کد خبر: ۷۰۹۹۵
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۵
یو اس ای تودی:
رفتارها و اقدامات غیرمسئولانه ترامپ موجب از بین رفتن حمایت جهانی از تحریم های واشنگتن علیه روسیه، ایران و کره شمالی شده است. زمانی که ترامپ تمایل خود برای خروج از توافق هسته‌ای ایران را اعلام کرد، سایر کشورهای امضا کننده توافق به خصوص چین و اتحادیه اروپا به شدت از این تصمیم انتقاد کردند. این تصمیم در شرایطی اعلام شد که ایران به هیچ وجه مفاد توافق هسته‌ای را نقض نکرده بود. ترامپ در واقع بدون هیچ گونه دلیل منطقی توافق هسته‌ای ایران را تعلیق کرد.
روزنامه یو اس ای تودی در تحلیلی به قلم ادوارد فیشمن تحلیلگر ارشد شورای آتلانتیک و عضو سابق شورای برنامه ریزی سیاسی وزارت خارجه آمریکا در دولت اوباما، نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران طی هفته گذشته، در پیامی توئیت کرد که این تحریم‌ها گزنده ترین تحریم های اقتصادی است که تاکنون علیه کشوری اعمال شده است.

این اقدام در شرایطی انجام شد که دولت ترامپ اذعان می کند که کره شمالی دیگر کشوری که هدف تحریم های اقتصادی قرار گرفته، هیچ پیشرفتی در زمینه خلع سلاح اتمی نداشته است.

این روزنامه آمریکایی افزود: یک مشکل اصلی و اساسی در خصوص همه تحریم هایی که دولت ترامپ اعمال می کند وجود دارد؛ اقدامات ترامپ تحریم های ایالات متحده آنقدر تضعیف کرده است که این تحریم ها دیگر یک تهدید معتبر نیستند.

بخشی از قدرت تحریم های آمریکا ریشه در اقتصاد این کشور دارد. ولی دو عامل دیگر یعنی حمایت بین‌المللی و شفافیت هدف نیز لازم است تا تحریم های اعمال شده کارایی لازم را داشته باشد.

در یک اقتصاد جهانی شده حمایت بین‌المللی برای گزندگی تحریم ها واقعا لازم و ضروری است. به عنوان مثال کارایی تحریم ها علیه کره شمالی بدون همکاری چین، امکان پذیر نخواهد بود. چین بیش از 90 درصد مبادلات تجاری کره شمالی را تشکیل می دهد. در خصوص روسیه نیز این مساله صادق است به طوری که اتحادیه اروپا حدود نیمی از واردات و صادرات این کشور را تشکیل می دهد.

یو اس ای تودی در ادامه ضمن اشاره به اقدامات ترامپ، نوشت: رفتارها و اقدامات غیرمسئولانه ترامپ موجب از بین رفتن حمایت جهانی از تحریم های واشنگتن علیه روسیه، ایران و کره شمالی شده است. زمانی که ترامپ تمایل خود برای خروج از توافق هسته‌ای ایران را اعلام کرد، سایر کشورهای امضا کننده توافق به خصوص چین و اتحادیه اروپا به شدت از این تصمیم انتقاد کردند. این تصمیم در شرایطی اعلام شد که ایران به هیچ وجه مفاد توافق هسته‌ای را نقض نکرده بود. ترامپ در واقع بدون هیچ گونه دلیل منطقی توافق هسته‌ای ایران را تعلیق کرد. این اقدام ترامپ موجب شد تا سایر کشورها در برابر فشار تحریم های واشنگتن ایستادگی کنند. اتحادیه اروپا از شرکت های اروپایی خواسته است تا از تحریم های آمریکا تبعیت نکرده و به همکاری با ایران ادامه دهند.

ترامپ با رفتارها و اظهاراتش علیه ناتو موجب شده است تا حمایت بین المللی از تحریم های روسیه نیز کاهش یابد. دیدار اخیر ترامپ با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در هلسینکی نیز به تضعیف کمپین تحریم ها علیه مسکو کمک کرده است.

ترامپ همچنین با طرح این ادعا که "دیگر تهدید هسته‌ای از سوی کره شمالی وجود ندارد"، عملا این چراغ سبز را به چین و سایر کشورهای جهان نشان داد تا مبادلات تجاری خود را با کره شمالی از سر بگیرند. دیگر جای تعجب چندانی ندارد که پوتین و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن آمادگی خود را برای دیدار با رهبر کره شمالی اعلام کنند.

این گزارش افزود: ترامپ نتوانسته است هدف اصلی خود از اعمال تحریم ها را به طور شفاف اعلام کند. دولت ترامپ به طور دقیق و شفاف اعلام نکرده است که کشورهایی که هدف تحریم واقع شده‌اند، باید چه کاری انجام دهند تا این تحریم‌ها لغو شود. این مشکل به طور مشخص در خصوص تحریم های آمریکا علیه کوبا وجود دارد. فیدل کاسترو به خوبی درک کرد که چیزی کمتر از تغییر نظام سیاسی این کشور آمریکا را راضی نخواهد کرد.

پرونده مربوط به شرکت زد تی ئی چین نیز که به اتهام همکاری با کوبا، ایران و کره شمالی و سوریه و سودان با تحریم های دولت ترامپ روبرو شد، نشانگر نمونه دیگری از این عدم شفافیت اهداف و رفتارهای واشنگتن است.


برچسب ها: ترامپ ، تحریم ، آمریکا
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل