کد خبر: ۷۲۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۲
انتخابات پارلمانی سوئد امروز (یکشنبه) برای انتخاب ۳۴۹ عضو مجلس این کشور که "ریکسداگ" نامیده می‌شود، برگزار می‌شود.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، براساس قانون اساسی سوئد، ریکسداگ که از نوع تک‌مجلسی است، عالی‌ترین نهاد قانون گذاری در این کشور محسوب می‌شود.

تمامی شهروندان سوئدی بالای ۱۸ سال که در داخل یا خارج از این کشور ساکن هستند، اجازه رای دادن دارند و می‌توانند برای مجلس این کشور انتخاب شوند.

نماینده‌ها به صورت تناسبی انتخاب می‌شوند، به این صورت که هر حزب یا گروهی به تناسب آرای خود می‌تواند صاحب کرسی نمایندگی باشد. به این ترتیب نظام تناسبی بر ارائه فهرست از طرف احزاب مبتنی است و انتخابات تنها در یک مرحله انجام می‌شود.

در مجموع ۳۱۰ کرسی از ۳۴۹ کرسی در میان احزاب پیشرو توزیع می‌شود. تعداد کرسی‌های هر حزب بستگی به تعداد آرای کسب شده توسط حزب در هر حوزه انتخابی دارد. ۳۹ کرسی دیگر که کرسی‌های تنظیم نام دارند، در میان احزاب در سراسر کشور توزیع می‌شود تا سیستم تناسبی تضمین شود.

احزاب باید دست کم چهار درصد از آرای کلی یا ۱۲ رای هر حوزه انتخابی را به دست بیاورند تا در دستور کار توزیع کرسی‌ها قرار بگیرند. ۲۹ حوزه انتخابی در سوئد وجود دارد.

انتخابات مجلس سوئد هر چهار سال یک بار در دومین یکشنبه سپتامبر برگزار می‌شود. کمیسیون مرکزی انتخابات سوئد مسئول برگزاری این انتخابات است.

سوئد برای مدت طولانی در جهان به میانه‌روی و تعادل شهرت داشته است. اما انتظار می‌رود با برگزاری رقابتی‌ترین انتخابات این کشور در چند دهه اخیر، صحنه سیاسی آن به طرز قابل توجهی دچار تغییر و تحول شود.

انتظار می‌رود حزب ضد مهاجرت دموکرات‌های سوئد پس از هفته‌ها تبلیغات روی مهاجرت و مشکلات ادغام مهاجران، به دومین حزب بزرگ سوئد تبدیل شود.

تا همین اواخر سوئد یکی از بازترین و گشاده‌دست‌ترین سیستم‌های پذیرش مهاجر و پناهجو را در جهان داشت و رای‌دهندگان سوئدی هم از آن حمایت می‌کردند. اما اوضاع با بحران پناهجویان در سال ۲۰۱۵ تغییر کرد و سوئد ۱۶۳ هزار پناهجو قبول کرد که به تناسب جمعیتش، حتی بیشتر از آلمان بود. این حجم از ورود پناهجویان روی مساله اسکان، بهداشت و خدمات اجتماعی اثر گذاشت، تا جایی که دولت چپ میانه کنترل مرزها را از سر گرفت و مقررات مربوط به پناهجویی و ورود اعضای خانواده‌ها را سفت و سخت‌تر کرد.

نرخ بیکاری در سوئد ۶.۸ درصد است که با متوسط نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا برابری می کند، اما میزان بیکاری شهروندان متولد خارج به ۱۶.۲ درصد می رسد.

اینک تمامی احزاب سنتی سوئد مواضع خود تندتر کرده‌اند تا نگرانی‌های موجود در باره مساله ادغام مهاجران، تیراندازی‌ها، پرتاب نارنجک‌های دستی و آتش زدن خودروها را -در مناطقی که درصد بیشتری از پناهجویان مستقرند- بازتاب دهند.

حزب دموکرات‌های سوئد از احزاب شرکت کننده در این انتخابات است. این حزب میزان آرای خود را از سال ۲۰۱۴ دو برابر کرده است و طبق تازه‌ترین نظرسنجی‌ها انتظار می‌رود رای حدود یک پنجم سوئدی‌ها را به خود اختصاص دهد.

برای حزب ملی‌گرایی که سال‌ها با نئونازی‌ها و گروه‌های راست افراطی ارتباط داشته، چنین جایگاهی قطعا یک موفقیت قابل توجه به شمار می‌رود. این حزب تنها از سال ۲۰۱۰ به این سو در مجلس سوئد حضور داشته است.

در همین مدت، حمایت از حزب چپ میانه سوسیال دموکرات و بزرگ‌ترین حزب مخالف یعنی حزب راست میانه "میانه‌روها" کاهش یافته است.

موضع رسمی حزب دموکرات‌های سوئد این است که از حامیانی با هر پیشینه‌ استقبال می‌کند، اما این حزب درگیر رسوایی‌های نژادپرستانه‌ بوده است.

قشر کارگر حامی اصلی این حزب است، اما به‌تدریج زنان و تحصیلکردگان و رای‌دهندگان با درآمد بالا هم جذب این حزب و مواضع سرسختانه آن می‌شوند.

تحلیلگران در این مورد توافق دارند که احزاب سیاسی در زمینه تغییر مواضع خود در باره مهاجرت کند عمل کرده‌اند.

اقتصاد سوئد در وضعیت رونق است و دولت سوئد همچنان حمایت های اقتصادی - اجتماعی گسترده ای را برای شهروندانش فراهم می‌کند.

با وجود همه اینها، تمام بحث‌ها در سوئد در باره مهاجران نیست. تغییرات آب و هوایی هم دغدغه مهمی برای رای‌دهندگان است.

سوئد مانند سایر کشورهای اروپایی، به‌تازگی چند ماه داغ را سپری کرده که برای این کشور کم‌سابقه بوده است.

حزب چپ هم از وضعیت جدید بی‌نصیب نمانده است. هم در عرصه محیط زیستی نتوانسته رای‌دهندگان را جذب کند و هم رای‌دهندگانی از چپ میانه، از موضع احزاب عمده در قبال مهاجرت راضی نیستند.

شماری از تحلیلگران می‌گویند موج گرمای تابستان امسال می‌تواند از حمایت رای‌دهندگان از دموکرات‌های سوئد بکاهد. این حزب در مناطق روستایی محبوب است اما تغییرات اقلیمی برای آنها اولویت ندارد.

در نهایت، هنوز بیشتر رای‌دهندگان در اوربرو مردد هستند.

عده کمی فکر می‌کنند دموکرات‌های سوئد وارد دولت این کشور می‌شوند. آنها به قدری از برنامه‌های احزاب سنتی دور هستند که حتی نمی‌توانند برای تشکیل یک دولت ائتلافی مذاکره کنند.

رای دهندگان خارج از سوئد نیز حق رای به طریق پست، هیات‌های دیپلماتیک سوئد یا بر روی کشتی‌های سوئدی را دارند. این حوزه‌های خارج از سوئد باید بسته های حاوی مدارک و اسناد را از طریق کمیسیون مرکزی انتخابات تامین کنند. رای دهنده خارج از سوئد می تواند ۴۵ روز پیش از انتخابات در داخل سوئد، رای خود را اعلام کند.

شمارندگان آرا پس از بسته شدن شعب رای در روز رای گیری اقدام به شمارش اولیه آرا می‌کنند. شمارش نهایی یک هفته بعد توسط ادارات دولتی آن منطقه شهری صورت می‌گیرد.

در صورت لزوم هم دور دوم انتخابات سه ماه پس از دور اول برگزار می‌شود.


برچسب ها: انتخابات سوئد
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل