کد خبر: ۸۱۶۵۹
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
وزارت خارجه آمریکا درباره موضوع مطرح شده از سوی برخی کارشناسان مبنی بر راضی شدن واشنگتن به تعلیق فعالیتهای هسته‌ای کره شمالی توضیحاتی داد.
وزارت خارجه آمریکا روز گذشته ابراز امیدواری کرد در آستانه مذاکرات تازه با پیونگ یانگ که قرار است در ماه جاری میلادی برگزار شود، آمریکا امیدوار است که شاهد تعلیق در برنامه هسته‌ای کره شمالی به عنوان آغاز فرایند خلع سلاح باشد.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که مذاکره با کره شمالی احتمالا در ماه جولای و احتمالا در 2 تا 3 هفته آتی برگزار خواهد شد.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه در کنفرانس خبری خود گفت: تعلیق هرگز هدف نهایی فرایند (مذاکرات) نبوده است. این موضوعی است ما امیدواریم در ابتدا شاهد آن باشیم. اما تصور نمی‌کنم دولت هیچوقت تعلیق را به عنوان هدف نهایی مذاکرات در نظر گرفته باشد. این موضوع در آغاز فرایند مذاکرات مطرح است.

وی همچنین گفت که استیفن بیگن، نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی در جریان سفر هفته اخیر خود به اروپا با  همتای کره جنوبی خود نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد. کره جنوبی یکی از میانجی‌گران اصلی در مذاکرات هسته‌ای آمریکا و کره شمالی بوده و به نظر دولت کنونی سئول علاقه زیادی به نزدیک شدن روابط خود و آمریکا با پیونگ یانگ را دارد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی اواخر ماه میلادی گذشته در دیداری به ظاهر ناگهانی در منطقه غیرنظامی شده کره شمالی دیدار کردند و به واسطه این اقدام سمبولیک ترامپ به اولین رئیس‌جمهوری آمریکا تبدیل شد که قدم به خاک کره شمالی گذاشته است.

ترامپ بعد از بازگشت از کره شمالی با استفاده از توییتر شخصی خود شروع به تعریف و تمجید از دستاوردهای خود در توافق با کره شمالی پرداخت. البته واضح است که هنوز طرفین به خواسته‌های خود نرسیده و حتی با توجه به انتظارات قبلی رهبر کره شمالی و ترامپ به نظر رهبر جوان کره شمالی دست برتر در مذاکرات را در اختیار داشته و می‌تواند امتیازات بیشتری از طرف مقابل درخواست کند.

آمریکا در ابتدا بر روی خلع سلاح کامل بدون قید و شرط هسته‌ای کره شمالی تاکید داشت اما بعد از مذاکرات سنگاپور و هانوی به این نتیجه رسید که کره‌ای‌ها در مقابل تهدیدات واشنگتن حداقل در ظاهر قصد کوتاه آمدن نداشته و بر مواضع خود تاکید دارند. همین مسئله باعث شد که کارشناسان احتمال موافقت آمریکا با برداشتن برخی از تحریم‌ها در مقابل برچیدن سایتهای هسته‌ای کره شمالی (بدون در نظر گرفتن 20 تا 60 بمب هسته‌ای پیونگ‌یانگ) را مطرح کنند.


برچسب ها: کره شمالی
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل