کد خبر: ۶۹۳۵
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۵
سران 4 کشور عربی به ضیافت رئیس جمهور آمریکا نمی روند
پادشاه عربستان بذر تردید را در این کنفرانس مهم کاشت و به نوعی به عدم پشتیبانی های لازم آمریکایی از خود در طول جنگ یمن اعتراض کرد و نشان داد برای دوره جدید حکومت خود خواستار امتیازهای بیشتری از طرف آمریکایی برای خود است . . .

آرمان پرس - گروه بین الملل : با اعلام دیوان پادشاهی عربستان مبنی بر عدم شرکت ملک سلمان پادشاه این کشور در جلسه این هفته کمپ دیوید که به دعوت رسمی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا صورت گرفته است برخی دیگر از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نیز اعلام کردند که سران آنها برای آخر هفته راهی واشنگتن نمی شوند . تا کنون کشورهایی نظیر عمان، امارات متحده عربی و بحرین اعلام کرده اند که پاشاهان آنها نیز به مانند ملک سلمان به دلیل بیماری نمی توانند راهی این دور همی سیاسی شده و ترجیح می دهند ولیعهد های خود را به آمریکا بفرستند.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس باراک اوباما ماه هاست سران کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس را برای چنج شنبه این هفته به اقامتگاه تعطیلاتی خود در کمپ دیوید دعوت کرده است تا ضمن برگزاری یک نشست دوستانه به آنها گزارشی از توافق کشورهای 5+1 با ایران را ارائه دهد . برخی از تحلیل گران بر این باور بوده اند که اوباما در حاشیه این نشست بر پیمان های مشترک امنیتی دوجانبه با این کشورها هم تاکید خواهد کرد و در این میان ممکن است قراردادهای تسلیحاتی جدیدی نیز به امضاء برسد . اما در حالی که همه چیز مهیای یک نشست در عالی ترین رتبه سیاسی بود اعلام عدم حضور ملک سلمان پادشاه عربستان در کمپ دیوید و شرکت محمد بن نایف ولیعهد او در این نشست معادلات سیاسی را با چالش های جدیدی روبرو کرد .

اگرچه عربستان سعودی تلاش دارد بیماری پادشاه تازه به قدرت رسیده خود و بحران یمن را اصلی ترین دلیل عدم شرکت عنوان کند اما بسیاری از ناظران بین الملی این حرکت را ناشی از کدورت جدید در روابط ریاض – واشنگتن می دانند . حتی این موضوع وقتی مهم تر جلوه می کند که هفته گذشته ملک سلمان در دیدار جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در ریاض شخصا به وی گفته بود که هفته آینه شما را در کمپ دیوید ملاقات خواهم کرد . اما این تصمیم بحث برانگیر که تردیدهای زیادی را در محیط بین المللی ایجاد کرده است باعث شد سه پادشاه دیگر عربی هم ترجیح دهند به ملک سلمان اقتدا کنند و تنها در این میان پادشاه قطر و کویت راهی آمریکا شوند .

البته جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در این خصوص اعلام کرده است که که کاخ سفید اقدام "سلمان" در لغو سفر خود به واشنگتن را اهانت تلقی نمی‌کند و تمامی واکنش‌هایی که از سعودی‌ها دریافت کرده‌ایم مثبت بوده است. ولی عهد عربستان به خوبی می‌تواند نماینده این کشور در نشست سران عرب حوزه خلیج فارس در نشست کمپ دیوید در روز پنجشنبه باشد. از سویی روابط خوب و ویژه ولیعهد عربستان با آمریکایی ها و نفوذ قوی وی در لابی های صهیونیستی این گمان را تقویت می کند که محمد بن نایف ماموریت ویزه برای بهبود روابط عربستان و آمریکا در این سفر دارد .

اقامتگاه کمپ دیوید که در طول تاریخ بیشتر به دلیل پیمان صلح میان انور سادات رئیس جمهور وقت مصر و مناخیم بگین نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی معروف است در حالی میزبان کنفرانس گزارش دهی رئیس جمهور آمریکا به سران عرب!!! در خصوص توافق با ایران است که به نظر می رسد بیشتر هدف این نشست تحریک کشورهای عربی علیه ایران و تقویت مافیای تسلیحاتی آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم و دلیل های واهی این چنینی باشد .

به هر حال موضوعی که مهم به نظر می رسد این است که پادشاه عربستان بذر تردید را در این کنفرانس مهم کاشت و به نوعی به عدم پشتیبانی های لازم آمریکایی از خود در طول جنگ یمن اعتراض کرد و نشان داد برای دوره جدید حکومت خود خواستار امتیازهای بیشتری از طرف آمریکایی برای خود است .
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل