجدید نوشت:

گشودن باب معرکه جنوب سوریه بر وجود تفاهم های روسی اسرائیلی دلالت می کند که بسیار عمیقتر و جامع تر از تصورات موجود است و محدوده آن از تفاهم های روسی آمریکایی در مورد منطقه فراتر می رود.

به گزارش «انتخاب»، این رسانه عرب زبان ادامه داد: تفاهم های بین روسیه و اسرائیل براساس به حاشیه رفتن نقش آمریکا در توافق جنوب انجام شد؛ به این اعتبار که آمریکا نقش حامی معارضان سوریه در منطقه را ایفا می کند. طبق این توافق، به نظام سوریه اجازه بازگشت سیطره اش بر مناطق جنوبی، از طریق مذاکرات و یا با توسط به زور داده می شود، در مقابل دور کردن ایران و شبه نظامیانش از منطقه توسط روسیه.

توافقی که به نظر می رسد در جریان سفر نتانیاهو به مسکو در ماه می انجام شد، آثار خود را طی چند ساعت نمایان کرد؛ زمانی که اسرائیل در روز بعد، حمله ای را به اهداف ایرانی در سوریه وارد نمود. روسیه در این موضوع دست داشت و سعی می کرد ایران را در مورد موافقت با توافق روسی اسرائیلی قانع کند.

میزان اطمینان بین اسرائیلی ها و روسها به حدی رسید که وزیر جنگ اسرائیل، لیبرمن، اخباری که معارضان سوریه در مورد حضور عناصر ایران و حزب الله در لباس ارتش سوریه منتشر کردند را نفی کرده و اعلام کرد اعتماد کاملی به تعهدات روسیه در مورد خالی بودن منطقه از عوامل ایران و عدم مشارکت شبه نظامیان آن در جنگها دارد.

از بیانیه وزارت خارجه آمریکا در مورد درخواست از معارضان سوریه برای نداشتن توقعی در خصوص ارائه کمک نظامی آمریکا به آنها، در مقابله های آینده با نیروهای نظامی، مشخص می شود که اسرائیل توانسته است موضع مخالفان آمریکایی توافق بین روسیه و اسرائیل را نرم کند؛ بر این اساس که موفقیت اسرائیل در زمینه دست یافتن به کمک روسیه برای مهار ایران، می تواند به نفع ایالات متحده نیز باشد و در واقع، این اصلِ سیاست آمریکا در مورد ایران است.

به نظر می رسد اسرائیلی ها نقش اضافی و مکملی را در نزدیکی بین روسیه و آمریکا ایفا کردند؛ بویژه در مورد نزدیکی بولتون به روسیه، که از اصحاب مواضع تند علیه روسیه محسوب می شد و امروز برای زمینه سازی تفاهم های روسی آمریکایی مهیای سفر به مسکو می شود و بعید نمی دانیم اگر روزهای اینده تفاهم های روسی اسرائیلی عمیقتر از تفاهم های موجود را آشکار کند.

برچسب ها: روسیه
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
حمله تروریستی اهواز
حمله تروریستی اهواز همزمان با برگزاری مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ یک تیم تروریستی به مردم و حاضران در مراسم رژه حمله مسلحانه کرد. پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت مردم به پناه گرفتن با افراد مسلح درگیر شدند.
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس
عکس/ رژه بزرگ دریایی ارتش و سپاه در خلیج فارس همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، یگان‌های شناوری سطحی، زیر سطحی، یگان‌های هوایی و دریایی نیروهای دریایی ارتش و سپاه به سرفرماندهی شناور شهید محمد ناظری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در آب‎های نیلگون خلیج فارس از مقابل جایگاه رژه رفتند.
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح
رژه ۳۱ شهریور نیروهای مسلح مراسم رژه بزرگ ۳۱ شهریور نیروهای مسلح همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در جوار حرم امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد.
اخبار بین الملل