کد خبر: ۶۹۸۱
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۱
اختصاصی آرمان پرس/
اقتصاد به لوزان روی خوش نشان نداد چون از نبودن واقعیت سنجی ها به سطوح آمده است . اکنون روزگاری رسیده است که اقتصاد به جای افکار سنجی نیازمند اعتماد سنجی است و باید با برنامه ریزی درست و اجرای شیوه های مدیریتی صحیح زمینه را برای . . .
آرمان پرس : بیش از یک ماه از زمانی که محمد جواد ظریف و فردریکا موگرینی پشت تریبون دانشگاه پلی تکنیک شهر لوزان قرار گرفته و بیانیه ای چند بندی حاکی از توافق ایران و کشورهای 5+1 بر سر راه کارهای حل اختلافات را قرائت کردند می گذرد . در این مدت اگر چه در داخل و خارج از مرزهای کشورمان بازتاب های گوناگونی در خصوص ابعاد این بیانیه مطرح بود اما نکته قابل توجه این جاست که برداشت بد افکار عمومی که از یک بیانیه پر ابهام مطبوعاتی به عنوان توافق نهایی یاد کردند و حتی به خیابان ها ریختند و در شبکه های اجتماعی این پیروزی را به یکدیگر تبریک گفتند فضایی را به وجود آورد که انتظار های بسیاری به خصوص در عرصه اقتصای به وجود آید و مردم  در انتظار تحولی باشند که هیچ گاه به وجود نیامده و نخواهد آمد .

اساسا اقتصاد در دو سال گذشته کمترین واکنش های روانی را به اتفاقاتی نظیر بیانیه لوزان، توافق ژنو و حتی مسائلی نظیر رابطه ایران و آمریکا نشان داده است . بسیاری از مردم بر این باور بودند که به مانند سالیان نه چندان دور بازارهای مختلف با بروز رفتار ها و واکنش های سیاسی دچار واکنش های شتاب زده خواهد شد اما مجموعه فضای اقتصادی به خصوص در دولت یازدهم کمترین واکنش ها از این دست را نسبت به این اتفاقات از خود نشان داده است . اولین عدم واکنش اقتصاد به موضوعات سیاسی در دولت جدید را باید مربوط به ابتدای دولت یازدهم دانست جایی که پس از اولین سفر روحانی به سازمان ملل و گفت و گوی بی سابقه و غیر منتظره رئیس جمهور کشورمان با رئیس جمهور ایالات متحده و در حالی که همه منتظر بودند پس از 34 سال قطع رابطه این دو کشور گفت و گوی روسای جمهور فضای عجیبی در اقتصاد ایجاد کند و تاثیرات شگرفی به خصوص در قیمت ارز اتفاق بیفتد اما نه تنها بازار به آرامی از کنار آن گذشت بلکه در هیچ زمینه ای واکنش عجیبی از خود نشان نداد .

قیمت ارز، طلا، مسکن و مواردی از این دست که در طول یک دهه گذشته بیشترین تاثیرپذیری را از حوادث سیاسی کشور داشت و به خصوص گره عجیبی با رویکرد مذاکرات هسته ای خورده بود حالا به شرایطی رسیده است که به حوزه این اتفاقات کاملا بی تفاوت شده است . صبح روز بیانیه لوزان حوزه ارز تغییر کوچکی می کند که آن هم به صورت روزانه کاملا طبیعی است و سایر بازارهای اقتصادی هم روی خوشی به این بیانیه نشان نمی دهند . اگر بخواهیم نگاهی دقیق تر به چرایی این موضوع داشته باشیم باید توجه کنیم که در دولت نهم و دهم بیشترین افزایش قیمت ها و روند سعودی نرخ رشد بازارهای اقتصادی به صورت حبابی و روی نگاه روانی جامعه شکل گرفت و تغییر ده باره قیمت ها به صرف بالا یا پایین شدن مذاکرات فضای بدی را در عرصه اقتصاد به وجود آورد و مهم تر از آن این بود که قیمت ها در حداکثر خود به تثبیت رسیدند و تورم بی سابقه ای را در کشور به وجود آوردند .

فعلان اقتصادی کشور به خوبی در یافتند که برخی ها تلاش دارند با حداکثر استفاده از ظرفیت بار روانی مذاکراتی که حالا 12 سال به طول انجامیده نحوه قیمت گذاری در بازار را به شیوه ای که خود می پسندند جلو ببرند اما واکنش بسیار درست بازار در سال های اخیر و بی تفاوت بودن به موضوعاتی که هنوز هیچ سرانجام مشخصی برای آن قابل پیش بینی نیست این فرصت را فراهم می آورد که قیمت های واقعی کشف شود و افکار عمومی با بار روانی یک مذاکره درگیر افزایش قیمت یا کاهش حبابی نشوند .

اقتصاد به لوزان روی خوش نشان نداد چون از نبودن واقعیت سنجی ها به سطوح آمده است . اکنون روزگاری رسیده است که اقتصاد به جای افکار سنجی نیازمند اعتماد سنجی است و باید با برنامه ریزی درست و اجرای شیوه های مدیریتی صحیح زمینه را برای رشد و توسعه همگون نه در یک بستر سراب مانند و ذوق زده که با هر مذاکره هسته ای که ارتباط زیادی با عرصه اقتصاد داخلی ندارد بالا و پایین می شود که در یک بستر مدیریتی هدف دار و با تکیه به توانمندی های داخلی فراهم کرد .

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل