کد خبر: ۷۷۷۴۴
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
هند «سهیل محمود» سفیر پاکستان در دهلی نو را در اعتراض به تماس تلفنی «شاه محمود قریشی» وزیرخارجه پاکستان با «میروائز عمر فاروق» رهبر جدایی طلب کشمیری، به وزارت خارجه این کشور احضار کرد.
به گزارش ایرنا، وزارت خارجه هند در بیانیه ای اعلام کرد: معاون وزیر خارجه هند پس از احضار سفیر پاکستان ، ضمن بیان نارضایتی شدید دهلی نو به وی اعلام کرد که تماس وزیر خارجه پاکستان با یک رهبر کشمیری اقدامی آشکار جهت صدمه به اتحاد هند است و حاکمیت و تمامیت ارضی هند را نقض می کند.

این درحالی است که دو هفته پیش نیز هند سفیر پاکستان را به وزارت امور خارجه این کشور احضار کرده بود.
پیش از این هند در اعتراض به حکم دادگاه عالی پاکستان در خصوص منطقه «گیلگیت بالتیستان» سفیر اسلام آباد را به وزارت خارجه این کشور احضار کرده بود و این حکم را دخالت در امور داخلی هند دانست.

دادگاه عالی پاکستان در ماه جاری ضمن صدور یک حکم کتبی در خصوص وضعیت قانونی منطقه گیلگیت بالتیستان و همچنین اعطای حقوق اساسی به مردم این منطقه اعلام کرد که قدرت اجرایی این دادگاه در منطقه گیلگیت بالتیستان معتبر خواهد بود.

جامو و کشمیر ایالتی در شمال غربی هندوستان است. مرکز تابستانی این ایالت شهر سرینگر و مرکز زمستانی آن شهر جامو است.

بیشتر خاک این ایالت در رشته کوه‌های هیمالایا قرار گرفته است. این ایالت از شمال شرقی با جمهوری خلق چین مرزهای مشترک دارد و با ایالت‌های هیماچال پرادش و پنجاب هند از جنوب و بخش تحت نظارت پاکستان معروف به کشمیر آزاد و گیلگیت-بالتیستان از غرب و جنوب غرب هم‌مرز است. 

جامو و کشمیر در گذشته بخشی از حکومتِ امیرنشین تحت‌الحمایهِ بریتانیایِ کشمیر و جامو بود. بر سر حاکمیت این منطقه بین کشورهای چین، هند و پاکستان مناقشه است و هر یک بخش‌هایی از آن را تحت کنترل خود دارند. ایالت جامو و کشمیر که پرجمعیت‌ترین بخش کشمیر است تحت کنترل هند قرار دارد و توسط پاکستان به‌نام 'کشمیر اشغال‌شده هند' نامیده می‌شود. هندی‌ها هم به طور متقابل کشمیر تحت حاکمیت اسلام آباد را کشمیر اشغال‌شده پاکستان می‌خوانند. منطقه اقصای چین در شمال کشمیر هم که تحت تصرف چین است مورد ادعای هند بوده و دولت هندوستان آن را جزو ایالت جامو و کشمیر می‌داند.


برچسب ها: هند ، پاکستان
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل