کد خبر: ۷۹۲۸۶
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴
پس از سقوط بوئینگ مکس ۷۳۷ که باعث کشته شدن بیش از ۳۰۰ نفر شد، انتخاب مهندسان این هواپیما سازی که تصمیم گرفتند یک موتور بزرگتر را در یک هواپیمای ساخت دهه ۱۹۶۰ قراردهند، زیر سوال رفت .
فوربز: پس از تصادف بوئینگ مکس 737 که باعث کشته شدن بیش از 300 نفر شد، انتخاب مهندسان این هواپیما سازی که تصمیم گرفتند یک موتور بزرگتر را در یک هواپیمای ساخت دهه 1960 قراردهند، زیر سوال رفت . 

در مکس 737 که در 2017 آغاز به کار کرد، موتور ها روی بال ها بالا تر و جلوتر نصب شده بودند. بوئینگ دریافت اندازه بزرگتر آنها و مکانشان باعث می‌شود دماغه هواپیما در سرعت های نسبتا زیاد به بالا تمایل پیدا کند و خطر از دست دادن ارتفاع را زیاد کند. برای مقابله با این مشکل، بویینگ یک برنامه کنترل پرواز با نام MCAS اضافه کرد که به طور خودکار هنگام کنترل دستی هواپیما دماغه آن را به سمت پایین بکشد . 

به نظر می رسد یک زاویه اشتباه پرواز باعث خطای MCAS در پرواز 610 لاین ایر شده تا این هواپیما کمی پس از برخاستن از باند در 29 اکتبر در ساحل اندونزی سقوط کند و همه 189 سرنشین آن کشته شوند. شباهت های بین این تصادف و سقوط روز یکشنبه هواپیمای اتیوپی که 157 نفر مسافر داشت باعث شد تمام کشور ها مکس 737 را زمین‌گیر کنند. محققان در حال کار برای یافتن دلیل سقوط هستند . 

در ابتدای این دهه، بویینگ در فکر جایگزینی 737 با یک هواپیمایی کاملاً جدید بود که وزنی سبک تر، بدنه ای بیضی شکل، سیستم الکتریکی پیشرفته و موتور بزرگتر و کارآمدتر داشت ولی طراحی هواپیمای جدید ریسک بیشتری داشت . 

در حالی‌که هواپیماهای جدید به سختی آزمایش می‌شوند و برای دریافت مجوز مورد بازبینی قرار می گیرند، مشکلات پس از وارد شدن آنها به سرویس پرواز به وجود می آید، هم از نظر فنی و هم از نظر فهم خلبان از سیستمها . یک هواپیمای ایرباس a320 طی پرواز نمایشی خود در یک نمایشگاه هوایی در فرانسه در 1988 سقوط کرد چون خلبان منطق کنترل پرواز را خوب درک نکرده بود . 

جان هاوس، پروفسر هوانورد گفت:« اگر یک طراحی جدید و تمیز انجام داده شود ، باز هم ریسک بیشتری به سیستم وارد میکند» . 

آتش سوزی باتری لیتیوم_آهنی که باعث 3 ماه زمین‌گیری بوئینگ 787 در 2013 شد، به خاطر تلاش برای انتقال یک طراحی الکتریکی جدید بود. مشخص نبود که بتوانند در زمانی قابل قبول مشکل را پیدا کنند . 

مشکل MCAS در مقایسه با آن ساده تر است اما پیامدهای آن جدی تر بوده اند. بویبنگ در حال کار روی نرم افزاری است برای بهبود نقص قبلی و و البته بهبود آموزش کار با آن. متخصصان عقیده دارند این مشکل برطرف می شود . 

 737 یکی از هواپیماهای پرفروش است که بیش از ده هزار فروند از آن تولید شده است . 
نصب دوباره موتور روی یک مدل جدید زیاده روی نیست. MCAS باید کار کند و با این نرم افزار جدید به درستی کار خواهد کرد .

 بر روی تولید کنندگان هواپیما فشار های تجاری وجود دارد تا یک مدل قدیمی را به روز کنند چون سریع تر، ارزان تر و روند مجوز گیری آن آسان تر است . 


برچسب ها: بوئینگ
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل