کد خبر: ۷۸۰۲
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۴
رادیو صدای آمریکا از امروز به خاطره ها پیوست
وزارت خارجه آمریکا و سیا به این نتیجه رسیده اند که به جای هزینه های بی موردی مانند رادیو صدای آمریکا بهتر است هزینه های خود را به تقویت شبکه های اجتماعی نوظهور اختصاص دهند تا با جریان سازی های مویرگی بتوانند اهداف شوم خود را در ایران پیاده کنند . . .

آرمان پرس – گروه رصد: رادیو فارسی صدای آمریکا پس از 36 سال و در شرایطی که نتوانست به هیچ کدام از اهداف از پیش تعیین شده خود برسد صبح امروز برای همیشه به کار خود پایان داد و از این پس دیگر پخش نخواهد شد . صبح امروز رسانه ها خبر دادند که رادیو فارسی صدای آمریکا وابسته به وزارت خارجه این کشور پس از 36 سال فعالیت تبلیغاتی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به دلیل استقبال نکردن مخاطبان به کار خود پایان داد.

به گزارش گروه رصد پایگاه خبری تحلیلی آرمان پرس رادیو صدای آمریکا تنها یک سال پس از انقلاب اسلامی ایران پابه عرصه وجود گذاشت . این رادیوی فارسی زبان از ابتدای شروع و پایه گذاری در جهت براندازی انقلاب اسلامی فعالیت های ضد انقلابی خود را شروع کرد،مسئولین آمریکایی که در صدد بودند با این رادیو همانگونه که شوروی را از پای در آورده بودند انقلاب را به زانو در آورند و به همین جهت هزینه های هنگفتی را برای آن تدارک دیدند. البته پایگاه اینترنتی رادیو صدای آمریکا اعلام کرده است که : با توجه به فراگیری رسانه‌های تصویری و تحولاتی که در ترکیب سنی و علایق مخاطبان بخش فارسی صدای آمریکا رخ داده است، تمام فعالیت های این شبکه از 29 اردیبهشت تعطیل می شود.

به این ترتیب رادیو صدای آمریکا که امروز آخرین دندانهایش از پیکره فرتوتش جدا شد جزء اولین رسانه هایی بود که از جنگ جهانی دوم فعالیتهای خود را برای بیش از 46 زبان در سراسر جهان پخش می کرد و به عنوان بخش مکمل  اداره اطلاعات جنگ، وزارت امور خارجه آمریکا، زیر مجموعه آژانس اطلاعات ایالات متحده قرار گرفته بود. مهمترین موضوعی که رادیو صدای آمریکا در سالهای اخیر با آن مواجه بود عدم تاثیرگذاری بر مخاطبان ایرانی بوده است. این رادیو اگر چه توانسته بود در سراسر جهان بسیاری از حکومت ها را با تحلیل ها و تفسیرهای خود و راهبردهای جنگ نرم با سرنگونی و چالش مواجه کند اما در برابر ایران به گونه ای بی تاثیری خود را نشان داد که در چندین مرتبه اوباما در مورد عدم کارآیی آن مجبور به پاسخگویی به کنگره شد و حتی در مواردی با تغییر کادر انسانی و اخراج جمشید چالنگی، محسن سازگارا، دابه بختیار، كوروش صحتی، احمد باطبی و... سعی در بهبود اوضاع خود داشت اما گویی صدای آمریکا با این تغییرات بالا نمی آمد و در سالهای اخیر بودجه آن از یک میلیارد دلار به تدریج کاهش یافت.

البته این رادیو در حالی به کار خود خاتمه می دهد که قبل از این برنامه منسجمی برای سال 2016 اعلام کرده بود اما امروز و در اوج بی مخاطبی برای همیشه صدایش خاموش شد . باید دانست که وزارت خارجه آمریکا برای بودجه های تاثیرگذاری خود بر روی افکار عمومی اکنون به دنبال راه کارهای جدیدی است که با حداقل سرمایه گذاری بیشترین کارایی ها را داشته باشد . تجربه همه سال هایی که رادیو آمریکا نتوانست تاثیر قابل لمسی روی حوزه افکار عمومی مردم کشور ما بگذارد امات رسانه های نوظهور تری در بستر فضای مجازی این خلا را برای آمریکایی ها پر کرد . به طور مثال در اغتشاشات سال 88 آمریکا بیشترین هزینه خود را بر روی تقویت شبکه های اجتماعی به خصوص فیس بوک قرار داد و با توجه به فیلتر بودن آن در این حجم عظیمی از تولید فیلتر شکن ها را برای بستر سازی مناسب دسترسی ها فراهم کردند .

اکنون وزارت خارجه آمریکا و سیا به این نتیجه رسیده اند که به جای هزینه های بی موردی مانند رادیو صدای آمریکا بهتر است هزینه های خود را به تقویت شبکه های اجتماعی نوظهور اختصاص دهند تا با جریان سازی های مویرگی بتوانند اهداف شوم خود را در ایران پیاده کنند . آنان با استفاده از حوذه نفوذ بی رقیب اینرتنت در دل جامعه ایرانی به خصوص قشر جوان می خواهند ایجاد جنبش های اجتماعی را از طریق رسانه هایی مانند وایبر، واتس آپ، اینستاگرام و . . . رقم بزنند و به نظر می رسد شکل گیری حوادثی مانند حادثه مهاباد که در بستر همین فضا شکل گرفت هم در این راستا باشد . به هر حال موضوعی که مهم به نظر می رسد این است که نباید فکر کرد با تعطیلی یک رسانه سرمایه گذاری برای حوزه تاثیرگذاری های مفهومی به پایان می رسد بلکه با حذف رسانه های از رده خارج جایگزین هایی به مراتب کارآمدتر و تاثیرگذار تر روی کار خواهند آمد .

نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل