کد خبر: ۷۵۳۳۴
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی به تشریح مواردی که در آنها حقوق مردم عربستان به دست نظام مستبد حاکم بر این کشور نقض شده است، پرداخت.
سازمان عفو بین الملل اخیرا در گزارشی به تشریح مواردی که در آنها حقوق مردم عربستان به دست نظام مستبد حاکم بر این کشور نقض شده است، پرداخت و در این خصوص چند نکته را در فهرستی عنوان کرد.

جنگ در یمن
ائتلاف بین المللی به فرماندهی عربستان سعودی به صورت چشمگیری در جنگ ویرانگر یمن طی سه سال و نیم گذشته نقش داشته است. جنگی که منجر به کشته شدن هزاران غیرنظامی از جمله کودکان از طریق انفجار یا بمباران بیمارستان ها، مدارس و منازل شد.

سرکوب فعالان سیاسی، روزنامه نگاران و دانشگاهیان
 مقام های سعودی با استفاده از قوانین مبارزه با تروریسم و مبارزه با جرایم الکترونیکی فعالیت مسالمت آمیز فعالان حقوق بشری را در این کشور سرکوب و با آنها مقابله می کنند.

بازداشت مدافعان حقوق زنان
در سال جاری، شماری از چهره های برجسته مدافع حقوق زنان در عربستان سعودی دستگیر شده اند. مقامات سعودی «لجین الهذلول»، «ایمان النجفان» و «عزیزه یوسف» را بدون توجیه هیچ گونه اتهامی دستگیر کردند.

اجرای احکام اعدام
عربستان سعودی با برگزاری دادگاه های فرمایشی و ظالمانه به اجرای حکم اعدام در این کشور ادامه می دهد.

شکنجه در بازداشت
برخی از بازداشت شدگان و متهمانی که در دادگاه های عربستان محاکمه شدند به سازمان عفو بین الملل گزارش دادند که مقامات سعودی از نیروهای امنیتی برای شکنجه و ضرب و شتم بازداشت شدگان استفاده می کنند و شکنجه گران هرگز به دست عدالت سپرده نمی شوند.

تبعیض برنامه ریزی شده علیه زنان
زنان و دختران همچنان با تبعیض در عربستان مواجه هستند و قوانین حاکم بر این کشور باعث تبعیض علیه زنان شده است.

تبعیض دینی
اقلیت شیعه در عربستان سعودی با تبعیض مواجه هستند که باعث شده تا از دریافت خدمات دولتی و اشتغال باز بمانند. دهها تن از شیعیان عربستانی پس از اعتراضات سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ علیه حکومت به اعدام یا حبس های طولانی مدت محکوم شده اند.

آنچه که در عربستان اتفاق می افتد در همان جا باقی می ماند
مقامات سعودی، فعالان این کشور و خانواده قربانیانی که با سازمانهای حقوق بشری مستقل مانند سازمان عفو بین الملل یا دیپلمات های خارجی و روزنامه نگاران ارتباط برقرار کنند مجازات می کنند.

قتل جمال خاشقجی
به دنبال قتل هولناک جمال خاشقجی سازمان عفو بین الملل از «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد خواست تا تحقیقات مستقلی از سوی سازمان ملل برای کشف ابهامات قتل خاشقجی صورت بگیرد.


برچسب ها: عفو بین‌الملل
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل