کد خبر: ۸۰۴۱۴
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳
یک پایگاه خبری آلمانی در گزارشی با بررسی نتایج انتخابات پارلمان اروپا نوشت که نتایج حاکی از آن است که ستاره بخت حزب حاکم در آلمان رو به افول است.
دویچه‌وله در گزارشی به بررسی انتخابات اخیر پارلمان اروپا پرداخت و نوشت در انتخابات پارلمان اروپا در آلمان طرفداران اتحادیه اروپا برنده هستند، اما ستاره بخت یک حزب بزرگ از این جناح در حال افول است که این می‌تواند به انحلال دولت ائتلافی آلمان بیانجامد. 

در انتخابات پارلمان اروپا در آلمان، اتریش و هلند راست‌گرایان پوپولیست، بر خلاف انتظار، به موفقیت خیره‌کننده‌ای دست‌ نیافتند. این یک نتیجه مثبت انتخابات آخر هفته است.

نکته مثبت دیگر، افزایش شمار رای‌دهندگان در بسیاری از کشورهاست. علت این امر برجسته‌ ساختن اهمیت انتخابات از جانب ناسیونالیست‌ها و طرفداران اتحادیه اروپا بود.

علاوه بر این آمار رای‌دهندگان زیر 30 سال نسبت به انتخابات دور گذشته افزایش چشمگیری داشت؛ سند دیگری برای اینکه به اروپا و این پرسش اهمیت داده می‌شود که چگونه می‌خواهیم با یکدیگر زندگی کنیم. 

بیشترین آرای این گروه سنی را حزب سبزها کسب کرد که در مبارزات انتخاباتی موضوع حفاظت از آب و هوا را قبضه کرده بود، موضوعی که به آینده پیوند خورده است.

یکشنبه گذشته برای سوسیال‌دموکرات‌های آلمان روزی فاجعه‌بار محسوب می‌شود. آرای قدیمی‌ترین حزب دموکراتیک آلمان در انتخابات پارلمان اروپا به زیر 16 درصد رسید.

اما این کل فاجعه نیست: روز یکشنبه هم‌زمان در ایالت برمن انتخابات پارلمانی هم برگزار شد. در این ایالت در 73 سال گذشته سوسیال دموکرات‌ها حکومت می‌کردند، اما دوران آنها به پایان رسیده و برای نخستین بار یک مرد عضو حزب دموکرات مسیحی پیروز انتخابات شده است.

این شکست دوگانه پیامدهایی خواهد داشت، زیرا گواهی است بر اینکه این حزب به آخر خط رسیده و فقط می‌تواند از طریق نوسازی بنیادین امیدی به آینده داشته باشد.

در روزهای آینده در بروکسل نمایندگان بر سر این بحث و جدل خواهند کرد که کدام پست و مقام به کدام حزب برسد.

در آلمان اما بحث‌ها اساسی‌تر خواهند بود. در اینجا پرسش محوری این می‌تواند باشد که ائتلاف دولتی تا کی می‌خواهد خودش و ملت را عذاب دهد.

پس از انتخابات آخر هفته اخیر این احتمال وجود دارد که دوران مرکل پس از 14 سال، از بد حادثه توسط حزب مؤتلفش، یعنی حزب سوسیال دموکرات، به پایان برسد و در سال جاری انتخابات زودرس برگزار شود.

در این صورت انتخاباتی خواهیم داشت با پرسش‌های بی‌پاسخ فراوان و تنها یک امر مسلم: اینکه آنگلا مرکل دیگر پا به میدان رقابت نخواهد گذاشت.


برچسب ها: مرکل
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل