کد خبر: ۸۰۰۳۵
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۲
کشتی سعودی، که قرار بود تسلیحاتِ از پیش خریداری‌شده از فرانسه را به عربستان انتقال دهد، در سایه تلاش نهادهای حقوق بشری و فعالان ضد جنگ، دست‌خالی بازگشت.
یک مقام مسئول محلی در فرانسه به خبرگزاری «رویترز» اعلام کرد، کشتی سعودی، که قرار بود تسلیحات خریدای‌شده از فرانسه را منتقل کند، بندر «لوهاور» را بدون بارگیری تسلیحات، به سمت بندر «سانتاتدر» اسپانیا ترک کرد.

روز پنجشنبه دو گروه حقوقی در فرانسه تلاش کردند تا مانع از انتقال تسلیحات فرانسوی با  کشتی سعودی، که در شمال این کشور لنگر انداخته بود، شوند؛ چرا که به گفته آنها، این محموله معاهده بین‌المللی تجارت تسلیحات را نقض می‌کند.

گروه حقوق بشری فرانسوی موسوم به «ACAT» از دادگاه اداری در پاریس درخواست کرده بود که «فورا و به صورت اضطراری» حکم به توقف بارگیری تسلیحات بدهد؛ چرا که تسلیحات فروخته شده به عربستان ممکن است در جنگ علیه یمن به‌کار گرفته شود و به همین دلیل ناقض یکی از قطعنامه‌های سازمان ملل است.

در حالی‌که دادگاه پاریس به شکایت سازمان آکات ترتیب اثر نداد، اما کشتی عربستان بدون حمل تسلیحات از بندر لوهاور خارج شد.

مقام‌های فرانسه، چهارشنبه با اذعان به این‌که بارگیری تسلیحات به کشتی سعودی انجام خواهد شد، تأکید کردند که «هیچ دلیلی» وجود ندارد که این تسلیحات در جنگ یمن استفاده خواهد شد.

پایگاه خبری «دیسکلوز» فرانسه، با استناد به اطلاعات نظامی درز شده گزارش داده است که این تسلیحات شامل اقلامی مانند تانک و سامانه‌های موشکی هدایت شونده با لیزر بوده است.

عدم تحویل تسلیحات نظامی مایه شرمساری برای «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه می‌تواند باشد؛ چرا او که حامی این معامله بود.

مکرون پنج‌شنبه با بالاگرفتن اعتراضات اعلام کرد که مسئولیت فروش سلا های فرانسوی به عربستان و امارات را که ممکن است در یمن مستقر شود، برعهده می‌گیرد. ماکرون گفت که «ضمانت‌هایی» برای استفاده نشدن این تسلیحات علیه غیرنظامیان دریافت کرده است.

طبق این گزارش، « محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصار الله یمن اصرار امانوئل ماکرون برای فروش سلاح به عربستان به بهانه استفاده نشدن از آنها علیه غیرنظامیان را نفاق و درویی آشکاری برای فرار از جنایات خواند.

وی در توییت خود از فرانسه و کشورهای همدست با ائتلاف متجاوز به یمن خواست تا فروش سلاح به ریاض و ابوظبی را متوقف کنند.

تازه‌ترین گزارش «مؤسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم» موسوم به «سیپری» که اواخر ماه گذشته میلادی منتشر شد، می‌گوید بالاترین هزینه‌های نظامی در سال 2018 به ترتیب به کشورهای آمریکا، چین، عربستان سعودی، هند و فرانسه تعلق داشت که به برآورد «سیپری»، معادل 60 درصد کل هزینه‌های نظامی جهان بود.

عربستان سال گذشته 67.6 میلیارد دلار هزینه‌های نظامی داشته است.


برچسب ها: عربستان
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل