کد خبر: ۷۷۹۷۴
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۰
رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: تفاهم‌نامه‌هایی با صندوق کارآفرینی امید امضا شده تا در راستای حمایت از تولید ملی به کسانی که تمایل دارند فرش ایرانی را خریداری کنند وام با بهره کم تعلق بگیرد.
فرشته دست‎‌پاک عصر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: تفاوت فرش دستباف لرستان با فرش‌های دستبافی که در سایر نقاط کشور وجود دارد این است که طرح‌ها و نقش‌های متعلق سبک خودش را دارد و امروز از  5 طرح اصیل این منطقه که احیا شده بود، رونمایی شد.

وی با بیان اینکه "به‌دنبال این هستیم تا همه بافندگان فرش دستباف در ایران بیمه شوند"، افزود: ما باید از این هنر صیانت کنیم کمااینکه فرش دستباف در دنیا به نام ایران شناخته می‌شود و استان لرستان باید در این قضیه به‌طور ویژه دیده شود چون فرش لری ثبت جهانی شده و در دنیا صاحب هویت است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به تلاش برای شناسنامه‌دار کردن کل فرش‌های ایرانی که اصالت دارند، عنوان کرد: با یک سازمان بین‌المللی تفاهم‌نامه‌ امضا کرده‌ایم که فرش‌های ایران با هویت ایرانی صادر شود چون کشورهای دیگر به‌دنبال این هستند که خودشان را جایگزین ایران کنند.

وی تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌هایی هم با صندوق کارآفرینی امید امضا کرده‌ایم تا به کسانی که تمایل دارند فرش ایرانی را خریداری کنند وام با بهره کم تعلق بگیرد و این حرکت در جهت حمایت از تولید ملی خواهد بود.

دست‌پاک با ابراز اینکه "ما 80 میلیون جمعیت داریم که فقط 20 درصد از تولیدات را خریداری می‌کنند"، خاطرنشان کرد: تا الآن 80 درصد از تولیداتمان را صادر می‌کردیم که 30 درصد آن به کشور آمریکا بود ولی ترامپ فرش ایرانی را تحریم کرد و در واقع مردم خودش را محروم کرد.

وی اضافه کرد: بعد از آمریکا، کشور آلمان طالب فرش ایرانی است و کشورهای دیگری نیز اعلام آمادگی کرده‌اند؛ امید است که بتوانیم در قبال وارداتی که به کشور ما انجام می‌شود صادرات فرش انجام دهیم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: فرش 29 منطقه ایران ثبت جهانی شده و 59 منطقه در ایران نیز ثبت ملی شده که به‌دنبال این هستیم که فرش‌های این مناطق را هم ثبت جهانی کنیم.


برچسب ها: فرش
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل