کد خبر: ۸۲۰۰۸
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲
مقامات اروپایی واکنش‌های همراه با نگرانی و دلسردی را به روی کار آمدن "بوریس جانسون" به عنوان نخست وزیر انگلیس و چشم انداز غیر قابل پیش بینی برگزیت تحت نخست وزیری او نشان دادند.
امروز (سه شنبه) بوریس جانسون وزیر خارجه پیشین انگلیس رهبر حزب محافظه‌ کار بریتانیا شد. وی پس از انتخاب به عنوان رهبر جدید حزب حاکم، به عنوان نخست وزیر انگلیس آغاز به کار خواهد کرد.

وی جانشین ترزا می شده است که پیش از این به‌علت مخالفت پارلمان با توافق برگزیت با اتحادیه اروپا از این سمت کناره‌گیری کرده است.

انتخاب جانسون به عنوان نخست وزیری انگلیس آن هم در شرایطی که این کشور در اوج هرج و مرج و ناآرامی ها درباره مسئله برگزیت قرار دارد با واکنش های توام با نگرانی و دلسردی  برخی مقامات اروپایی همراه بوده است.

جانسون که پیش از این وزیر خارجه کابینه ترزا می بوده است، سال گذشته به‌علت اختلاف بر سر طرح‌های برگزیت از سمتش استعفا کرد.

وی باید مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا را متقاعد کند تا مذاکرات مجددی را بر سر برگزیت آغاز کنند. نگرانی‌های مربوط به برگزیت تاکنون فشارهای اقتصادی و مالی زیادی را بر انگلیس وارد کرده است.

تنها توافق موجود بین دولت لندن و بروکسل تاکنون ۳ بار توسط پارلمان انگلیس رد شده، و جانسون بارها اعلام کرده است که برای خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا کاملاً آماده است.

رئیس جمهور آمریکا جزو اولین کسانی بود که به عهده داری ریاست حزب محافظه کار توسط بوریس جانسون واکنش نشان  و آن را عالی دانست.

جانسون بلافاصله بعد از مشخص شدن نتیجه رای گیری مجددا بر موضع خود مبنی بر اینکه تا ۳۱ اکتبر کشورش را از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد تاکید کرد.

"یان کلود یونکر"، رئیس فعلی کمیسیون اروپایی هم به جانسون انتخابش به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس را تبریک گفته و یک سخنگوی وی در بروکسل اعلام کرد که می خواهد با نخست وزیر آینده انگلیس به خوبی همکاری کند.

"میشل بارنیر"، مذاکره کننده ارشد برگزیت در اتحادیه اروپا هم در واکنش به انتخاب جانسون مجددا این مسئله را آشکار کرد که اتحادیه اروپا درخواست مذاکرات مجدد درباره توافق برگزیت از طرف جانسون را رد می کند. وی در این باره گفت که ما خوشحال می شویم که با جانسون بعد از عهده داری مسئولیتش به صورت سازنده همکاری کنیم تا بتوانیم تصویب توافق برگزیت را تسهیل کرده و یک خروج منظم را تضمین کنیم. به اعتقاد بارنیر تنها تغییرات در بیانیه سیاسی درباره روابط آینده دو طرف امکان پذیر است.

"امانوئل ماکرون"، رئیس جمهور فرانسه هم به بوریس جانسون تبریک گفته و تاکید کرد که او می خواهد به زودی مذاکراتی را با این سیاستمدار حزب محافظه کار تنظیم کرده آن همم به محض اینکه وی مسئولیت نخست وزیری را عهده دار شد. ماکرون همچنین از ترزا می و خدماتش قدر دانی کرده و گفت: وی در کار خود برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شجاعت و عزت زیادی از خود نشان داد.

"اورزو لا فون در لاین"، رئیس آینده کمیسیون اروپایی درباره همکاری های سازنده با حانسون ابراز امیدواری کرده و تاکید کرد که ما باید بسیاری مسائل دشوار و مورد اختلاف را با هم کنار بگذاریم. وی افزود: ما در برابر دوران پر چالشی قرار داریم. فون در لاین که در دیدار با امانوئل ماکرون سخن می گفت درباره مناسبات کاری خوب با جانسون ابراز امیدواری کرد.

"جرمی کوربین"، رئیس حزب مخالف کارگر انگلیس هم در واکنش به انتخاب جانسون به عنوان نخست وزیر آِینده این کشور خواستار برگزاری انتخابات مجدد شده و گفت: جانسون توسط کم تر از ۱۰۰ هزار نفر از اعضای حزب محافظه کار حمایت شده و این کشور را پشت خود ندارد. به گفته وی یک برگزیت بدون توافق که جانسون آن را رد نمی کند باعث از بین رفتن مشاغل زیاد شده و هزینه بالای دارد.  به گفته کوربین مردم کشور ما باید در یک انتخابات پارلمانی تصمیم بگیرند که چه کسی باید نخست وزیر کشورشان شود.

صادق خان، شهردار لندن از حزب کارگر هم در واکنش به انتخاب جانسون گفت که من هرگز به این روند خاتمه نمی دهم که نظر خود را درباره تهدیدهای فاجعه بار برگزیت بگویم.

از دید موسسه نظر سنجی مودیز نیز عهده داری نخست وزیر انگلیس توسط جانسون خطر خروج بدون توافق را افزایش داده است.

فراکسیون حزب افراطی "جایگزینی برای آلمان" هم انتخاب بوریس جانسون را به وی تبریک گفته و یکی از سران این حزب اظهار داشت که عدم آمادگی اتحادیه اروپا برای توافق منجر به این شده است که حالا احتمال یک برگزیت بدون توافق افزایش یابد.

رئیس حزب لیبرال دموکرات آلمان هم درباره انتخاب جانسون ابراز نگرانی کرده و در پیامی توئیتری نوشت: انگلیس تحت نخست وزیری بوریس جانسون متاسفانه قابل پیش بینی تر و منطقی تر نشده بلکه عکس آن اتفاق می افتد و بخش بعدی تراژدی اتفاق خواهد افتاد.

ترزا می، نخست وزیر سابق انگلیس هم به جانشین خود تبریک گفته و تاکید کرد که ما باید حالا با هم همکاری کنیم تا یک برگزیت را که برای تمام انگلیس کارآمد است و جرمی کوربین را از دولت دور نگه می دارد کامل کنیم.

"کاترینا بارلی"، معاون رئیس پارلمان اروپا هم با توجه به روی کار آمدن جانسون به عنوان رئیس جدید حزب محافظه کار، مذاکرات مجدد درباره توافق برگزیت را رد کرده و در پیامی توئیتری غیر قابل پیش بینی بودن جانسون را هم زمان یک خطر و شانس ارزیابی کرده و تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید حالا این مسئله را آشکار کند که با جانسون توافق برگزیت از نو تنظیم نخواهد شد.   

معاون رئیس فراکسیون احزاب متحد مسیحی آلمان هم مذاکرات مجدد درباره برگزیت را رد کرده و در عین حال تصریح کرد که باید از یک خروج نامنظم این کشور از اتحادیه اروپا جلوگیری شود. به گفته وی موضع شرکای اروپایی انگلیس در این باره واضح بوده و هست و تغییری در آن نمی تواند وجود داشته باشد.


برچسب ها: بوریس جانسون
نام:
ایمیل:
در صورت انتشار نظر به شما ایمیل زده می شود
* نظر:
چندرسانه ای
اخبار بین الملل