کد خبر: ۷۲۰۶۹
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۷
حمله به کنسولگری ایران در بصره توسط عناصر نفوذی که در هفته‌های گذشته نشانه‌هایی از فعالیت آنها گزارش شده بود انجام شده است.
رویترز نوشت معترضین با حمله به ساختمان کنسولگری ایران در بصره آن را به آتش کشیدند.

اخبار مربوط به این حادثه به مرور قرار داده خواهد شد:

** منابع عراقی به نقل از بیانیه کنسولگری ایران در بصره: این اقدام وحشیانه و به دور از اخلاق است. ما تمامی اقدامات را در قالب حقوق بین‌الملل در مقابل این اقدام به کار خواهیم بست. ما تمامی تلاش خود را برای تقدیم خدمات کنسولی به شهروندان عراقی انجام دادیم و این کار به دور از اخلاق است.

** سفارت ایران در بغداد از تمامی اتباع ایرانی مقیم بصره خواست فورا این شهر را ترک کنند.


* به گزارش اعتماد آنلاین، داعش مسئولیت حمله به کنسولگری ایران در بصره را بر عهده گرفته است.

حمله به کنسولگری ایران در بصره + عکس و فیلم
تصویری از تعرض به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره

* شبکه الفرات به نقل از مسئولان کنسولگری ایران در بصره اعلام کرد آنچه درباره کنسولگری رخ داد، یک اقدام وحشیانه و بربری بوده است.

الفرات افزود مسئولان کنسولگری ایران هیچ طرف خاصی را به آتش‌زدن ساختمان خود متهم نکرده‌اند.

* السومریه هم گزارش داده بود که کنسولگری ایران در بصره در آتش سوخته است.

* جنبش النجباء در عراق در پی حمله عناصر نفوذی خرابکار به مقر این جنبش مقاومت در بصره، هدف از این اقدام پلید را فتنه انگیزی در بین عراقی‌ها دانسته بود.

* فالح الخزعلی» نماینده استان بصره در پارلمان عراق که دفترش روز گذشته هدف حمله قرار گرفته بود، بر ضرورت اخراج کنسول آمریکا از این استان تاکید و وی را به اقدامات خرابکارانه متهم کرد.

* ائتلاف الفتح درباره توطئه آمریکایی سعودی برای برهم زدن امنیت و ثبات عراق به ویژه استان بصره هشدار داده بود.


فیلم منتشر شده از حمله به کنسولگری ایران

با توجه به روابط حسنه و رو به گسترش ایران و  عراق به نظر می‌رسد یک گروه و جریان خاص و فرصت‌طلب در راستای طرح‌های دشمنان ملت‌ ایران و ملت عراق برای برهم زدن این روابط به ویژه ضربه زدن به پیوندهای مستحکم مذهبی میان دو کشور توطئه می‌کنند، و حمله به کنسولگری ایران هم در راستا صورت گرفته است.


** بهرام قاسمی روز جمعه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص تعرض مهاجمان ناشناس و تحریک شده به سرکنسولگری جمهوری اسلامی در بصره عراق اظهار داشت: «متاسفانه این خبر صحت دارد و حمله و تهاجم وحشیانه و به آتش کشیدن ساختمان سرکنسولگری ایران خسارات مالی زیادی به بار آورد و البته بر اساس تمهیدات اندیشیده شده قبلی و تهدیدات انجام شده از روز قبل، خوشبختانه تاکنون خبری از آسیب دیدن کارکنان این مکان دیپلماتیک دریافت نکردیم.»فیلم دیگری از حمله به کنسولگری ایران در بصرهنام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل