کد خبر: ۷۶۳۹
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۶
وقتی مقاومت جانانه مردم یمن دشمنان را به زانو در می آورد
مردم یمن کابینه هادی را نمی خواهند و امثال این نشست تنها بهانه ای برای دور همی شکست خوردگانی است که مردم جلوی نام سیاسی آنها یک خط بزرگ قرمز رنگ کشیده اند . . .

آرمان پرس – گروه بین الملل : نشست دوستان و حامیان منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن که از آن به عنوان نشست نجات یمن نیز نام برده می شود در ریاض پایتخت عربستان آغاز به کار کرد. این نشست با حضور دوستان و نزدیکان سیاسی رئیس جمهور مستعفی یمن برگزار می‌شود و گروه جنبش انصار الله نیز در این نشست حضور ندارند. اما نکته قابل توجه اینجاست که چه اتفاقی افتاده است که در اوج حمله جنگنده های سعودی به خاک یمن نشست نجات یمن در کشور متجاوز به همسایه خود برگزار می شود ؟ موضوعی که در این مجال به آن می پردازیم.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس این نشست بدون حضور گروه‌های تاثیرگذار برگزار می‌شود و بیشتر اعضای دولت و نزدیکان منصور هادی و برخی از اعضای تبعید شده جنبش یمن جنوبی در این نشست حضور دارند و بسیاری از گروه‌های سیاسی یمن در این نشست نماینده‌ای ندارند. منصور هادی که به درخواست عربستان از سمتش استعفا داد و پس از استعفا به عربستان فرار کرد به دلیل درخواست از ریاض برای حمله نظامی به یمن مقبولیت و مشروعیت خود در افکار عمومی و در میان نخبگان سیاسی در این کشور را از دست داده است و نیروهای طرفدار وی نیز در شرایط دشواری قرار دارند و تنها کنترل چند محله در شهر عدن را در اختیار دارند.

بنا بر این گزارش منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن روز یکشنبه از مرکز عملیات نیروهای هوایی عربستان بازدید کرد. هادی در جریان این بازدید از اتاق عملیات هوایی ائتلاف ضد یمن و تجهیزات تکنولوژیک آنها اطلاع کسب کرد. عبدربه منصور هادی اعلام کرد که به عملکرد حرفه‌ای و فنی‌ کشورهای ائتلاف می‌بالد.

اما وقاحت منصور هادی به همین جا ختم نشد وخواستار فراخواندن سفیر این کشور از تهران شد. به نظر می رسد عمده هدف چنین نشستی و اظهار نظرهای هادی و بازدید وی از یک پایگاه هوایی ائتلاف به این دلیل باشد که هادی می خواهد با یک انسجام نیروی مناسب و برنامه ریزی از پیش تئیین شده پس از اعلام آتش بس نهایی عربستان به صورت یک قهرمان خود خوانده وارد صنعا شود و بتواند با تجهیز نیروهای طرفدارش که وظیفه آن بر عهده ائتلاف است قدرت را دوباره در این کشور عربی بر عهده بگیرد .

البته اکنون نه تنها خود هادی که عربستان صعودی هم نقشه های از پیش تعیین شده شان و همچنین اهداف تجاوزهای هوایی را دست نیافتنی تر از قبل می دانند و هیچ گاه تصور نمی کردند که نفوذ انصارالله به حدی برسد که بتواند کنترل کشور را به دست بگیرد و اجازه هیچ گونه عملیات نظامی و یا کودتایی را به هادی و کابینه او ندهد . با اینحال موضوعی که مهم به نظر می رسد این است که مردم یمن کابینه هادی را نمی خواهند و امثال این نشست تنها بهانه ای برای دور همی شکست خوردگانی است که مردم جلوی نام سیاسی آنها یک خط بزرگ قرمز رنگ کشیده اند .

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل