کد خبر: ۸۰۱۷۹
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۳
پس از این که عربستان سعودی اعلام کرد هواپیماهای بدون سرنشین حامل مواد منفجره، به دو ایستگاه چاه نفت متعلق به شرکت دولتی آرامکو حمله کرده‌اند، قیمت نفت جهش کرد.
رویترز: روز سه‌شنبه، پس از اینکه برترین صادرکننده نفت جهان، عربستان سعودی، اعلام کرد هواپیماهای بدون سرنشین حامل مواد منفجره، به دو ایستگاه چاه نفت متعلق به شرکت دولتی آرامکو حمله کرده‌اند، قیمت نفت جهش کرد.

تا ساعت ۱۶:۲۲ به وقت تهران، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، ۸۳ سنت یا ۱.۱۸ درصد جهش کرد و دوباره به ۷۱.۰۶ دلار بازگشت.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۵۵ سنت یا ۰.۹ درصد جهش کرد و به ۶۱.۵۹ دلار رسید.

خبرگزاری دولتی عربستان، به نقل از وزیر انرژی این کشور، خالد الفالح گفت: آرامکوی سعودی فعالیت‌های پمپاژ نفت در خط‌لوله شرقی-غربی را تا زمان ارزیابی خسارت، متوقف می‌کند، اما تولید و صادرات نفت بدون اختلال ادامه خواهد یافت.

فالح گفت: این حمله یک اقدام تروریستی بوده است که عرضه جهانی نفت را هدف قرار داده است.

پیش از این عربستان سعودی اعلام کرده بود که روز یکشنبه دو کشتی نفتکش این کشور در آب‌های امارات متحده عربی، هدف حمله قرار گرفته‌اند. این اتفاقات، تنش‌ها را در مهم‌ترین منطقه صادرکننده نفت جهان بالا برده است.

یک مقام آمریکایی ایران را مقصر احتمالی دانسته است، اما مقامات ایران این مساله را رد کرده‌اند. تلویزیون گروه حوثی‌های یمنی روز سه‌شنبه اعلام کرد این گروه حملات پهپادی به تأسیسات سعودی را انجام داده است.

یک پنجم نفت مصرفی جهان از تنگه هرمز به سراسر دنیا صادر می‌شود.


برچسب ها: قیمت نفت
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل