کد خبر: ۷۹۲۵۹
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۷
مستند جدید کورتیس چیزیست که نقطه مقابلش می‌شود جمهوری اسلامی. اگر ما می‌گفتیم هایپرنرمالیزیشن در آمریکا در حال وقوع است، برخی می‌گفتند توهم داریم اما این را کورتیس ساخته است. چند مسئله را بررسی می کند. در 1975 انقدر مدیران شهری نیویورک وام گرفته بودند توان بازپرداخت نداشتند و مجبور شدند مدیریت شهر را به بانکدارها بدهند. این اتفاق در شرایطی بود که نیویورک در حال سقوط بود. تغییر مدیریت چیزی است که کورتیس می‌گوید یک تحول ساختاری اتفاق افتاد و سیاستمدارها جایشان را به بانکدارها دادند.
حسن عباسی مهمان نادر طالب زاده در برنامه تلویزیونی عصر بود.  در این برنامه درباره فیلم هایپرنرمالیزیشن(فرابهنجار سازی) و ماجرای خودکشی سربازان آمریکایی صحبت شد.

نادر طالب زاده در ابتدای برنامه گفت: BBC مستند جدیدی با عنوان هایپرنرمالیزیشن از آدام کورتیس پخش کرد. این کار درباره ابهام زمان است و اینکه ما امروز در چه مرحله‌ای واقع شدیم.

حسن عباسی گفت: مستند جدید کورتیس چیزیست که نقطه مقابلش می‌شود جمهوری اسلامی. اگر ما می‌گفتیم هایپرنرمالیزیشن در آمریکا در حال وقوع است، برخی می‌گفتند توهم داریم اما این را کورتیس ساخته است. چند مسئله را بررسی می کند. در 1975 انقدر مدیران شهری نیویورک وام گرفته بودند توان بازپرداخت نداشتند و مجبور شدند مدیریت شهر را به بانکدارها بدهند. این اتفاق در شرایطی بود که نیویورک در حال سقوط بود. تغییر مدیریت چیزی است که کورتیس می‌گوید یک تحول ساختاری اتفاق افتاد و سیاستمدارها جایشان را به بانکدارها دادند. در انتهای مستند نتیجه می گیرد که وقتی ترامپ رئیس جمهور آمریکا می‌شود، نتیجه مستقیم همان اتفاق ها در سال 1975 است.

وی افزود: سیاست امروز در جهان به دست مدیران مالی و اقتصاددان ها افتاده است. امروز مردم ما هم می بینند که کار اقتصاد کشور از دست مسئولان سیاسی خارج است. کورتیس می گوید فضای رسانه ای در آینده پشتیبان مدیران بانکدار شد که نتیجه آن تشکیل جامعه ای مسطح، بدون رهبر و هدایت گر شد که البته به قول خود کورتیس این توهم است. رویای شوروی تغییر دنیا و ایجاد جامعه ای آرمانی بود اما این اتفاق نیفتاد و شوروی فروپاشید. یک نظریه پرداز آن روز گفت که این هایپرنرمالیزیشن است یعنی همه می دانستند شوروی متوهم است و دروغ می گوید اما کسی به روی خودش نمیاورد. کورتیس می گوید امروز در آمریکا هیچ کس دنبال تغییر عالم نیست و نمی دانند چطور باید تغییر ایجاد کنند. این ناتوانی باعث شد تا کشورها دنبال تغییر خودشان باشند.

مستند BBC می‌گوید دوران تغییر گذشته و کسی نمی‌تواند جهان را عوض کند

عباسی گفت: نتیجه چنین جهانی می‌شود رویکرد «همینی که هست» در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، نظامی و حتی اقتصادی. نتیجه چنین ناتوانی در تغییر می‌شود مردمی که نا امیدند و سربازانی که خودکشی می‌کنند. کورتیس می گوید وقتی نتوانستند دنیا را تغییر دهند سعی کردند تا مخاطرات آینده را پیش بینی کنند و مثلا بگویند بحران بدهی‌ها و بیمه‌ها در حال رخداد است، بحران محیط زیست دامن گیر می‌شود اما راه حلی نیست و بسیاری بحران های دیگر. همه حرف کورتیس در مستندش این است که دوران تغییر گذشته و به بن بست رسیده ایم. خب اینها عصر و جهان امروز را نمی شناسند بهمین دلیل سردرگمند و به یک بحران کلیدی رسیده اند.

طالب زاده گفت: نکته مهم این فیلم همین سردرگمی و بن بست است. کورتیس در مستندش اشاره درستی به انقلاب اسلامی ندارد و آن را نادیده می‌گیرد البته شیطنت می کند و می گوید این آسیب ها بخاطر همان خیزش است.

هایپرنرمالیزیشن علت فروپاشی رم و شوروی بود؛ امروز این مقدمه برای آمریکا رخ داده است

عباسی ادامه داد: در جامعه بیایانی هنجار و قانون تعریف می کنند. این می شود نرمالیزاسیون که یعنی جامعه طبیعی و پایدار شده و دیگر قانون درست و حسابی دارد. وقتی جامعه بدوی اشباع شد و به این نرمالیزاسیون رسید، اگر جامعه ای از این هنجارها عبور کرد می‌گوییم هایپرنرمالیزیشن. یعنی دیگر با این هنجارها اقناع نمی شود و می خواهد فراتر برود. نمونه چنین جامعه ای می شود امپراطوری روم که فروپاشی اش حتمی است. این که حرف از افول آمریکا و غرب زده می‌شود،‌مقدمه ای دارد که همان هایپرنرمالیزیشن است.

عباسی گفت: امسال پمپئو وزیر خارجه آمریکا می گوید ملت ایران باید نرمال شود. نرمالیزاسیونی که جریان لیبرال و آمریکایی ها می گویند در شرایطی است که خودشان به هایپرنرمالیزیشن رسیده اند و درحال سقوطند. این نکته تعارض و تناقض عمل غرب علیه ایران را نشان می دهد. آنها اول باید مشکل هایپرنرمالیزیشن خودشان را حل کنند بعد دنبال نرمالیزاسیون ایران باشند!

دیدید مقاومت ما در منطقه سود ده بود؟ 1 دلار خرج کردیم، 1000 دلار قرارداد بستیم

حسن عباسی تاکید کرد: شرایط امروز منطقه و اثرگذاری ایران در عراق و سوریه را ببینید. در روزهای گذشته رهبر انقلاب به سردار سلیمانی نشان ذوالفقار اعطا کردند، نشانی که بالاتر از همه نشان های فتح و ... است و برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی به یک فرمانده تعلق می گیرد. این نشان یک پیام مهم برای آمریکا دارد. آنها ژنرال ماتیس 4 ستاره را آوردند در فرماندهی منطقه مستقر کردند و 7 تریلیون دلار برای منطقه هزینه کردند اما جریان مدافعان حرم، فاطمیون و حشد الشعبی ایستادند. اگر آنها نبودند امروز این سفر رئیس جمهورمان به عراق انجام نمی شد و حجم مراودات سیاسی و اقتصادی به این سطح نمی رسید. ما حدود 14 میلیارد دلار با عراق به توافق اقتصادی رسیدیم. ایران به چنان قدرتی رسیده است که ما ماتیس و آمریکا را شکست دادیم و بصورت رسمی رئیس جمهورمان را وارد عراق می کنیم، نه شبانه و دزدکی. در چنین شرایطی است که پمپئو توییت می زند و می گوید ملت ایران باید نرمال شود، اتفاقا ما نرمال هستیم و شما غیرنرمالید که رئیس جمهورتان دزدکی سفر می کند و 7 تریلیون دلار خرج می کند اما آخرش برنده ایران است. پیام این 14 میلیارد دلار توافق اقتصادی بین ایران و عراق مشخص است برای کسانی که مخالف حضور نظامی ایران بودند. 1 دلار خرج کردن در منطقه معادل 1000 دلار ما به ازای قرارداد اقتصادی دارد. دیدید این مقاومت سود ده هم بود. اگر ما در سوریه و عراق نجنگیده بودیم امروز هیچ خبری از این قراردادها نبود. فضای مستند هایپرنرمالیزیشن مثل بومرنگی است که به خود آمریکا و غرب بر می گردد.

برهوت اندیشه در غرب/ نتیجه فعالیت استراتژیست‌ها بدون ایده فیلسوف‌ها فروپاشیست

عباسی گفت: غرب امروز با برهوت اندیشه روبروست و هیچ تئوریسین و نظریه پرداز ترازی را ندارد. اگر در یک جامعه فیلسوف‌‌ها و تئوریسین‌ها کنار بروند و کار دست استراتژیست‌ها بیفتد، آن جامعه دچار فروپاشی می‌شود. استراتژیست‌ها باید تابع تفکر فیلسوف‌ها باشند، وقتی فیلسوفی وجود نداشته باشد می شود چیزی که امروز در آمریکا می‌بینیم. امروز آکادمیسین‌ها و تئوری‌پرداز های غربی هم گرفتار سلبریتی بازی هنرمندان و ورزشکاران شدند که این فاجعه است! بعد از هابرماس، نوام چامسکی و گیدنز غرب با چه کسی می‌خواهد تغییر کند؟

وی افزود: آمریکا باید ببیند چه کسی در مقابلش ایده تغییر دنیا را دارد. اگر جمهوری اسلامی و تفکر امام خمینی(ره) نیست پس چه هست؟ امام خمینی بود که هایپرنرمالیزیشن شوروی را تشخیص داد و اعلام کرد. ایران دوچهره از سیاست خارجی اش را نشان داد که اولی مذاکره با غرب بود و به همه ثابت شد که نتیجه ای نداشت اما روی دوم ایران، پیشبرد سیاست بومی مقاومت و قدرت بود که نتیجه اش سفر رئیس جمهور به عراق و توافقات گسترده سیاسی و اقتصادی بود. حضور بشار اسد در ایران و حضور روحانی در عراق حکایت از پیروزی بزرگ است و یعنی آنکسی که باید به نرمال‌ها تن بدهد، آمریکا و غرب است و نرمال‌ مرجع هم نرمال ایران است نه غربِ گرفتارِ هایپرنرمالیزیشن.

10 سال دیگر عمده کشورها قانون همجنسبازی را امضا کرده‌اند؛ عده‌ای هم در داخل می‌گویند اگر بد بود اینهمه کشور ملحق نمی‌شد!

عباسی ادامه داد: نرمال‌های غرب چیست؟ سند 2030 در حوزه فرهنگ و لوایح FATF در حوزه مسائل اقتصادی و بسیاری لوایح دیگر در حوزه مسائل اجتماعی سیاسی. امروز هر سه ماه قانون همجنسبازی را در مجالسشان بررسی و تصویب می‌کنند. پارسال آلمان و استرالیا تصویب کردند و آخرین کشور هم هند بود. الان 27 کشور این قانون را در پارلمان‌هایشان تصویب کردند. 10 سال دیگر بخش عمده‌ای از کشورهای دنیا این را تصویب خواهند کرد. امروز می‌گویند ایران را تحریم می‌کنیم و مراوده مالی نمی‌کنیم چون بالاخره صد و اندی کشور FATF را پذیرفتند و ایران آن را نپذیرفته است.  10 سال دیگر ایران را تحریم می‌کنند بابت عدم پذیرش قوانین همجنسبازی! عده‌ای هم در داخل استدلال می کنند که اگر بد بود اینهمه کشور به آن ملحق نمی‌شدند[می‌خندد].

نظامی‌ها وارد اقتصاد نشوند، اقتصادی‌ها هم وارد سیاست‌ نشوند/«منطق بازار» آمریکا را به قهقرا کشانده است

عباسی گفت: مردم ایران باید بدانند امروز بخشی از مشکلات اقتصادی جامعه ما بدلیل جابجایی عناصر مدیریت مالی با سیاست‌مدارهاست. اقتصادیون باید سر جای خود باشند و سیاست را به سیاست‌دان‌ها بسپارند. همانطور که می‌گویند نظامی‌ها نباید کار اقتصادی کنند، اقتصادی‌ها و مدیران مالی هم نباید کار سیاسی کنند و به سیاست ورود کنند. کورتیس می‌گوید اگر اقتصادیون در جایگاه سیاست جای گرفتند، جامعه سیاست‌زدایی می‌شود. اساسا سیاست زدایی که در جامعه بشری صورت گرفته بابت این است که در سپهر سیاست، سیاست‌مداران جای خود را به کسانی دادند که منطق‌شان «منطق بازار» است. منطق بازار، در سیاست جواب نمی‌دهد و همین منطق است که آمریکا و اروپا را به این قهقرا کشانده است.

طالب زاده در ادامه برنامه درباره خودکشی سربازان آمریکایی صحبت کرد. او گفت: اخیرا ترامپ اعتراف کرد که سالانه 6000 سرباز و کهنه سرباز آمریکایی خودکشی می‌کنند. این خیلی عجیب است.

نظامی آمریکایی فاقد ایدئولوژی، اعتقاد و آرمان است به همین دلیل صرفا مزدور است و افسرده

حسن عباسی گفت: افراد نظامی در شرایط جنگی موقعیت حساسی را تجربه می‌کنند و فشار روانی بسیاری را متحمل می‌شوند. نظامیان ایران بخاطر باورهای دینی و اعتقادی آماده ایثار و شهادتند و حتما مراقب این هستند که غیر نظامی‌ها آسیب نبینند. مشکلات روحی و روانی چرا در نظامی آمریکا وجود دارد اما در نیروی سپاه یا حزب الله و حشد الشعبی وجود ندارد؟ چون نظامی آمریکا آمده در جایی عملیات می کند که موضع ایدئولوژیکش نیست، مزدور است. وقتی طرف آرمان و اعتقادی ندارد و صرفا گلوله می‌اندازد نتیجه اش همین خودکشی‌ها می‌شود. اما محسن حججی ما چکار می‌کند؟ در نامردی ترین و پست ترین شکل ممکن جریان لیبرال داخل کشور آمدند گفتند مدافعان حرم ایرانی برای پول یا قدرت بشار اسد می‌روند! آنها چند ماه بعد حمله داعش به مجلس شورای اسلامی و حمله تروریستی به رژه اهواز را دیدند. سرباز و نظامی ما برای آرمانش می جنگد، ما دنبال مهدویت و عصر ظهور هستیم. اینهاست که باعث می‌شود نظامی ایرانی افسرده نباشد. همین الان من و شما آقای طالب زاده هر دو در دفاع مقدس حضور داشتیم، اما آیا افسرده‌ایم؟ [می خندد]

وی افزود: پاسداران ایران چند سال قبل کماندوهای آمریکایی را در آب های خلیج فارس اسیر کردند. آنها زبده ترین نظامیان آمریکا هستند اما در مقابل روحیه فرزندان ما حتی نتوانستند دست به اسلحه ببرند. زانو زدند و اشک ریختند. فرمانده آنها با گریه از ایران عذرخواهی کرد. حالا این تصویر را با صحنه اسارت محسن حججی مقایسه کنید. او می داند که سرش بریده می‌شود اما نه گریه می‌کند و نه حقارتی از خودش نشان می‌دهد. این ها نشان دهنده تفاوت نگاه‌هاست. سرباز آمریکایی برای چه باید کشته شود؟ لیبرالیسم هم شد ایدئولوژی که کسی برای آن کشته شود و جانش را به خطر بیندازد؟ همین می‌شود که طرف بیمار روانی می‌شود و در آخر مجبور به خودکشی می‌شود. نظامی و فرمانده ایرانی سال‌هاست در قنوت نمازش از خداوند متعال توفیق شهادت را می‌خواهد،‌حالا این را بگذارید کنار ژنرال ماتیس 4 ستاره آمریکایی! او باید هم از قاسم سلیمانی ما شکست بخورد.

برچسب ها: آمریکا
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل