کد خبر: ۷۸۲۱۵
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۹
پلیس ترکیه اعلام کرد که جسد «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد عربستانی به احتمال بسیار در داخل یک تنور که در محوطه کنسولگری عربستان در استانبول وجود دارد، سوزانده شده است.
اسپوتنیک: مقامات پلیس استانبول روز پنج شنبه اعلام کردند که طبق شواهد و قرائن موجود، این احتمال وجود دارد که جسد «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد عربستانی مقیم آمریکا احتمالاً در داخل تنوری که در محل کنسولگری عربستان در استانبول قرار دارد، سوزانده شده است.

پلیس استانبول با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «در درون ساختمان کنسولگری یک کوره یافت شد. طبق نظر کارشناسان، دمای این تنور می تواند به یکهزار درجه سلسیوس برسد که هرگونه بافت بیولوژیکی را نابود می سازد و بدین ترتیب هیچگونه اثری از دی ان اِی باقی نمی گذارد».

پلیس استانبول در ادامه خاطرنشان کرد که هیأت دیپلماتیک سعودی پس از قتل جمال خاشقجی، به یکی از رستورانهای استانبول ۳۲ قطعه گوشت خام را سفارش داده بود. پلیس استانبول در ادامه می افزاید: «این پرسش مطرح می شود که آیا این یک اقدام از پیش برنامه ریزی شده بود. در این مورد تحقیق خواهد شد».

گفتنی است که «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد سعودی و همچنین ستون نویس روزنامه واشنگتن پست روز دوم اکتبر سال گذشته میلادی پس از آنکه برای انجام امور کنسولی وارد کنسولگری عربستان در شهر استانبول شد، ناپدید گردید.

مقامات ریاض در ابتدا نسبت به ناپدید شدن ناگهانی این روزنامه نگار اظهار بی اطلاعی کرده، اما تحت فشارهای بین المللی و همچنین بازپرسان محلی ترکیه تأیید کردند که خاشقجی با تزریق ماده ای کشنده به قتل رسیده و سپس جسد مثله شده وی به خارج از کنسولگری منتقل شده است. در همین ارتباط، مقامات سعودی در تلاش برای کاستن از فشار دولتها و رسانه های بین المللی حدود ۱۱ نفر را به اتهام قتل خاشقجی بازداشت کردند.

دفتر دادستان استانبول نیز اعلام کرد که ترور خاشقجی با قصد و برنامه ریزی قبلی صورت گرفته است. در همین راستا، دولت آنکارا مقامات عربستان سعودی را ترغیب کردند که عاملان این جنایت را به ترکیه مسترد کرده و اطلاعات لازم را در مورد محل اختفای جسد خاشقجی ارائه دهند.


برچسب ها: خاشقجی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل