کد خبر: ۸۱۶۶۱
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
یک روزنامه آلمانی در مطلبی به مسئله خشونت بالای پلیس فرانسه علیه شهروندان پرداخته و پلیس این کشور را خشن ترین نیروی امنیتی در اتحادیه اروپا معرفی کرد.
روزنامه "دی ولت" آلمان در گزارشی به خشونت بالای پلیس فرانسه با شهروندان خود پرداخته و نوشت: پلیس فرانسه به عنوان وحشی ترین و قلدرترین پلیس در اتحادیه اروپا شهرت دارد.

این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت که در اواخر ماه ژوئن تصاویر تکان دهنده ای در فرانسه منتشر شد. اگر نماهای خانه ها در این تصاویر به صورت واضح مشخص نبوده و نشان نمی داد که این تصاویر مرتبط با پاریس است احتمالا گمان می شد که این وقایع در یک حکومت دیکتاتوری رخ داده ست.

در این ویدئو برخی فعالان محیط زیست جوان در حال برگزاری یک نشست صلح آمیز در پاریس نشان داده می شد. ناگهان یک افسر پلیس فریاد زنان به سمت آن ها رفته و اسپری گاز اشک آور را از فاصله نزدیک به چشمان آن ها اسپری می کند. این طور به نظر می رسد که وی قصد کشتن این جوانان را به عنوان خرابکار دارد.

ابن فعالان محیط زیست اعلام کرده بودند که ما خشونت آمیز رفتار نمی کنیم. اما این اعلان ها اثری بر نیروهای پلیس نگذاشته و آن ها را آرام نکرد. دوباره و دوباره برخی دیگر از کارکنان پلیس فرانسه به این فعالان محیط زیست نزدیک شده و گاز اشک آور را در چشم آن ها اسپری می کردند. این تصاویر منتشر شده مربوط به یک روز جمعه در اواخر ماه ژوئن بود.

"فابیان یوبارد"، از کارشناسان علوم سیاسی است که از اواسط سال های نود درباره استراتژِی های پلیس و خشونت پلیس از جمله در یک مرکز تحقیقاتی "مارک بلچ"  در برلین پژوهش می کند وی در این باره می گوید که پلیس فرانسه بدون شک یکی از خشن ترین نیروهای پلیس در اتحادیه اروپا است. وی که از کارشناسان این مسئله در اروپا است همچنین به متدهای وحشیانه پلیس فرانسه برای نظامی گری در جریان جنگ الجزایر اشاره می کند. البته به زعم وی علل دیگری هم برای این وضعیت پلیس فرانسه از جمله فقدان پول، ارزیابی های غلط و دکترین پلیسی بحث برانگیز هم تاثیر گذار است.

در ادامه این مطلب آمده است: در حالی که در آلمان مدت هاست بر لزوم تنش زدایی تاکید می شود اما پلیس فرانسه همچنان به اعتقادات سابق خود پایبندند و وارد مذاکره نشده و همچنان با ابزار خشونت باری مانند ماشین های آّب پاش و گلوله های پلاستیکی از معترضان فاصله می گیرند.

یوبارد در این راستا به اعتراضات در جریان برگزاری یک نشست ائتلاف نظامی ناتو در سال 2009 در استراسبورگ فرانسه و شهر کل آلمان اشاره کرده و نوشت: مشخصات اعتراض کنندگان در این دو شهر مشابه بودند اما در طرف فرانسه شورش های خشونت آمیز با زخمی های زیاد اتفاق افتاد اما در آلمان این اتفاقات وجود نداشت.

همچنین خودمختاری بزرگ در پلیس فرانسه از نظر کارشناسان مسئله ای بزرگ است. به گفته "یوبار" پلیس در فرانسه افسار امور را در دست دارد زیرا آن ها پاسخگوی هیچ نهادی نیستند و قوه قضائیه هم طرفدار آن ها است.

این روزنامه آلمانی در ادامه این گزارش خود نوشت که هر چه بیشتر ما با یوبارد صحبت می کنیم به همان اندازه بیشتر این تصور در ما ایجاد می شود که دموکراسی در فرانسه در خطر است.

انتقادهای فراوانی به ویدئوی منتشر شده در فرانسه وارد شده است. "سیریل دیون" از فیلم سازان برجسته فرانسوی در گفتگویی با "دی ولت" آلمان  اظهار داشته است که در یک دموکراسی که نام او زبانزد است نباید چنین اتفاقاتی بیفتد. وی یک جایزه از طرف دولت فرانسه برای ساخت یک مستند دریافت کرده بود و حالا این جایزه را برگردانده و در نامه ای به امانوئل ماکرون نوشت: ما چگونه می توانیم مدال افتخاری از یک دولت بپذیریم که علیه بخشی از مردم خود خشونت به کار می برد.

"دیون" ضمن انتقاد از خشونت پلیس فرانسه که در ویدئوی فعالان محیط زیست منتشر شده است گفت که نمی تواند باور کند که فرانسه به عنوان گهواره حقوق بشر اکنون توسط کمیسیون حقوق بشر، سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری اروپا، شورای اروپایی و پارلمان به دلیل دکترین پلیسی اش مورد انتقاد قرار می گیرد.

نویسنده در ادامه به موارد دیگری از خشونت  پلیس فرانسه علیه شهروندان خود اشاره کرد و نوشت: خشونت پلیس فرانسه مخصوصا در حومه شهرها چیز جدیدی نیست و فیلم سازان مرتبا این مسئله را به عنوان سوژه مطرح می کنند.

نویسنده همچنین به تصاویر وحشتناک خشونت پلیس علیه معترضان در جریان اعتراضات جلیقه زردها اشاره کرده و نوشت تصاویری مانند صورت های خونین، خراشیدگی دست ها و چشمان مجروح در هیچ آخر هفته ای نبود که در جریان این اعتراضات جلوه گری نکند.

نویسنده در ادامه نوشت که در اوایل ژوئن انسان های مجروح شده در جریان این اعتراضات در خیابان های پاریس به حرکت درآمدند تا توجهات را به خشونت های پلیس جلب کنند، این طور به نظر می رسید که آن ها جانبازان جنگی هستند. 24 نفر در جریان این اعتراضات یک چشم خود را از دست دادند. پنج نفر هم یک دستشان را از دست دادند و صدها نفر زخمی شدند. یک خانم پیر هم در اثر پرتاب شدن نارنجک به داخل خانه اش مرد. یک نوجوان 15 ساله هم به شدت مجروح شد.


برچسب ها: فرانسه
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل