کد خبر: ۷۹۲۳۵
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۸
با وجود آنکه نتانیاهو برای رقبا و نیز ماموران تحقیق خط و نشان کشیده و مدعی شده حتی در صورت محکوم شدن هم به فعالیت سیاسی ادامه می‌دهد ،اما این فعل و انفعال به طور حتم تاثیر خود را بر تصمیمات رای دهندگان صهیونیست خواهد داشت و بزرگترین نگرانی لیکود است.نتانیاهو اخیرا اعلام کرد هدف گذاری اش در انتخابات کسب 40 کرسی است.نظر سنجی های انجام شده، اما حکایت حفظ جایگاه لیکود در همان 30 کرسی است امری که نخست وزیری نتانیاهو را هم برای دور بعدی نیز تضمین می کند.
گانتس با توجه به شرایط خوبی که فعلا در افکار عمومی صهیونیستی دارد ، سکوت اختیار کرده و اعلام برنامه های خود را به موعد دیگری موکول کرده است.

اطرافیان او خبر می دهند ، وی طی چهار سال گذشته ، زیر ساخت های خوب را برای حزب خود ایجاد کرده و شرایط سیاسی رژیم صهیونیستی را هم به شکل خوبی مورد بررسی قرار داده است.

تحلیلگران در رابطه با سمت وسوی سیاسی این حزب می گویند با توجه به اینکه گانتس نه جزو جریان چپ محسوب می شود ونه راست باید او را در زمره احزاب میانه صحنه سیاسی رژیم صهیونیستی توصیف کرد ، تلاش او برای ائتلاف با یائیر لاپید هم این توصیف را تقویت می کند.

روزنامه یدیعوت آحارانوت در تحلیلی به قلم " عفیف بوشینسکی" از این پدیده به عنوان رونق گرفتن باندهای نظامی در انتخابات کنست نام برد و در بخشی از تحلیل خود تاکید کرد با وجود آنکه سال ها از برگزاری انتخابات در اسرائیل می گذرد، اما احزاب اسرائیلی همچنان از ژنرال ها به عنوان ویترین خود برای جلب آرای مردم استفاده می کنند.

این تحلیلگر صهیونیست با اشاره به شکست های سیاسی افرادی همچون عامیرام متسناع یا ژنرال عامی ایالون یا کارنامه عمنون شاحاک و اسحق موردخای وحتی شائول موفاز این پرسش را مطرح می کند که با وجود این کارنامه ضعیف چرا ساختار سیاسی وحزبی در رژیم صهیونیستی از یک سو وجامعه صهیونیستی از سوی دیگر همچنان تمایل خود را به سوی ژنرال ها دارد.

پاسخ این پرسش را به نحوی هاآرتص می دهد. این روزنامه در شماره 7 اسفند خود معتقد است حضور ژنرال های صهیونیست در راس هرم قدرت سیاسی در اسرائیل به جامعه صهیونیستی نوعی اطمینان را از خطراتی که آنها را تهدید می کند ، می بخشد .

با این حال این روزنامه احزابی همچون حزب ژنرال ها را احزاب انتخاباتی توصیف می کند که در سایه طول عمر کوتاهشان فایده چندانی را برای جامعه صهیونیستی نخواهند داشت.

حزب تیلیم

این حزب که اخیرا تشکیل شده بود حال و حال به حزب ژنرال ها ملحق شده ، در واقع حزب شخصیت های بازنشسته امنیتی نظامی محسوب می شود.

یعلون که بعد از مطلع شدن تقدیم کرسی اش به آویگدور لیبرمن با دلخوری کابینه نتانیاهو را ترک و از حزب لیکود هم خارج شده بود خود را در جایگاه مخالف نتانیاهو دید و از این رو اعلام کرد به دنبال آن است که در انتخابات آتی با حزب جدیدی حاضر شود.

در بیانیه اعلام موجودیت حزب ، یعلون اعلام کرد به زودی فهرستی از شخصیت هایی که به این حزب پیوسته و دارای پیشینه سیاسی و پاک دستی هستند را اعلام خواهد کرد.

آنچه مشخص است آن است که او قرار است در مقابل پرونده های فسادی که علیه نتانیاهو و شمار دیگری از سیاستمداران اسرائیلی وجود دارد مسئله پاک دستی را به عنوان اصلی ترین محور تبلیغات انتخاباتی خود برگزیند و حال در قالب ائتلاف "سفید وآبی" یا همان حزب ژنرال ها فعالیت خود را ادامه می دهد.

حزب راست جدید

این حزب که به ریاست ایلیت شاکید و نفتالی بنیت اعلام موجودیت کرده است در عین حال یک انشقاق از حزب خانه یهودی یکی از احزاب افراطی راست صهیونیستی است .

این حزب توانست شمار قابل توجهی از سکولارهای راستگرا را به سوی خود جذب کند.

یکی دیگر از دلایل تشکیل این حزب ، سامان دادن به ساختار راستگرای مستقلی است که بتواند با نتانیاهو بر سر جذب آرای راستگرایان به رقابت پرداخته و به حزبی دنباله رو سیاست های نتانیاهو ووابسته به آن تبدیل نشود.

گفته می شود از زمان اعلام تشکیل ، این حزب موفق شده است شخصیت های رسانه ای و سیاسی بارزی را به سوی خود جذب کرده و پیش بینی می شود شگفتی ساز انتخابات پیش روی رژیم صهیونیستی باشد.


حزب "حانتوعا" (حرکت)

این حزب در سال 2013 توسط تسیبی لیونی ، نخست وزیر ووزیر خارجه اسبق رژیم صهیونیستی تشکیل شد.

ابتدا این حزب بخشی از اتحاد صهیونیستی بود که ائتلافی بین جنبش لیونی وحزب کار به ریاست آوی گابای بود.

اما رهبر حزب کار چند روز پیش با اعلام منفک شدن ائتلاف فیما بین با لیونی آن هم در یک برنامه مستقیم تلویزیونی بمب بزرگی را در صحنه سیاسی رژیم صهیونیستی منفجر کرد.

این اقدام که بدون اطلاع وتوافق با لیونی انجام گرفت از سوی رسانه های صهیونیستی طلاق سیاسی کثیف در برابر دوربین های تلویزیونی لقب گرفت.

بر اساس آخرین نظرسنجی های موجود ، لیونی که روزگاری یکی از بارزترین اعضای لیکود وسپس کادیما تحت رهبری آریل شارون وایهود اولمرت بود ، در این دور از انتخابات نخواهد توانست میانگین کافی از آرا را برای ورود به کنست کسب کند.

این امر باعث شد تا تحلیلگران پیش بینی کنند این جاسوس سابق سازمان موساد به دنبال ائتلاف با حزب دیگری باشد.

لیونی پیش از این اعلام کرده بود مهم ترین هدفش تشکیل ساختاری از احزاب چپگرا و میانه رو بر علیه جریان راستگرایی است که نتانیاهو رهبری آن را به عهده دارد.


حزب کولانا (همه ما)

یک حزب اجتماعی است که موشه کحلون آن را در سال 2015 تشکیل داد .این حزب در کنست منحل شده 10 کرسی در اختیار دارد در حالیکه رهبر آن موشه کحلون از طریق ائتلاف با نتانیاهو وزیر اقتصاد کابینه او شد.

به اعتقاد تحلیلگران این حزب می تواند کرسی های خود را در کنست بعدی هم حفظ کند امری که یک دستاورد بزرگ برای کحلون محسوب می شود ، گرچه نظر سنجی ها کاهش کوچکی در محبوبیت این حزب را به ثبت رسانده اند.

با این وجود رهبر حزب بارها اعلام کرده بود که دستاوردهای اقتصادی است پیشران افزایش محبوبیت او در انتخابات پیش رو خواهند بود.

نکته دیگر آنکه فهرست انتخاباتی این حزب هم در رقابت های پیش رو تفاوت هایی با انتخابات قبلی خواهد شد هرچند گفته می شود برخی از تحلیلگران از احتمال ائتلاف وورود این حزب به لیکود سخن گفتند اما او اعلام کرده است در صورت صدور کیفرخواست علیه نتانیاهو پیش از انتخابات در دولت او حضور پیدا نخواهد کرد.

اسرائیل خانه ما

یک حزب راستگرای افراطی است که آویگدور لیبرمن وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی آن را در سال 2009 تاسیس کرد. شاید بتوان این روس تبار را مهمترین عامل انتخابات زود رس در رژیم صهیونیستی معرفی کرد.

لیبرمن با استعفا از وزارت جنگ رژیم صهیونیستی و خروج از ائتلاف حاکم در این رژیمی باعث برهم خوردن توازن در کابینه نتانیاهو شد.

بر اساس آخرین نظر سنجی های صورت گرفته این حزب هم بعد از انشقاق اورلی لوی از حزب وتشکیل حزب جدید ، میانگین قابل توجهی از محبوبیت خود را از دست داده است.

با وجود سخنان لیبرمن در مورد کسب 10 کرسی توسط حزبش در انتخابات آتی ، تحلیلگران بر این باورند که حجم این حزب حداکثر 5 کرسی در کنست است.

در حال حاضر جذب شخصیت های سیاسی جدید وجذاب برای این حزب بزرگترین چالش برای لیبرمن محسوب می شود.


حزب مرتس

مرتس یکی از قدیمی ترین احزاب چپ گرای رژیم صهیونیستی است ، که در انتخابات پیش رو با شعار "تغییر نسل ها" وارد شده است. این حزب هم اکنون تحت رهبری خانم "میخائیل زندربرگ" جوان هدایت می شود.

زندنبرگ جانشین زاهاوا گلئون که سال های اخیر رهبری حزب را در اختیار داشت و این حزب تحت رهبری اش 5 کرسی در آخرین انتخابات کسب کرده بود ، شد. حزب دو هفته پیش برنامه های انتخاباتی خود را در یک کنفرانس انتخاباتی بزرگ آغاز کرد.

در این کنفرانس رهبر حزب اعلام کرد ، هدف اصلی حزبش بازگشت چپگرایان به نقشه سیاسی و کسب 10 کرسی کنست است تا بتواند در تصمیم گیری ها تاثیرگذار باشند.

این در حالی اس تکه نظر سنجی ها نشان می دهند که او در رسیدن به این هدف با دشواری های زیادی مواجه خواهد شد.


حزب گیشر (پل)

فقط چند روز از تاسیس این حزب می گذرد. این حزب اوایل سال 2019 به ریاست "اورلی لوی" وپس از انشقاق از حزب اسرائیل خانه ما اعلام موجودیت کرده است.

خانم اورلی لوی ، دختر "دیوید لوی" سیاستمدار معروف صهیونیست و مغربی تبار است که حدود 37 سال عضو کنست رژیم صهیونیستی بود.

نظرسنجی ها آینده بسیار خوبی را برای این حزب در ساختار رژیم صهیونیستی پیش بینی می کنن و نشان می دهد محبوبیت آن رو به افزایش است.

لوی دختر در گفتگوهایش اعلام می کند که دغدغه اصلی اش فعالیت های اجتماعی بود و حزب جدید در حال شکل گیری اش جای شخصیت هایی است که به دنبال ایجاد تغییرات اجتماعی در اسرائیل و شکستن احتکار سرمایه در دست عده ای خاص والتیام بخشیدن بین مرکز ومناطق حومه واقماری است وبه دنبال حمایت از طبقه های ضعیف جهت دستیابی به زندگی شرافتمندانه است.


خانه یهودی (صهیونیسم دینی)

این حزب راستگرا و طرفداران مهاجران صهیونیست (شهرک نشینان) محسوب می شود. بعد از انشقال نفتالی بنت به همراه بارزترین شخصیت زن آن ، دچار زلزله ای درون حزبی شده است.

با این حال رهبران آن خبر داده اند به دنبال تشکیل خانه سیاسی جدید هستند . این حزب در انتخابات گذشته 8 کرسی را کسب کرده بود واز این طریق کرسی وزارتخانه های آموزش وپرورش و دادگستری را به دست آورده بود اما با توجه به شرایط به وجود آمده ، حزب شرایط متفاوتی را در انتخابات آتی خواهد داشت.

حزب شاص (یهودیان شرقی تبار)

این حزب دینی را "آریه درعی" رهبری می کند. نظر سنجی ها حکایت از ان دارد که روز به روز از محبوبیت این حزب دینی کاسته می شود. از این رو پیش بینی می شود که نتواند 7 کرسی خود را در کنست منحل شده فعلی حفظ کند.

آریه درعی که خود به دلیل برخی پرونده های فساد در مظان اتهام قرار داشته و ظاهرا پرونده های جدیدی در رابطه با فریب مالیاتی برای وی در حال تشکیل است.

به اعتقاد تحلیلگران در چنین شرایطی هدف رهبر حزب حفظ قدرت حزب و غلبه بر رقیبی جدی همچون ایلی یشای است.

گفتنی است محبوبیت درعی همچنان در قدس قوی است ودلیل آن پیروزی نامزد مورد حمایت او در انتخابات شهرداری قدس بود.


حزب یهودت هتورا (یهودیان اروپایی)

حزبی دینی به ریاست " یاکوب لیتسمن" است که دچار مشکلات درون حزبی شدیدی است.

این حزب که در پارلمان اخیر 6 کرسی را در اختیار داشت ، به دلیل اختلاف نظر اعضایش در رابطه با خدمت سربازی دچار چند دستگی شده است. در حالی که لیستمن از رویکرد افراطی در رابطه با قانون الزام جوانان دینگرای صهیونیست به خدمت سربازی پیروز کرده اما اعضای این حزب خواهان عقب نشینی ، نرمش واعطای امتیاز جهت حفظ قدرت حزب هستند.

در این گیر ودار حرف وحدیث هایی در رابطه با سرنگونی رهبر حزب هم به گوش می رسد.

این حزب هم اکنون دو جریان حریدیم، یکی جریان حسیدی و دیگر جریان لیتوانی را در خود جای داده است. اختلاف بین جریان های مختلف حزب بعد از انتخابات شهرداری قدس بیشتر هم شده است.


حزب "یاش عاتید" (آینده ای هست)

حزب میانه روی است که یائیر لاپید سیاستمدار و شخصیت رسانه ای سابق آن را رهبری می کند. این حزب در سال 2013 اعلام موجودیت کرد و توانست در انتخابات همان سال شگفتی ساز شود. بعدها مشخص شد این یک حزب موقت و برای دوره انتخابات نیست بلکه می تواند در صحنه سیاسی رژیم صهیونیستی تاثیر گذار بوده وبرای چند دهه آینده در این ساختار فعالیت کند.

این حزب در انتخابات 2015 هم توانست 11 کرسی را به دست آورد. نظر سنجی های جدید نشان می دهند که لاپید بعد از حزب لیکود در رده دوم محبوبیت قرار دارد.

بر اساس یکی از نظر سنجی ها این حزب 20 کرسی را در انتخابات پیش رو کسب خواهد کرد ، امری که احتمال نخست وزیری لاپید را هم افزایش می دهد.

لاپید خود بارها اعلام کرده بود او تنها آلترناتیو نخست وزیری نتانیاهو محسوب می شود.

تحلیلگران بر این باورند لاپید به دنبال افزایش کرسی های حزبش در کنست است و از طریق جذب شخصیت های امنیتی کارکشته ای همچون بینی گانتس یا گابی اشکنازی که هر دو سابقه ریاست ستاد ارتش رژیم صهیونیستی را داشتند به دنبال تحقق این امر است.


لیست مشترک عربی

این لیست متشکل از احزاب عربی فعال در ساختار رژیم صهیونیستی است که در حال حاضر 13 کرسی را در کنست رژیم صهیونیستی در اختیار داشته وایمن عوده رهبری آن را عهده دار می باشد.

بزرگترین قدرت این لیست در همسو شدن اهداف احزاب مختلف عربی است گرچه در حال حاضر اخباری در رابطه با وقوع انشقاق هایی در آن به گوش می رسد.

در صورت اتحاد این احزاب سقف اهداف آنها رسیدن به حد نصاب 15 کرسی در کنست رژیم صهیونیستی است امری که تصور نمی شود سیاست های رژیم صهیونیستی اجازه تحقق آن را بدهد.


حزب کار

حزب قدیمی کار در حال حاضر دوره بحران را پشت سر می گذارد.

با خروج تسیبی لیونی از ائتلاف با این حزب ونیز انتشار اخباری در رابطه با تلاش بسیاری از اعضای حزب برای سرنگونی "آوی گابای" رئیس آن از مسند قدرت ، این حزب حال وضع خوشی در صحنه سیاسی رژیم صهیونیستی ندارد.

این حزب در آخرین انتخابات پارلمانی موفق به کسب 24 کرسی شد ، این موفقیت را مرهون رهبری یتسحاق هرتزوک داشت که انتخابات را با فهرست سیاسی تحت عنوان "اتحاد صهیونستی" در قالب ائتلاف با تسیبی لیونی برگزار کرد.

اما با تغییر رهبری حزب وبه دست گرفتن رهبری آن توسط آوی گابای ، پیش بینی افول قدرت حزب قدرت بیشتری گرفته است در حالی که نظر سنجی ها هم نشان می دهند این حزب حداکثر 14 کرسی را در انتخابات پیش رو به دست خواهد آورد.


حزب لیکود

حزب راستگرای قدیمی که به هر شکل در حال حاضر قدرتمندترین حزب در صحنه سیاسی رژیم صهیونیستی محسوب می شود.

این حزب تحت رهبری بنیامین نتانیاهو موفق شد در انتخابات قبل 30 کرسی کنست را به کسب کند.

نتانیاهو اخیرا اعلام کرد هدف گذاری اش در انتخابات کسب 40 کرسی است.

نظر سنجی های انجام شده، اما حکایت حفظ جایگاه لیکود در همان 30 کرسی است امری که نخست وزیری نتانیاهو را هم برای دور بعدی نیز تضمین می کند.

به اعتقاد کارشناسان ، با توجه به اینکه برنامه های انتخاباتی لیکود در سایه تحقیقات از نتانیاهو انجام خواهد شد ، این مسئله یکی از پارامترهای تاثیرگذار بر نتایج انتخابات محسوب می شود.

با وجود آنکه نتانیاهو برای رقبا و نیز ماموران تحقیق خط و نشان کشیده وتاکید کرده است حتی در صورت محکوم شدن هم به فعالیت سیاسی اش ادامه می دهد ،اما این فعل وانفعال به طور حتم تاثیر خود را بر تصمیمات رای دهندگان صهیونیست خواهد داشت واین امر بزگترین نگرانی اعضای حزب لیکود در حال حاضر محسوب می شود.


برچسب ها: رژیم صهیونیستی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل