کد خبر: ۸۰۲۲۵
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
کرانه باختری رود اردن به لحاظ اشراف به کم عمق ترین منطقه جغرافیایی سرزمین های سال 1948 و امکان رسیدن به ساحل مدیترانه در منطقه قلقیلیة، جمعیت فلسطینی و یهودی، به دلیل وجود شهرک هایی یهودی نشین و بافت یهودیان مذهبی و افراطی، به دلیل وجود پایگاه های نظامی و تجهیزات لجستیک، به دلیل منابع آبی و کشاورزی، به دلیل نزدیکی به اردن و امکان سرازیر شدن آوارگان فلسطینی اردن به داخل فلسطین و به جهت وجود مکان مذهبی و قدس دارای ارزشی بالا برای صهیونیست ها است و هرگونه انفجار اوضاع در این منطقه کیان صهیونیست ها را به خطر خواهد انداخت.
سال 2002 رژیم صهیونیستی، دو سال پس از انتفاضه الاقصی تصمیم گرفت از نوار غزه خارج شود هرچند این اقدام در آن سال انجام نشد و صهیونیست ها سال 2005 شهرک ها و پادگان های نظامی نوار غزه را خالی کردند اما این قطعیت در محافل تصمیم گیری رژیم صهیونیستی به وجود آمده بود که حضور در نوار غزه برای آنها هزینه زا است و هزینه های غزه به حضور در آنجا نمی ارزد.

برخلاف نوار غزه، نگاه صهیونیست ها به کرانه باختری اینگونه نبوده است. آنها همواره اعلام کرده اند که از ذره ای از خاک کرانه باختری نخواهند گذشت. از سوی دیگر صهیونیست ها به شدت بر اوضاع کرانه باختری نظارت داشته، کوچک ترین تحرکی را در آنجا رصد می کنند. در راستای همین رصد و نظارت دائمی صهیونیست ها بر کرانه باختری، آنها به شدت از انفجار اوضاع در این منطقه فلسطینی نشین که حدود 3 میلیون فلسطینی را در خود جای داده است در هراس و نگرانند. سؤال مهم اینجا است که چرا صهیونیست ها از انفجار اوضاع در کرانه باختری می ترسند؟

موقعیت جغرافیایی کرانه باختری

کرانه باختری از حیث جغرافیایی تقریبا در نقطه میانی فلسطین قرار گرفته است. سرزمین های اشغالی سال 1948 که صهیونیست ها آن را «اسرائیل» نامیده اند فاقد عمق استراتژیک است و ضعیف ترین بخش آن در نقطه مرکزی کرانه باختری در منطقه ای به نام «قلقیلیة» قرار گرفته است. فاصله مرز کرانه باختری از منطقه «قلقیلیة» تا ساحل مدیترانه کمتر از 14 کیلومتر است. هرگونه اقدام مقاومتی و نظامی از این ناحیه می تواند به راحتی به ساحل مدیترانه برسد و آنچه صهیونیست ها به آن اسرائیل می گویند را از هم جدا کند و این یک خطر استراتژیک برای صهیونیست ها است که به شدت از آن در هراسند.

از طرفی دیگر کرانه باختری در شمالی ترین نقطه خود با فاصله ای کمتر از 30 کیلومتر به جولان اشغالی می رسد و دسترسی آسانی به جولان دارد.

وجه دیگر جغرافیایی کرانه باختری، نزدیکی مناطق شمال غربی آن به منطقه تل آویو و حیفا است که بیشترین تمرکز صنعتی و پایتخت اداری صهیونیست ها در آنجا قرار دارد.

همه این وجوه به اضافه وجود قدس در نقطه جنوب غربی کرانه باختری اهمیت این منطقه را برای صهیونیست ها به اوج خود رسانده است.

جمعیت فلسطینی کرانه باختری

در کرانه باختری قریب سه میلیون فلسطینی زندگی می کنند که بیشتر آنها را جوانان فلسطینی تشکیل می دهند این جوانان به دلیل فشارهای مختلفی که از بدو تولد تحمل می کنند پتانسیل بالایی برای مقابله با صهیونیست ها دارند. انتفاضه فردی که از سال 2015 و در پی تلاش صهیونیست ها برای اجرای طرح تقسیم زمانی مسجدالاقصی آغاز شد و تا کنون نیز ادامه دارد این مسئله را ثابت کرد. این جمعیت که اکثر آنها تحصیل کرده هستند برای صهیونیست ها یک خطر بالفعل محسوب می شوند.

داشتن مرز با اردن

رود اردن که از شمال فلسطین و جولان سرچشمه گرفته و به دریای مرده می ریزد، مرز کرانه باختری و اردن است. کرانه خاوری آن کشور اردن و کرانه باختری این رود فلسطین است. وجه نامگذاری «کرانه باختری» به همین دلیل است. کرانه باختری با همین مرزها با اردنی در ارتباط است که دو سوم جمعیت آن یعنی دست کم 4 میلیون فلسطینی را در خود جای داده است. هرگونه هرج و مرج در کرانه باختری می تواند موجب سر ریز شدن این جمعیت به فلسطین شود که اگر این اتفاق بیفتد مساوی از بین رفتن رژیم صهیونیستی است.

وجود شهرک های صهیونیست نشین

در کرانه باختری صدها شهرک صهیونیست نشین قرار دارد. این شهرک ها از حیث جمعیت براساس آماری متفاوتی که داده می شود بین 700 تا 900 هزار نفر جمعیت دارند. این جمعیت برای صهیونیست ها که به شدت از نداشتن جمعیت در رنج اند بسیار مهم است. از سوی دیگر به دلیل سکونت یهودیان مذهبی و افراطی در این شهرک ها، رشد اصلی جمعیت رژیم صهیونیستی مربوط به این شهرک ها است و رشد جمعیت سایر مناطق که یهودیان سکولار در آنجا ساکن هستند کمتر از یک درصد است.

از حیث نظامی نیز ساکنان افراطی شهرک ها در بسیاری موارد با تشکیل تیم های ترور و حفاظت به کمک ارتش رژیم صهیونیستی می آیند و کمکی برای دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی هستند.

از حیث اقتصادی شهرک های صهیونیست نشین کرانه باختری به دو دسته عمده تقسیم می شوند. برخی از آنها صنعت پایه و برخی دیگر کشاورزی پایه هستند که به آنها «کیبوتس» اطلاق می شود. این دو نوع شهرک بخش قابل توجهی از اقتصاد رژیم صهیونیستی را شکل می دهند که نبود آنها ضربه ای به اقتصاد رژیم صهیونیستی خواهد بود.

وجود پایگاه نظامی و تجهیزات نظامی فراوان

صهیونیست ها برای حفاظت از شهرک های صهیونیست نشین و حفظ کرانه باختری برای خودشان پایگاه های نظامی متعددی در این منطقه بنا کرده اند برخی از این پایگاه ها به دلیل بزرگی و اهمیت دارای جاده های اختصاصی هستند که هیچ کس اجازه عبور از آنها را ندارند. این پایگاه ها اکنون مملو از سلاح و تجهیزات نظامی هستند. هرگونه حرکت اجتماعی و جمعی در کرانه باختری اگر به اشغال این پایگاه ها بینجامد موجب خواهد شد مقادیر قابل توجهی سلاح و تجهیزات نظامی در اختیار مردم قرار گیرد و چه بسا کرانه باختری از این طریق مسلح شود.

قدس و مکان های مذهبی، نقطه عطف کرانه باختری

قدس نقطه عطفی در کرانه باختری است قدس نقطه ای است که موجب دسترسی فلسطینی ها به قدس به ویژه مجموع الاقصی می شود. از سوی دیگر نقاطی مثل حرم ابراهیمی در الخلیل و بسیاری نقاط مقدس همچون کلیسای المهد و محل تولد حضرت یوسف(ع) و ... همگی در کرانه باختری هستند این نقاط، نقاط درگیری و اختلاف فلسطینی ها و یهودیان هستند که هیچ یک نیز حاضر نیستند از آن بگذرند. لذا اهمیت کرانه را بیش از پیش بالا برده اند.


یک رسانه صهیونیستی: نتانیاهو با حمایت ترامپ حاکمیت اسرائیل بر کرانه باختری را اعمال خواهد کرد

یورش نظامیان صهیونیست به کرانه باختری؛ بیانیه گروه‌های اسلامی رام‌الله درباره سالروز نکبت

منابع آبی و کشاورزی کرانه باختری
کرانه باختری دارای بیشترین منابع آبی زیر زمینی و جاری در فلسطین است. دره اردن از این لحاظ یک نقطه استراتژیک است. خاک مناسب و هوای مدیترانه ای بر این مزیت افزوده است. صهیونیست ها بدون منابع آبی و کشاورزی کرانه باختری تنها می توانند بر آب شیرین کن های ساحل مدیترانه اتکا کنند که به هیچ وجه نیازهای آنها را تأمین نخواهد کرد و بدون این منابع آنها فاقد کشاورزی و حتی آب شرب خواهند بود مسئله ای که می تواند موجب فرار جمعیت شود و این خط قرمزی است که صهیونیست ها حاضر به عبور از آن نیستند.

جمع بندی

کرانه باختری رود اردن به لحاظ اشراف به کم عمق ترین منطقه جغرافیایی سرزمین های سال 1948 و امکان رسیدن به ساحل مدیترانه در منطقه قلقیلیة، جمعیت فلسطینی و یهودی، به دلیل وجود شهرک هایی یهودی نشین و بافت یهودیان مذهبی و افراطی، به دلیل وجود پایگاه های نظامی و تجهیزات لجستیک، به دلیل منابع آبی و کشاورزی، به دلیل نزدیکی به اردن و امکان سرازیر شدن آوارگان فلسطینی اردن به داخل فلسطین و به جهت وجود مکان مذهبی و قدس دارای ارزشی بالا برای صهیونیست ها است و هرگونه انفجار اوضاع در این منطقه کیان صهیونیست ها را به خطر خواهد انداخت به همین دلیل است که همواره بگیر و ببندهای صهیونیست ها در این منطقه جاری است و حاضر نیستند کمترین ایجاد حساسیت برای این منطقه را تاب بیاورند.

نکته قابل توجه این است که از این حیث کرانه باختری پل آزادی تمام فلسطین است و تغییر شرایط در آن می تواند به آزادی تمام فلسطین تاریخی ختم شود.


برچسب ها: کرانه باختری
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل