کد خبر: ۷۴۵۱۲
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
روزنامه لبنانی الاخبار نوشت که تحریم‌های آمریکا ملت و مسئولان ایران را در رابطه با بی فایده بودن مذاکره با آمریکا متحدتر کرد.
روزنامه لبنانی الاخبار با اشاره به راهپیمایی ضد آمریکایی روز 13 آبان در تهران و شهرهای مختلف کشور نوشت که ایرانی‌ها با گفتمانی چالشی به استقبال دور دوم تحریم‌های شدید آمریکا رفتند.

این گزارش می‌افزاید که راهپیمایی اخیر نشان داد که دور جدید تحریمها باعث افزایش وحدت در کشور شده و ملت ایران این بار با برگه‌های قدرت بیشتری با این تحریم‌ها مواجه خواهند شد.

بر اساس این گزارش دور دوم تحریمها علیه ایران که به ظاهر شدیدترین نوع تحریم‌ها به شمار می‌رود، از امروز آغاز می‌شود. این تحریم‌ها گرچه بخش‌های اقتصادی حیاتی به ویژه انرژی و نفت را شامل شده و بنادر و شرکت‌های حمل و نقل و کشتی‌سازی و پتروشیمی را در بر می‌گیرد، اما برای اولین بار باعث اجماع ایرانی‌ها در گروه‌ها و جریان‌های مختلف بر این نکته شده که مذاکرات با آمریکا در هر سطحی با شکست مواجه می‌شود، به ویژه که ایرانی‌ها نبودند که توافق برجام را نقض کردند.

در همین رابطه حسین رویوران کارشناس مسائل سیاسی ایران در گفتگو با روزنامه الاخبار تأکید کرد: آمریکا چیزی نیست که نتوان آن را نادیده گرفت. بله، آمریکا طرح‌های خود را دنبال می کند، اما ایران نیز طرح های خود را در مورد نحوه پایداری در برابر تحریم‌ها دارد.

وی می‌افزاید که امروز همبستگی اجتماعی گسترده‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه تهران باید در برابر این تحریم‌ها مقابله کند.

رویوران می‌افزاید: سه سال قبل از ما خواسته شد که با آمریکا گفتگو کنیم. ایران در آن زمان وارد گفتگوها شد و توافق هسته‌ای برجام به امضا رسید و ایران به این توافق عمل کرد. اما آمریکا آن را نقض کرد و به این ترتیب دیگر هیچ کس نیست که موضوع گفتگو با آمریکا را مطرح کند، چرا که این گزینه به پایان رسیده است. این همبستگی اجتماعی و رسمی در خصوص نکته مذکور به عنوان نقطه قدرت حاکمیت در ایران به شمار می‌رود.

الاخبار در گزارش خود می‌افزاید ایرانی‌ها حدود 40 سال قبل و بعد از آن که از اطاعت آمریکا سرباز زدند، تحریم‌ها را تجربه کرده‌اند. آمریکا در آن زمان وارد میدان جنگ برای از بین بردن نظام ایران و سیاست‌های این کشور شد. آنها اقداماتی را دنبال می‌کردند که از دیدگاه واشنگتن علاوه بر فروپاشی اقتصادی در این کشور، باعث فروپاشی اجتماعی و سیاسی می‌شود و نظام را از هم می پاشد. رویوران می‌افزاید که هجمه جدید آمریکا تنها منحصر به تحریم‌های اقتصادی نمی‌شود، بلکه برنامه گسترده‌تری است که به دنبال افزایش فشار بر ایران و ایجاد ناتوی عربی و ایجاد همبستگی در منطقه ضد ایران است.

حسن هانی زاده دیگر کارشناس ایرانی مسائل بین‌الملل در گفتگو با روزنامه الاخبار تاکید می‌کند که هدف آمریکا از اعمال تحریم‌ها ضد دولت ایران، جلوگیری از نقش منطقه‌ای این کشور است. وی می‌افزاید که تحریم‌های ایران به علت عملکرد مثبتی است که تهران در حل مشکلات منطقه‌ای به ویژه در خصوص مقابله با گروه‌های تروریستی و تکفیری در منطقه داشته است و این اوضاع باعث شده آمریکا در پیشبرد برنامه‌هایش در منطقه شکست بخورد.

وی می‌افزاید که ایرانی‌ها امروز توانمندتر از هر زمان گذشته برای مقابله با تحریم‌ها و ایجاد راه‌های جایگزین برای آن هستند، به ویژه که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از مصوبات خود عقب نشینی کرده و 8 کشور را از خرید نفت ایران مستثنا کرده است. این موضوع نقض پروژه صفر کردن صادرات نفتی ایران است که دولت آمریکا همواره آن را مطرح می‌کرد.

هانی زاده با اشاره به نگاه متفاوتی که در تهران نسبت به اروپا و آمریکا ایجاد شده، می‌گوید که طی روزهای اخیر تماس‌های متعددی از سوی دولت‌های تأثیرگذار منطقه‌ای با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران از سوی انگلیس و فرانسه و روسیه و دیگر کشورها انجام شده و آنها آمادگی خود را برای پیشبرد تبادل اقتصادی با ایران اعلام کرده‌اند. این موضوع با وجود مشکلات اقتصادی موجود در کشور، باعث موضع قدرتمندتر ایران در عرصه بین‌الملل می‌شود.

هانی زاده می‌افزاید که تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا ضد ایران نتایج معکوسی خواهد داشت، چرا که ایرانی‌ها به مذاکرات خود با برخی کشورها برای تغییر ارزهای خود به جای دلار در تعاملات فی‌مابین ادامه می‌دهد و این موضوع به استراتژی ایران برای مقابله با تحریم‌ها تبدیل شده است. این اتفاق باعث می‌شود خسارت های مشترک در پایین‌ترین حد ممکن قرار بگیرد.

روزنامه الاخبار در ادامه گزارش خود تاکید می‌کند که گفتمان مشترک ایرانی‌ها در روز مبارزه با استکبار جهانی، اهرم قدرت این کشور برای مقابله با تحریم‌های آمریکا بود که مشارکت گسترده مردمی در راهپیمایی دیروز آن را نشان داد. شهرهای مختلف کشور دیروز شاهد برپایی تظاهرات گسترده‌ای در محکومیت سیاست‌های آمریکا بود و ایرانی‌ها از این مناسبت برای اعلام آمادگی خود برای مقابله با تحریم‌های جدید آمریکا استفاده کردند.

آمادگی ایرانی‌ها همچنین از امروز توسط نیروهای نظامی ایران و در جریان مانورهایی دنبال می‌شود که در دو روز انجام خواهد شد. حبیب الله سیاری معاون هماهنگی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اظهاراتی تاکید کرد: ما به ملت ایران اطمینان می‌دهیم که دشمن نمی‌تواند تهدیدات خود را ضد این کشور به اجرا بگذارد.

الاخبار می‌افزاید که گرچه مایک پمپئو تحریم‌های کنونی را شدیدترین تحریم‌های ضد ایرانی در طول تاریخ معرفی می‌کند، اما بنا بر اعلام آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تحریم‌ها نتایج معکوس خواهد داشت و نمی‌تواند اهداف آمریکا را که همان سلطه مجدد بر این کشور مانند دوران قبل از انقلاب باشد را تامین کند.

ایشان تاکید کرده است که سیاست‌های دونالد ترامپ امروز در گوشه و کنار دنیا با مخالفت‌هایی مواجه شده است، اما آمریکا در طول 40 سال گذشته همواره از ایران شکست خورده و قدرتش در حال افول است.


برچسب ها: ترامپ
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل