کد خبر: ۷۷۲۱۳
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۵
خاندان سلطنتی و شخص محمدرضا پهلوی طبق برآورده‌ها بالغ بر 100 میلیارد دلار از کشور خارج کردند.
خاندان سلطنتی با فرار رسیدن روز فرار شاه از کشور، چمدان‌های خود را آماده کردند. خاندان سلطنتی شامل؛ مادر فرح پهلوی همسر محمدرضا پهلوی، رضا پهلوی و دیگران در تاریخ ۲۶ دی ماه سال ۱۳۵۷ از ایران خارج شدند.

بخش زیادی از اشیای گرانبها، طلا و جواهرات سلطنتی ایران که متعلق به مردم این کشور است، توسط خاندان سلطنتی از ایران خارج شد. وزارت خارجه آمریکا، در سال‌های گذشته اسنادی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد، شاه ثروت زیادی داشته است.

در این اسناد آمده است: شاه هنگام کناره‌گیری از سلطنت یکی از ثروتمندترین مردم جهان بود. بر اساس بایگانی وزارت خارجه ایالات متحده، وی نزدیک به ۵۰ میلیون دلار در بانک تهران، ۱۸ میلیون دلار در بانک‌های نیویورک و حداقل ۱۰۰ میلیون دلار در بانک‌های لندن ذخیره کرده بود.

وزیر دربار آن زمان بعدها در خاطرات خود نوشته است؛ در آغاز عملیات خروج خاندان سلطنتی از کشور دستور برچسب و مُهر و موم کردن چمدان‌ها، بسته‌ها و صندوق‌های شاه که منقش به آرم دربار و سلطنتی بود، صادر شد. تاج شاهنشاهی با سه هزار و ۳۸۰ قطعه الماس و ۵۰ قطعه زمرد، ۳۶۸ مروارید و با وزن دو کیلو و ۸۰ گرم و از نظر قیمت غیرقابل تخمین و تاج ملکه با هزار و ۶۴۶ ۱۶۴۶ قطعه الماس در چمدان‌ها بسته شد.

او گفته است، فرح پهلوی دستور داد ۳۸۴ عدد چمدان و صندوق بسته شود. یک تیم از افراد مورد تأیید وی جمع‌آوری و بسته‌بندی همه‌گونه عتیقه، جواهرات و الماس‌های گرانبها، ساعت‌های تمام‌طلا و تاج و نیم‌تاج‌های تمام زمرد را برعهده داشتند. این گنجینه از جواهرات و عتیقه‌جات در مکان‌های امن کاخ نیاوران نگهداری می‌شد.

مقامات دولتی ۱۳ میلیارد دلار ارز در دو ماه خارج کردند که نشان از غارت بزرگ در ایران توسط شاه دارد. تخمین غارت شاه از دارایی‌های مردم بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار می‌شود! شاه در سال ۱۳۵۰ یک جزیره در اسپانیا به مبلغ ۷۰۰ میلیون دلار خریداری کرد.


برچسب ها: پهلوی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل